Erdogan si podal Francii: Paříž nebude poučovat, může za genocidu ve Rwandě

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kritizoval ty, kteří Turecko podle něj poučují o arménské genocidě. Řekl to v den, kdy si některé země právě tuto událost připomínají. Erdogan se zaměřil hlavně na Francii, které na oplátku připsal odpovědnost za genocidu ve Rwandě, informovala agentura AFP. V Istanbulu turecké úřady zakázaly shromáždění na upomínku genocidy Arménů a pořádkové síly rozehnaly zhruba stovku lidí.

"Když pohlédneme na ty (země), co se Turecko ohledně arménské otázky či boje s terorismem pokoušejí poučovat o lidských právech nebo demokracii, zjistíme, že mají všechny krvavou historii," řekl Erdogan.

"Je zcela zřejmé, kdo zabil těch 800.000 lidí ve Rwandě - zodpovědnost nesou Francouzi," dodal prezident a připomněl také alžírskou válku, tedy boj povstalců proti Francii za nezávislost samostatného Alžírska v letech 1954 až 1962. "Máme archivy a dokumenty, které to jasně dokazují," uzavřel turecký prezident.

Francie v minulosti opakovaně čelila obvinění, že sehrála aktivní roli při přípravách a provedení genocidy 800.000 lidí z řad menšinových Tutsiů a umírněných příslušníků většinového kmene Hutuů. Například v roce 2014 obvinil Paříž ze spoluzodpovědnosti za smrt statisíců lidí i sám rwandský prezident Paul Kagame. Francie to pokaždé odmítla.

Vztahy mezi Ankarou a Paříží se vyostřily poté, co Francie letos ustavila 24. duben za národní den připomínky genocidy Arménů v Osmanské říši.

Masakr Arménů za první světové války považuje za genocidu více než 20 zemí světa. Předloni v dubnu jej za genocidu uznala i česká Poslanecká sněmovna. Události jsou označovány za první cílenou snahu o likvidaci jiného etnika ve 20. století. Turecko takový výklad odmítá a tvrdí, že celková bilance 1,5 milionu mrtvých je nadhodnocená. Mrtvé Ankara navíc považuje za oběti občanské války.

Turecké úřady zakázaly shromáždění, které bylo svoláno do Istanbulu na upomínku masakru Arménů. Pořádkové síly rozehnaly stovku manifestantů, mezi nimiž byla i jedna zahraniční delegace. Shromáždění se mělo konat u muzea islámského umění. Budova dříve sloužila jako věznice, v níž 24. dubna 1915 skončili první zadržení Arméni.

"Upomínky arménské genocidy se zde organizují už devět let a úřady letos poprvé akci zakázaly," řekl AFP šéf evropského antirasistického hnutí EGAM Benjamin Abtan.

Související

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan: Izraelské útoky na Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve čtvrtek prohlásil, že izraelské útoky na libanonské hnutí Hizballáh budou pokračovat, dokud bude Západ mlčet. V rozhovoru pro média v New Yorku vyjádřil naději, že nový americký prezident přispěje ke zlepšení vztahů mezi Ankarou a Washingtonem. Zdůraznil také, že případné zapojení Turecka do organizací BRICS a ASEAN není náhradou za jeho členství v NATO. 

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Francie Rwanda genocida

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy