Z Afriky se vyváží více zlata, než kolik se oficiálně uvádí. Kde drahý kov končí?

Oficiální statistiky zlata vyváženého z afrických zemí nekorespondují s statistikami zlata, které se dováží do Spojených arabských emirátů (SAE), ukázalo vyšetřováni agentury Reuters. To naznačuje, že se do SAE možná dostává nelegálně. SAE představuje největšího importéra zlata z afrických zemí na světě, z něj potom putuje na trhy do Evropy, USA a dalších částí světa.

Celní údaje ukazují, že Spojené arabské emiráty dovezly v roce 2016 zlato z Afriky ve výši 15,1 miliardy dolarů, což je více než jakákoli jiná země. Jedná o nárůst z 1,3 miliardy dolarů v roce 2006. Celková hmotnost byla 446 tun, v různých stupních čistoty - v roce 2006 to bylo 67 tun.

Velká část tohoto zlata však nebyla zaznamenána ve vývozu afrických států. Průmyslové těžební firmy v Africe sdělily agentuře Reuters, že své zlato neposílají do SAE - což naznačuje, že dovoz zlata z Afriky pochází z jiných, neoficiálních zdrojů.

Zlato pocházející z těchto zdrojů je většinou získáváno prostřednictvím tzv. řemeslné těžby, kdy je zlato těženo ručně. Těžká a nebezpečná práce, při které jsou unikají chemikálie do skal, půdy a řek, poskytuje živobytí miliónům Afričanů, kteří si od toho slibují získání peněz, jaké jinak nemohou vydělat.

Podle zprávy Světové banky (SB) a mezinárodní rozvojové organizace Pact v drobné těžbě pracuje více než 40 miliónu lidí na světě. Z toho v jižní Asii 16,3 milionu lidí, 12 milionů v Indii, 9,8 milionu ve východní Asii a Tichomoří, 9 milionů v Číně, 2 miliony v Latinské Americe a Karibiku, 1,9 milionu na Blízkém východě a v severní Africe a 100.000 ve východní Evropě a ve Střední Asii.

V subsaharské Africe pracuje v tomto odvětví dle zprávy asi 9,9 milionů lidé. Ačkoliv zpočátku začínala drobná těžba jako rýžování zlata podobné rozmachu zlaté horečky v USA, nyní se jedná o „velkoplošný a nebezpečný“ byznys řízený zločineckými syndikáty pod zahraniční kontrolou, uvedl prezident Ghany Nana Akufo-Addo v únoru na důlní konferenci. Ghana je druhým největším producentem zlata v Africe.

Ne všichni aktéři v řetězci porušují zákon. Někteří horníci pracují legálně, zlato však prodávají zprostředkovatelům, kteří už mohou legální pravidla porušovat. Mohou zlato vyvézt rovnou ze země letecky nebo je propašovat přes prostupné hranice Afriky.

Například, Demokratická republika Kongo (DRC) je hlavním producentem zlata, ale její oficiální vývoz představuje jen zlomek odhadované produkce. Většina zlata je pašována do sousední Ugandy a Rwandy. Představitelé země přiznávají ,že s tím nemůžou nic udělat. Unikají jim tak obrovské částky z daní.

Obchod se ze zlatem

Podle databáze statistik mezinárodního obchodu OSN, Comtrade, většina zlata skončila v roce 2016 v SAE, které přeskočily Čínu jako největšího příjemce zlata na světě a to dvojnásobně (třetí bylo Švýcarsko). Největší obchody se zlatem jsou tak v Dubaji. Celkově obchodování se zlatem tvoří téměř jednu pětinu HDP SAE.

SAE oznámily dovoz zlata ze 46 afrických zemí pro rok 2016. Z těchto zemí 25 neposkytlo Comtrade údaje o vývozu zlata do SAE. V případě ostatních 21 zemí SAE uvedly, že dovezly více zlata než kolik tyto země uvedly, že vyvezly. Zatímco SAE řekly, že z těchto zemí dovezly zlato ve výši 7,4 miliardy dolarů, africké země uvedly, že vyvezly zlato v hodnotě 3,9 miliardy dolarů (asi 67 tun).

Dle některých expertů mohou být malé rozdíly důsledkem rozdílně uváděných nákladů na dopravu a daních, časovým zpožděním mezi odvozem a přijetím nákladu nebo jednoduše chybami. Podle analytiků specializujících se na zlato část obchodu, zejména z Egypta a Libye, by mohla zahrnovat zlato, které bylo recyklováno.

Odborníci oslovení Reuters však poukazují na to, že v 11 případech byla hodnota za kilogram, kterou deklaroval dovoz SAE podstatně vyšší než hodnota, kterou uváděly vyvážející země. To je dle ekonoma a odborníka na kapitálové toky v Africe, Leonce Ndikumana, „klasickým případem nedostatečné fakturace vývozu“ za účelem snížení daní. Americký ekonom Matthew Salomon agentuře Reuters řekl, že tyto trvalé nesrovnalosti mohou „identifikovat významná rizika nezákonné činnosti.“

Na rozdíl od západních organizací a států, které nechtějí mít z nezpracovaným zlatem přímo pocházejícím z afrických zemí příliš společného kvůli obávám, že se spojeno s korupcí a porušováním lidských práv, limitované regulace v SAE z ní činí ideální místo pro převoz zlata. Podle afrických obchodníků může být zlato importováno do Dubaje za minimální dokumentace.

SAE na otázky Reuters nereagovaly. Hlavní komoditní trh SAE, Dubai Multi-Commodities Center (DMCC), uvedl, že má přísná regulační pravidla ohledně obchodu se zlatem, které jsou sladěny s mezinárodními srovnávacími kritérii Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a požadují exportní certifikáty.

Související

Bitcoin Komentář

Zlato nebo Bitcoin pod stromeček? Pro a proti investice jako vánočního dárku

Zdání klame, říká se, jenže právě nyní, jen pár dní před rozdáváním dárků u vánočního stromečku, to platí o to víc. Trápíte se možná tíživou otázkou, co byste zrovna měli pořídit jako vánoční dárek. Určitě chcete, aby to nebylo nic všedního a „měkkého“, ale ani příliš drahého. Když se člověk podívá třeba na řadu grafů vývoje investičních nástrojů, možná taky přijde nápad: Investice jako dárek. Stojí za to třeba koupit si pod stromeček nějaký ten Bitcoin nebo zlato a čekat pár měsíců na to, až se vše zhodnotí?

Více souvisejících

Zlato spojené arabské emiráty afrika Ghana doly

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 3 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy