Válka s Íránem na spadnutí? Z Washingtonu znějí ostrá slova

Americký prezident Donald Trump a jeho blízcí spolupracovníci tvrdí, že neusilují o válku s Íránem, ale opatření, která přijali během posledního měsíce – například pokus zastavit veškerý expert íránské ropy, oceli, mědi a dalších produktů -, válku nebezpečně přibližují, varuje editorial serveru Washington Post. Renomovaný deník připomíná, že tváří v tvář ekonomické krizi Teherán dle očekávání odpověděl pohrůžkou, že obnoví obohacování uranu ve velkém, nebezpečnou aktivitu, kterou zastavila dohoda o íránském jaderném programu, jíž Trump nerozvážně vypověděl.

Důsledky Trumpova tlaku

Britský ministr zahraničí Jeremy Hunt trefně popsal dvě největší hrozby spojené s nárůstem napětí mezi USA a Íránem, konstatuje prestižní server. Odkazuje na Huntova pondělní slova, že jistý válečný konflikt může vypuknout po nešťastném incidentu a může dojít k jeho eskalaci, kterou ve skutečnosti ani jedna ze stran nezamýšlela, stejně jako existuje možnost, že se Írán vrátí k snaze získat jadernou zbraň.

Hunt podle washingtonského deníku zapomněl dodat, že tato nebezpečí jsou přímým důsledkem rostoucího tlaku Trumpovy administrativy na íránský režim v posledních měsících, který nemá žádný jasný cíl, a tudíž nemůže přinést ani pozitivní výsledky.

Američtí představitelé tvrdí, že Írán možná připravuje úder na americké síly na Blízkém východě či obchodní nebo vojenské lodě v Perském zálivu, poukazuje editorial. Dodává, že nedělní útoky na čtyři tankery v ústí zálivu zatím nelze přičíst na vrub Íránu a i americký ministr zahraničí Mike Pompeo v úterý přiznal, že incident je stále vyšetřován.

Pokud bude vina přisouzena Íránu, Trump se ocitne pod tlakem, aby naplnil své pondělní hrozby, že islámská republika se ocitne ve „velkém problému“, stane-li se něco, očekává Washington Post. Podotýká, že Pentagon již do regionu poslal další vojenské síly a podle zjištění listu New York Times se připravují plány na rozmístění desítek tisíc amerických vojáků v oblasti.

Objevily se také zprávy, že podle amerických tajných služeb se Írán může snažit vyprovokovat Trumpa k vojenské akci, uvádí renomovaný deník. Doplňuje, že pokud to je pravda, není těžké vidět důvod.

USA nejsou na válku připravené

„Spojené státy jsou špatně připravené na další konflikt v regionu; nemají podporu žádného ze svých spojenců z NATO, ani Británie – jak dal Hunt jasně najevo,“ pokračuje americký server. Soudí, že použití síly, vyjma celkové vojenské invaze, by zřejmě nepřimělo Írán zastavit jaderný program, ani nepodnítilo změnu tamního režimu.

Celková vojenská invaze by však měla jen mizivou podporu americké veřejnosti, a to oprávněně, nebere si servítky Washington Post. Deklaruje, že předtím, než Trump zahájil eskalaci, Írán dodržoval dohodu o jaderném programu a nepředstavoval bezprostřední hrozbu pro USA.

Trump tvrdí, že má zájem s režimem Ajatolláha Chámeneího jednat, ale není zřejmé, že v tomto je zajedno se svými spolupracovníky, kteří nastínili seznam podmínek, o nichž vědí, že je Teherán nesplní, konstatuje vlivný deník. Připomíná Pompeova slova, že americká strategie zřejmě nepřinutí Írán k ústupkům, ale může přimět tamní obyvatele ke svržení stávající vlády.

„Spojené státy však na lidovou revoluci v Teheránu marně čekají desetiletí,“ kritizuje editorial. Varuje, že Trump může sám sebe zahnat do kouta, kde bude postaven před volbu mezi kontraproduktivním užitím síly a přehodnocením nepřekročitelných linií, které Íránu nastavil.

Východisko spatřuje washingtonský server v návratu k diplomacii ve spolupráci s evropskými spojenci USA. Trump by se tak měl odstřihnout od svých jestřábích spolupracovníků a vydat se navrhovanou cestou, než bude pozdě, apeluje editorial.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Donald Trump Jeremy Hunt (britský politik) Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy