Kdo útočil v Ománském zálivu? Otázky a odpovědi o konfliktu, který tříští svět

USA obvinily Írán, že stojí za napadením dvou obchodních lodí poblíž strategického Hormuzského průlivu v Ománském zálivu. Zveřejnily i video, které to má dokazovat. Írán to odmítá. Podle expertů se však kolem celého incidentu vznáší tolik otazníků, že je velmi těžké odpovědět, kdo za tím skutečně stál.

Tvrzení USA podpořila Saúdská Arábie. Hlavní mocenský protivník Írán na Blízkém východě tvrdí, že útok vykazuje rysy předchozích agresivních jednání Íránských revolučních gard (IRGC). Těm Saúdská Arábie přičítá útoky na čtyři saúdské tankery v květnu, které se též staly u Hormuzského průlivu.

USA tvrdí, že zapojení IRGC má dokazovat jimi zveřejněné video, na kterém má být vidět, jak gardy odstraňují z boku lodi nevybuchlou minu připevněnou magnetem. Írán označil americké tvrzení za součást „protiíránské kapaně“ a ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf jej nazval „sabotážní diplomacií“ bez jakéhokoli důkazu.

Mezi USA a Íránem jsou v současnosti velmi napjaté vztahy. Posílení konfliktu mezi oběma zeměmi by si zřejmě přálo množství různých aktérů, což vede experty k výzvám k opatrnosti, než budou vyneseny definitivní soudy.

„Neodepsal bych žádnou možnost, dokud nebude k dispozici více informací,“ řekl pod rouškou anonymity bývalý náčelník štábu United States Central Command (CENTCOM) serveru Military Times. Podle něj by za incident mohl být i jiný stát z oblasti, který má zájem na podněcování konfliktu mezi Íránem a Spojenými státy a který věděl, že takovýto akt by byl automaticky připsán Íránu.

Trita Parsi, profesor mezinárodních studií na Georgetown University, tvrdí, že to mohli být jak Saúdové, ale i Revoluční gardy. Podle zdroje z CENTCOMu strategie gard je provádět asymetrický způsob války, při kterém lze jen obtížně dohledat, že za tím stojí. Elitní vojenské jednotky takto reagují na to, že na papíře je Írán proti nepřátelským státům z Perského zálivu, které navíc spolupracují s Izraelem a USA, v značné nevýhodě.

Jeden z tankerů však patřil Japonsku. Jak upozorňuje CNN, bylo by zvláštní, kdyby Írán útočil na japonský tanker v době, kdy je na návštěvě země japonský premiér Šinzó Abe, kterého se íránské vedení snažilo přesvědčit o tom, aby pokračoval v nákupu íránské ropy navzdory nátlaku USA.

Military Times však upozorňují, že mezi íránským prezidentem Hasanem Rúháním a IRGC nevládnou příliš dobré vztahy a obě konfliktní síly chtějí vliv té druhé oslabit. Parsi poukazuje na to, že existují doklady o „diplomatické sabotáži“ prováděné gardami.Proti této teorii však mluví to, že takové útoky by zřejmě zahanbily íránského nejvyššího duchovního vůdce, ájatolláha Sajjida Alího Chameneího, kterému se gardy zodpovídají.

Parsi upozorňuje i na to, že IRGC mají značné ekonomické zájmy v íránském ropném průmyslu, v němž vlastní některé největší petrochemické spolčenosti. Podle Parsiho v minulosti gardy provedly některé agresivní akce proti Perskému zálivu, aby sabotovaly sankce proti Íránu prostřednictvím zvýšením cen ropy.

Dle agentury AP vedl útok na tankery k 4% zvýšení cen ropy brent (označení pro obchodní klasifikaci lehké ropy, která slouží jako srovnávací cena ropy na celém světě – poznámka redakce) na 62 dolarů za barel. Podle Parsiho lze však pochybovat, že by se gardy pustily do tak riskantního podniku jen kvůli navýšení cen ropy o 4%.

Rozpoutají USA válku?

USA poslaly do oblasti torpédoborec, který má zajistit ochranu amerických spojenců a zájmů. Existuje riziko, že by následně mohlo dojít k vojenské konfrontaci mezi USA a Íránem. Podle stanice Sky News Trump už vyčerpal všechny nevojenské způsoby nátlaku a v podstatě jiné než vojenské hledisko nemá, pokud by chtěl Írán potrestat.

Podle stanice CNN tzv. jestřábi v Trumpově administrativě, především hlavní bezpečnostní poradce John Bolton a ministr zahraničí Mike Pompeo, který osočil Írán z útoku, tlačí na Trumpa, aby sáhl k vojenskému řešení. CNN i Sky News však poukazují na to, že Trump svou volební kampaň postavil na slibu, že ukončí vojenské akce USA na Blízkém východě.

Podle expertů však právě Trumpovo rozhodnutí odejít z nukleární dohody s Íránem a zavést proti němu tvrdé ekonomické sankce vedlo k rozpoutání současného napětí. Je tedy otázka, zda jsou pro Trumpa důležitější jeho volební sliby nebo to, aby vypadal rozhodně a tvrdě.

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Japonsko Ománský záliv Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy