Tahle země je jen pro muslimy. Křesťané mizí z Blízkého východu, nejsou tam vítáni

Války na Blízkém východě a vzrůst sektářského násilí a islamistických teroristických skupin učinily z kolébku křesťanství jendu z nejnebezpečnějších zemí pro tuto náboženskou víru. Týká se to zvláště Iráku, kde se i po porážce Islámského státu (IS) křesťané potýkají s náboženskou diskrimací. Mnozí z nich se proto pokouší dostat do USA, tam však mají i přes svou víru a skutečnému nebezpečí, kterému čelí, dveře zavřené. Americký prezident Donald Trump přitom ochranu křesťanů na Blízkém východě považuje za svou klíčovou politiku.

Před americkou invazí do Iráku bylo v zemi okolo 1,4 miliónu křesťanů. Dnes jich zbývá méně než 250 000 – 80% pokles během méně než dvou dekád.

 Islamistické skupiny, jako je Islámský stát, zabíjeli křesťany a vyháněli je z jejich domovů. Podle oficiálních statistik se do Ninivské pláně, jednoho z hlavních center křesťanské komunity v Iráku, se po jejím osvobozením od IS vrátilo méně než 50% křesťanských obyvatel. Více jak 100 000 iráckých křesťanů uprchlo do jiných zemí, např. do Libanonu, Turecka a Jordánska. 

Americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa, který se profiluje jako ochránce křesťanů na Blízkém východě, do Ninivské pláně velmi investuje a snaží se z ní opětovně učinit místo vhodné k životu pro křesťanské komunity. Trump je k tomu tlačen i konzervativními křesťanskými kruhy, které patří mezi jádro jeho voličstva a pro které se jedná o zásadní téma.

Nicméně, Trumpova administrativa zároveň prosazuje přísnou antimigrační politiku, kterou uplatňuje i vůči perzekuovaným křesťanům. Počet iráckých křesťanů vzatých do USA poklesl o 98% během uplynulých dvou let, kdy je Trump v úřadu. Např. v roce 2018 přijaly Spojené státy jen 23 iráckých křesťanů. Pro srovnání, administrativa Baracka Obamy přijala 2 000 iráckých křesťanů v roce 2016.

Křesťané, kteří žili na Ninivské pláni, si stěžují, že jim je přístup k jejich domovu odpírán Lidovými mobilizačními silami, skupinou šiítských milicí podporovaných Íránem, uvedla kurdská televizní stanice Kurdistan 24. Podle Jamala Talii, generálního ředitele křesťanských záležitostí v oblasti Kurdistánu, je to důsledku cílených snah o změnu demografie v oblasti ve prospěch šiítské komunity a posílení tak vlivu Íránu, který sám má špatnou pověst, co se týče zacházení s křesťanskými komunitami.

Magazín The Atlantic upozorňuje, že diskriminace vůči křesťanům v Iráku je „napsána přímo v ústavě“. Ta stanovuje islám jako oficiální náboženství země a zakazuje jakékoliv zákony, které by „odporovaly zavedeným ustanovením islámu“. Ústava byla přijata dva roky po americké invazi v roce 2003. 

Na praktické rovině jsou v důsledku tohoto zákonného rámce křesťané minoritou s omezenými právy. Nemuslimští mužové si nemohou např. brát muslimky a děti křesťanek jsou automaticky považovány za muslimy, i kdyby byly narozeny ze znásilnění. Mnozí nekřesťané též nenajmou křesťany jako pracovní sílu.

The Atlantic poukazuje na případ jedné křesťanské historičky, která se vrátila do práce poté, co byl vyhnán IS. Její muslimský nadřízený tím byl velice překvapený, protože sám se bál o její bezpečnost. Jiní kolegové ji řekli, že by měla odejít, protože křesťané nepatří do muslimské Iráku. Historička věří, že někteří její muslimští sousedé mohli sympatizovat s IS.

Podle organizace Open Doors, která každoročně zveřejňuje seznam 50 zemích, ve kterých jsou křesťané nejvíce pronásledováni, jsou křesťané nejpronásledovanější náboženskou skupinou na světě. V top desítce zemí, kde hrozí křesťanům největší nebezpečí, se umístily na předních pozicích státy, kde je dominantním náboženstvím konzervativní verze islámu, jako je Afghánistán, Pákistán, Somálsko, Írán nebo právě Irák.

Související

Náboženství, ilustrační fotografie

Německé církve opouští rekordní počet věřících, podle odborníků kvůli obtěžování

 V loňském roce opustil křesťanské církve v Německu rekordní počet lidí. Ukazuje to studie, kterou dnes zveřejnil Institut německého hospodářství (IW). Údaj vyplývá z vývoje daňových odvodů, které mohou Němci poukázat církvím, kterých jsou členové. Příspěvky ve srovnání s předloňským rokem mírně vzrostly. V reálných hodnotách ale klesly, a nepříznivý trend bude zřejmě pokračovat i v příštích letech.
Papež František

Papež František poprvé jmenoval ženy do Kongregace pro biskupy

Papež František poprvé jmenoval ženy do Kongregace pro biskupy, což je orgán Vatikánu, který lze zjednodušeně přirovnat k ministerstvu. Do Kongregace pro biskupy, která papeži navrhuje kandidáty do biskupských úřadů, také poprvé usedne žena, která je laická věřící. Informoval o tom dnes server Vatican News.

Více souvisejících

křesťanství Irák Donald Trump USA (Spojené státy americké) islám

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy