Kdo je zodpovědný za zničení dvou ropných tankerů v Ománském zálivu z minulého týdne? Tuto otázku pokládá editorial serveru The Independent. Prestižní deník konstatuje, že útok nejen ohrozil 60 životů, ale přináší riziko další destabilizace regionu.
Pravdu lze zahlédnout jen letmo
Pachatel byl zřejmě stejný jako v případě podminování čtyř lodí u pobřeží Spojených arabských emirátů 12. května, soudí renomovaný server. Dodává, že podle Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a Spojených států - které mají v oblasti silnou námořní přítomnost - jde o práci "státního aktéra", velmi pravděpodobně Íránu.
Teherán obvinění odmítá, poukazuje editorial. Konstatuje, že forenzní expertiza a zapojení Rady bezpečnosti OSN by mohly přinést více důkazů a poskytnout lepší základ pro podezřívání Íránu.
"V tomto kontextu však téměř nezáleží na tom, kdo za sabotáží stojí," pokračuje The Independent. Deklaruje, že v regionu, kde lze pravdu přinejlepším jen letmo dohlédnout, mohou být mýty, legendy a konspirační teorie stejně silné jako fakta a pokud si Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Spojené státy myslí, že pachatelem je Írán, pak to stačí k tomu, aby vůči této zemi vystupňovaly agresi.
Útok přišel ve velmi těžké době pro region, kdy Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie vedou dlouhé roky zástupné nemilosrdné války s Íránem v Jemenu, Sýrii, Iráku či Libanonu, nastiňuje prestižní deník. Dodává, že do těchto konfliktů jsou čas od času zatahovány Izrael, Turecko, Rusko, USA a další mocnosti a íránsko-saúdská řevnivost svou nestabilitou, intrikami a utvářením aliancí připomíná Balkán před první světovou válkou či studenoválečné soupeření Washingtonu s Moskvou.
"To nejsou povzbudivé příklady," zdůrazňuje editorial. To nejlepší, v co lze podle něj doufat, je pokračování malých útoků, které mohou být pouhou nepříjemností, ale zároveň mají i potenciál přerůst v globální problém.
Napadané obchodní lodě totiž přepravují skrze Hormuzský průliv palivo pro mnoho zemí, tudíž útoky ovlivňují i jinak neutrální země, například Norsko, Japonsko a Tchaj-wan, vysvětluje The Independent. Dodává, že útoky také zdražily ropu o 4 dolary za barel, což ovlivní každý kout světa, nehledě na fakt, že touto cestou se přepravuje třetina světové ropy.
Čtyři dekády nenávisti
Útoky tedy nejsou nepodstatné a toto nanejvýš citlivé a nebezpečné místo představuje průsečík amerických a íránských zájmů, konstatuje britský deník. Připomíná, že americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa vnímá Írán za pouhý darebácký stát a na rozdíl od Francie, Británie a Německa vypověděla dohodu o íránském jaderném programu.
"Prezident Trump má zřejmě potěšení z tlaku na Íránce a ti 'Velkému Satanovi' vracejí urážky," uvádí editorial. Podotýká, že za řevnivostí obou zemí a jejich spojenců leží čtyři desetiletí nepolevující hořkosti a nenávisti.
Od chvíle, kdy padl Šáh Pahláví, vznikla Islámská republika a proběhla krize s americkými rukojmími v letech 1979-1981, vedou Washington a Teherán fakticky neustálou zástupnou válku, která zahrnovala i známou americkou podporu Iráku v krvavém irácko-íránském konfliktu v 80. letech, připomíná britský server. Konstatuje, že v této fázi je těžké vidět jakoukoliv snadnou cestu k omezení tohoto napětí, jelikož vztahy obou zemí jsou na historickém dně a absolutní absence dialogu a pochopení mezi USA a Íránem nadále představují nepřekonatelnou překážku pro mír na Blízkém východě.
Hormuzský průliv, lodní cesta, která je ve svém nejužším místě pouhých 3,5 kilometru široká, je ideálním místem pro střety a teroristické akce - na jihu ostatně dlouhé roky úspěšně operovali somálští piráti, uvádí renomovaný deník. Zdůrazňuje, že vlastnosti místa ale umožňují relativně snadný dohled mezinárodních námořních sil, který před pár lety zatlačil právě somálské piráty.
Pokud Írán jedná pouze tajně a k útokům se nehlásí, není zřejmě připraven na střet s takovými mezinárodními silami, naznačuje The Independent. Obává se však, že nevinní civilisté v Jemenu a Sýrii i posádky obchodních lodí budou zatím nadále trpět dopady války, kterou sami nerozpoutali.
Související
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
Írán: Nový útok na Izrael je nevyhnutelný
Írán , USA (Spojené státy americké) , Saúdská Arábie , spojené arabské emiráty , Ománský záliv
Aktuálně se děje
před 31 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 2 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 3 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 4 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
Policisté budou od pondělního večera pomáhat s odstřelem přemnožených divočáků v části Libereckého kraje. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Důvodem je šíření afrického moru prsa. Odstřel bude probíhat v honitbách Rádlo na Jablonecku a Vratislavice na Liberecku až do 12. prosince. V ohraničeném území tak bude omezen volný pohyb osob.
Zdroj: Jan Hrabě