Půjde Rusko do války s Íránem? Mezi jejich milicemi vypukl spor, zemřelo 11 lidí

11 lidí bylo zabito při eskalaci napětí mezi ruskými a íránskými silami v syrském městě Aleppo. Tento incident svědčí o vzrůstajícím napětí mezi oběma klíčovými spojenci režimu syrského prezidenta Bašára Al-Asada, jak Rusko se pokouší hrát větší strategickou hru.

Boje vypukly blízko zemědělského trhu ve čtvrti Khaldiya. Velmi rychle eskalovaly a zahrnovaly i použití těžké techniky včetně střel země-vzduch vystřelených na nejbližší oblasti uvnitř města. Následkem byla smrt 11 civilistů, včetně dvou dětí a tří žen, zatímco 11 dalších bylo zřejmě zraněno, potvrdil ruský vojenský zdroj zpravodajskému serveru Syria Call.

Podle Syrské observatoře pro lidská práva boje mezi ruskými a íránskými milicemi vypukly kvůli kontrole kontrolních bodů. Obě strany vyžadovaly od těch, co jimi procházeli, poplatek, který během dne může narůst do značné výše.

Podle Syria Call není náhodou, že spor vypukl po izraelském bombardování íránských cílů blízko Aleppa. Skupiny podporované Íránem ihned osočily Rusy, že spolupracovali s Izraelem na úderech s cílem oslabit íránskou přítomnost v zemi.

Ruské ministerstvo obrany přiznalo v září 2018, že umožnilo Izraeli bombardovat íránské cíle v Sýrii. Ruský prezident intenzivně jednal s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, který minulý měsíc uvedl, že Putin též si přeje stažení íránských vojsk ze Sýrie.

Ruská strategická hra

Sílící vtahy mezi Izraelem a Ruskem jsou dokladem nové strategické role, kterou chce Rusko hrát na Blízkém východě. Ačkoliv má jako Írán jasný zájem na setrvání Bašára Al-Asada u moci, nemá zájem uzavřít s Teheránem jasné spojenectví, jaké mají USA se Saúdskou Arábií. Namísto toho chce mít otevřené více komunikačních kanálů, včetně právě Saúdské Arábii a Izraele, kteří jsou zapřisáhlými nepřáteli Íránu.

Rusko nemá zájem na eskalaci konfliktu mezi těmito silami, protože to by ohrozilo jen Asada i jeho pozici mocného zprostředkovatele mezi různými stranami konfliktu, jak se pokouší stylizovat v případě jednání mezi Moskvou, Teheránem a Ankarou. Rusko též chce mít primární vliv v Sýrii a proto se pokouší co nejvíce oslabit vliv Íránu v zemi.

Think-tanku Chatham House poukazuje na různé způsoby, které v tomto ohledu Rusko používá. Např. vytváří vlastní, Moskvě loajální sbory jako jsou tzv. Páté sbory (Fifth Corps), které jsou zcela nezávislé na íránských milicích. Taktéž podporuje rozmanité náboženské skupiny v Sýrii, včetně křesťanů a sunnitů, čímž se pokouší odlišit od čistě sektářské podpory šiítů, kterou praktikuje Írán. Tím si získává i syrské rebely, kteří jej preferují z ideologických důvodů před Íránem.

Boje mezi syrskými a ruskými milicemi nejsou v Sýrií ničím výjimečným. Podle Chatham House od počátku roku 2018 dochází k vraždám významných vojenských osob. Rusko přímo obvinilo Írán, že stál za vraždou vojenského velitele Issama Zahreddineho v říjnu 2017 a ruského důstojníka v červnu 2018 a zatklo několik desítek šiítských vojenských představitelů a odmítlo poskytnout leteckou podporu silám spojených s Íránem před opakovaných útoků Islámského státu na město Al Búkamál.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Rusko Írán Syrská krize Sýrie Aleppo

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Severní Korea (KLDR)

Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků

Přibližně 1100 severokorejských vojáků přišlo o život nebo utrpělo zranění při bojích proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti. V pondělí to uvedl Sbor náčelníků štábů jihokorejské armády. Uvedl to server Meduza.

před 1 hodinou

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy