Ukřižování, těla na kůlech. Hromadná poprava v Saúdské Arábii vyvolala pobouření, Trump ovšem mlčí

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa za to, že neodsoudil úterní popravy 37 lidí, kteří byli v Saúdské Arábii obviněni z terorismu. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová mezitím vyjádřila obavy, zda popravám předcházel spravedlivý soud. Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) uvedla, že většina z popravených mužů patřila k šíitské menšině a byla obviněna při vykonstruovaných procesech, píše server Al-Džazíra.

Saúdská Arábie v úterý popravila 37 svých občanů, dvě těla byla následně připevněna ke kůlům a vystavena na veřejnosti jako varování. Podle státních médií byli muži obviněni z "následování teroristické extremistické ideologie a vytvoření teroristických buněk", stejně jako z "ohrožování míru, bezpečnosti a společnosti".

After a wink at the dismembering of a journalist, not a whisper from the Trump administration when Saudi Arabia beheads 37 men in one day—even crucifying one two days after Easter. Membership in the #B_team —Bolton, Bin Salman, Bin Zayed & "Bibi"— gives immunity for any crime. pic.twitter.com/GgtfOqowGq

— Javad Zarif (@JZarif) 23. dubna 2019

"Po přimhouření očí nad rozřezáním novináře (Džamála Chášukdžího) Trumpova vláda ani nešpitne, když Saúdská Arábie popraví za jeden den 37 mužů, i když jednoho z nich ukřižovala dva dny po Velikonocích," uvedl Zaríf na twitteru.

Novinář Chášukdží byl zavražděn loni v říjnu na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Rijád vraždu nejdříve popíral a až po několika týdnech ji přiznal s tím, že ji vykonal zvláštní tým, nicméně bez souhlasu korunního prince.

Ministr vnitra Saúdské Arábie uvedl, že muži byli obviněni z bombových útoků na budovy bezpečnostních složek a měli na svědomí smrt několika příslušníků bezpečnostních sil. Spolupracovali prý také s nepřátelskými organizacemi proti zájmu státu.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International sdělila, že popravení patřili z většiny k šíitské menšině a byli odsouzeni v procesech, které porušovaly mezinárodní standardy spravedlivého soudu a závisely na přiznáních, která byla získána mučením. Jednomu z mužů v době zatčení podle AI bylo jen 16 let a nejméně 14 z 37 popravených bylo odsouzeno v souvislosti s násilím, kterého se dopustili při protivládních demonstracích.

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová podobně jako AI vyjádřila obavy, že nešlo o spravedlivý soud a že muži byli odsouzeni na základě přiznání získaného při mučení. Vyzvala proto saúdskoarabské úřady, aby přezkoumaly své současné protiteroristické zákony a uvalily moratorium na tresty smrti. Na hrdelní trest v království podle agentury Reuters nyní čekají tři vězni.

Saúdská Arábie v letech 2015 až 2017 podle organizací na ochranu lidských práv každý rok popravila asi 150 vězňů. Írán ale podle stejných organizací má v poměru k počtu obyvatel nejvyšší počet poprav na světě. Teherán nicméně trvá na tom, že tato čísla jsou přehnaná.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie popravy Muhammad Džavad Zaríf OSN amnesty international USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy