Rašíd Ahmad je farmaceut pocházející z Kurnazu, malé vesnice v syrské provincii Hamá, který před několika lety opustil domov. V komentáři pro server Al-Džazíra vysvětluje, že mu ze strany režimu Bašára Asada hrozilo zatčení či zabití jen kvůli tomu, že poskytoval léky zraněným demonstrantům.
Fatální rozhodnutí
V roce 2014 Ahmad utekl spolu s rodinou do nedaleké vesnice Kafr Nabúdá, kterou nekontroloval syrský režim, a dostal práci v lékařském středisku. Odtud však musel před zhruba šesti týdny opět utéct, jelikož Asadův režim podporovaný Ruskem vesnici bombardoval a kliniku zničil.
"Trávil jsem v práci dlouhé hodiny, dělal jsem, co jsem mohl, aby sloužil mé nové komunitě," vzpomíná Ahmad. Tvrdí, že by ho nikdy nenapadlo, že Rusko a Asadův režim na kliniku zaútočí, jelikož byla malá většinu jejích pacientů tvořili starci a děti.
Deset dní po útoku zmínil Kafr Nabúdá zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Mark Lowcock na zasedání Rady bezpečnosti OSN, která se zabývala útoky v severozápadní Sýrii, když četl seznam zdravotnických zařízení, na které údery směřovaly, připomíná farmaceut. Marně doufal, že Lowcock bude jmenovat také pachatele.
Lowcock neodsoudil syrský režim, ani jeho patrona - Rusko - a jejich zodpovědnost za zničení uvedené kliniky, kritizuje Ahmad. Připomíná, že před třemi lety čelili lékaři z tohoto zařízení rozhodnutí, zda sdělí jeho polohu OSN, jelikož ta v rámci deeskalace syrského konfliktu poskytla válčícím stranám včetně, Asada a Ruska, údaje o zdravotnických centrech v naději, že jejich vzdušné se díky tomu zdrží útoků v těchto oblastech.
Syřan poukazuje, že o tomto mechanismu začal v jeho zemi kolovat vtip: "Chráněná nemocnice byla vybombardovaná a OSN se táže Rusů, zda to byli oni. Rusové odpoví, že nechtěli bombardovat nemocnici, ale pekárnu opodál."
Jde o černý humor, přiznává Ahmad. Dodává však, že v Sýrii se zdá, že bombardování nemocnic již není zločinem a OSN již nemá povinnost jmenovat pachatele, protože veškeré útoky jsou přičítány neznámým útočníkům, navzdory všem dostupným informacím, fotografiím a výpovědím, které poskytují jasné důkazy o tom, kdo nese vinu.
OSN selhala
Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 došlo k nejméně 516 útokům na zdravotnická zařízení v zemi, za nimiž stál Asadův režim a Rusko, což si vyžádalo životy 890 zdravotníků, konstatuje farmaceut. Poukazuje, že tři čtvrtiny nemocnic v severní Sýrii byly postaveny po vypuknutí povstání a často musely být budovány opakovaně, jelikož je Asadův režim neustále bombardoval.
"Pokaždé jsme se s tím potýkali kvůli omezeným zdrojům, ale museli jsme to udělat, jinak bychom nemohli poskytovat zdravotní péči a nechali bychom zemřít lidi s léčitelnými nemocemi," pokračuje Ahmad. Vysvětluje, že syrští lékaři si uvědomovali riziko, ale věřili OSN a doufali, že udání polohy zařízení zaručí bezpečnost, a proto údaje po dlouhém rozhodování loni mezinárodnímu společenství předali.
Lowcock ve svém projevu uvedl, že během dvou týdnů bylo zasaženo 18 zdravotnických zařízení, přičemž OSN měla souřadnice devíti z nich a předala je Rusku a Asadovu režimu, připomíná farmaceut. Deklaruje, že Lowcock a jeho tým dobře vědí, kdo útočil, ale rozhodli se nikoho nejmenovat, veřejně nezpochybňovat efektivitu deeskalačního mechanismu a neprošetřit, zda poskytnuté souřadnice neposloužily k záměrnému úderu na humanitární zařícení.
Od 26. dubna, kdy Rusko a Asadův režim začaly bombardovat provincie Idlib a Hamá, bylo zasaženo 29 zdravotnických zařízení a dalších 49 muselo přerušit provoz, nastiňuje Syřan. Dodává, že pokračující nálety přiměly další lidi kolektivně opouštět domovy, na severozápad se vydalo 300 tisíc lidí a zabito bylo nejméně 352 civilistů.
Ahmad se svou ženou a třemi dětmi nyní žije v táboře pro vnitřní uprchlíky nedaleko turecko-syrských hranic a má obavy o nemocné ze své vesnice: "Kde se nyní nacházejí a jak zvládají své nemoci? Co se stane s těmi pacienty, jejichž medikaci znám jen zpaměti?"
Farmaceut si dnes vyčítá, že bylo zřejmě chybou, když jeho zařízení udalo před rokem OSN svou polohu, jelikož tato instituce, která má chránit civilisty, selhala. A je dále zraňující, že OSN ani neuvede jména těch, kteří civilisty denně bombardují, zabíjejí a ničí jejich domovy, nemocnice a školy, tvrdí Ahmad. "Ale my víme, kdo to je a nebojíme se je jmenovat: syrský režim a Rusko," uzavírá svůj komentář.
Související
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
Izrael zřejmě neomezil odvetu jen na Írán. Útočil i v další zemi
Sýrie , válečné zločiny , Rusko , OSN
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 59 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák