Války na Blízkém východě a vzrůst sektářského násilí a islamistických teroristických skupin učinily z kolébku křesťanství jendu z nejnebezpečnějších zemí pro tuto náboženskou víru. Týká se to zvláště Iráku, kde se i po porážce Islámského státu (IS) křesťané potýkají s náboženskou diskrimací. Mnozí z nich se proto pokouší dostat do USA, tam však mají i přes svou víru a skutečnému nebezpečí, kterému čelí, dveře zavřené. Americký prezident Donald Trump přitom ochranu křesťanů na Blízkém východě považuje za svou klíčovou politiku.
Před americkou invazí do Iráku bylo v zemi okolo 1,4 miliónu křesťanů. Dnes jich zbývá méně než 250 000 – 80% pokles během méně než dvou dekád.
Islamistické skupiny, jako je Islámský stát, zabíjeli křesťany a vyháněli je z jejich domovů. Podle oficiálních statistik se do Ninivské pláně, jednoho z hlavních center křesťanské komunity v Iráku, se po jejím osvobozením od IS vrátilo méně než 50% křesťanských obyvatel. Více jak 100 000 iráckých křesťanů uprchlo do jiných zemí, např. do Libanonu, Turecka a Jordánska.
Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který se profiluje jako ochránce křesťanů na Blízkém východě, do Ninivské pláně velmi investuje a snaží se z ní opětovně učinit místo vhodné k životu pro křesťanské komunity. Trump je k tomu tlačen i konzervativními křesťanskými kruhy, které patří mezi jádro jeho voličstva a pro které se jedná o zásadní téma.
Nicméně, Trumpova administrativa zároveň prosazuje přísnou antimigrační politiku, kterou uplatňuje i vůči perzekuovaným křesťanům. Počet iráckých křesťanů vzatých do USA poklesl o 98% během uplynulých dvou let, kdy je Trump v úřadu. Např. v roce 2018 přijaly Spojené státy jen 23 iráckých křesťanů. Pro srovnání, administrativa Baracka Obamy přijala 2 000 iráckých křesťanů v roce 2016.
Křesťané, kteří žili na Ninivské pláni, si stěžují, že jim je přístup k jejich domovu odpírán Lidovými mobilizačními silami, skupinou šiítských milicí podporovaných Íránem, uvedla kurdská televizní stanice Kurdistan 24. Podle Jamala Talii, generálního ředitele křesťanských záležitostí v oblasti Kurdistánu, je to důsledku cílených snah o změnu demografie v oblasti ve prospěch šiítské komunity a posílení tak vlivu Íránu, který sám má špatnou pověst, co se týče zacházení s křesťanskými komunitami.
Magazín The Atlantic upozorňuje, že diskriminace vůči křesťanům v Iráku je „napsána přímo v ústavě“. Ta stanovuje islám jako oficiální náboženství země a zakazuje jakékoliv zákony, které by „odporovaly zavedeným ustanovením islámu“. Ústava byla přijata dva roky po americké invazi v roce 2003.
Na praktické rovině jsou v důsledku tohoto zákonného rámce křesťané minoritou s omezenými právy. Nemuslimští mužové si nemohou např. brát muslimky a děti křesťanek jsou automaticky považovány za muslimy, i kdyby byly narozeny ze znásilnění. Mnozí nekřesťané též nenajmou křesťany jako pracovní sílu.
The Atlantic poukazuje na případ jedné křesťanské historičky, která se vrátila do práce poté, co byl vyhnán IS. Její muslimský nadřízený tím byl velice překvapený, protože sám se bál o její bezpečnost. Jiní kolegové ji řekli, že by měla odejít, protože křesťané nepatří do muslimské Iráku. Historička věří, že někteří její muslimští sousedé mohli sympatizovat s IS.
Podle organizace Open Doors, která každoročně zveřejňuje seznam 50 zemích, ve kterých jsou křesťané nejvíce pronásledováni, jsou křesťané nejpronásledovanější náboženskou skupinou na světě. V top desítce zemí, kde hrozí křesťanům největší nebezpečí, se umístily na předních pozicích státy, kde je dominantním náboženstvím konzervativní verze islámu, jako je Afghánistán, Pákistán, Somálsko, Írán nebo právě Irák.
Související
Německé církve opouští rekordní počet věřících, podle odborníků kvůli obtěžování
Papež František poprvé jmenoval ženy do Kongregace pro biskupy
křesťanství , Irák , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , islám
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.
Zdroj: Libor Novák