Půjde Rusko do války s Íránem? Mezi jejich milicemi vypukl spor, zemřelo 11 lidí

11 lidí bylo zabito při eskalaci napětí mezi ruskými a íránskými silami v syrském městě Aleppo. Tento incident svědčí o vzrůstajícím napětí mezi oběma klíčovými spojenci režimu syrského prezidenta Bašára Al-Asada, jak Rusko se pokouší hrát větší strategickou hru.

Boje vypukly blízko zemědělského trhu ve čtvrti Khaldiya. Velmi rychle eskalovaly a zahrnovaly i použití těžké techniky včetně střel země-vzduch vystřelených na nejbližší oblasti uvnitř města. Následkem byla smrt 11 civilistů, včetně dvou dětí a tří žen, zatímco 11 dalších bylo zřejmě zraněno, potvrdil ruský vojenský zdroj zpravodajskému serveru Syria Call.

Podle Syrské observatoře pro lidská práva boje mezi ruskými a íránskými milicemi vypukly kvůli kontrole kontrolních bodů. Obě strany vyžadovaly od těch, co jimi procházeli, poplatek, který během dne může narůst do značné výše.

Podle Syria Call není náhodou, že spor vypukl po izraelském bombardování íránských cílů blízko Aleppa. Skupiny podporované Íránem ihned osočily Rusy, že spolupracovali s Izraelem na úderech s cílem oslabit íránskou přítomnost v zemi.

Ruské ministerstvo obrany přiznalo v září 2018, že umožnilo Izraeli bombardovat íránské cíle v Sýrii. Ruský prezident intenzivně jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který minulý měsíc uvedl, že Putin též si přeje stažení íránských vojsk ze Sýrie.

Ruská strategická hra

Sílící vtahy mezi Izraelem a Ruskem jsou dokladem nové strategické role, kterou chce Rusko hrát na Blízkém východě. Ačkoliv má jako Írán jasný zájem na setrvání Bašára Al-Asada u moci, nemá zájem uzavřít s Teheránem jasné spojenectví, jaké mají USA se Saúdskou Arábií. Namísto toho chce mít otevřené více komunikačních kanálů, včetně právě Saúdské Arábii a Izraele, kteří jsou zapřisáhlými nepřáteli Íránu.

Rusko nemá zájem na eskalaci konfliktu mezi těmito silami, protože to by ohrozilo jen Asada i jeho pozici mocného zprostředkovatele mezi různými stranami konfliktu, jak se pokouší stylizovat v případě jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou. Rusko též chce mít primární vliv v Sýrii a proto se pokouší co nejvíce oslabit vliv Íránu v zemi.

Think-tanku Chatham House poukazuje na různé způsoby, které v tomto ohledu Rusko používá. Např. vytváří vlastní, Moskvě loajální sbory jako jsou tzv. Páté sbory (Fifth Corps), které jsou zcela nezávislé na íránských milicích. Taktéž podporuje rozmanité náboženské skupiny v Sýrii, včetně křesťanů a sunnitů, čímž se pokouší odlišit od čistě sektářské podpory šiítů, kterou praktikuje Írán. Tím si získává i syrské rebely, kteří jej preferují z ideologických důvodů před Íránem.

Boje mezi syrskými a ruskými milicemi nejsou v Sýrií ničím výjimečným. Podle Chatham House od počátku roku 2018 dochází k vraždám významných vojenských osob. Rusko přímo obvinilo Írán, že stál za vraždou vojenského velitele Issama Zahreddineho v říjnu 2017 a ruského důstojníka v červnu 2018 a zatklo několik desítek šiítských vojenských představitelů a odmítlo poskytnout leteckou podporu silám spojených s Íránem před opakovaných útoků Islámského státu na město Al Búkamál.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Rusko Írán Syrská krize Sýrie Aleppo

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy