Kdo útočil na tankery v Ománském zálivu? Pravda není podstatná, zní z Británie

Kdo je zodpovědný za zničení dvou ropných tankerů v Ománském zálivu z minulého týdne? Tuto otázku pokládá editorial serveru The Independent. Prestižní deník konstatuje, že útok nejen ohrozil 60 životů, ale přináší riziko další destabilizace regionu.

Pravdu lze zahlédnout jen letmo

Pachatel byl zřejmě stejný jako v případě podminování čtyř lodí u pobřeží Spojených arabských emirátů 12. května, soudí renomovaný server. Dodává, že podle Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie a Spojených států - které mají v oblasti silnou námořní přítomnost - jde o práci "státního aktéra", velmi pravděpodobně Íránu.

Teherán obvinění odmítá, poukazuje editorial. Konstatuje, že forenzní expertiza a zapojení Rady bezpečnosti OSN by mohly přinést více důkazů a poskytnout lepší základ pro podezřívání Íránu.

"V tomto kontextu však téměř nezáleží na tom, kdo za sabotáží stojí," pokračuje The Independent. Deklaruje, že v regionu, kde lze pravdu přinejlepším jen letmo dohlédnout, mohou být mýty, legendy a konspirační teorie stejně silné jako fakta a pokud si Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Spojené státy myslí, že pachatelem je Írán, pak to stačí k tomu, aby vůči této zemi vystupňovaly agresi.

Útok přišel ve velmi těžké době pro region, kdy Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie vedou dlouhé roky zástupné nemilosrdné války s Íránem v Jemenu, Sýrii, Iráku či Libanonu, nastiňuje prestižní deník. Dodává, že do těchto konfliktů jsou čas od času zatahovány Izrael, Turecko, Rusko, USA a další mocnosti a íránsko-saúdská řevnivost svou nestabilitou, intrikami a utvářením aliancí připomíná Balkán před první světovou válkou či studenoválečné soupeření Washingtonu s Moskvou.

"To nejsou povzbudivé příklady," zdůrazňuje editorial. To nejlepší, v co lze podle něj doufat, je pokračování malých útoků, které mohou být pouhou nepříjemností, ale zároveň mají i potenciál přerůst v globální problém.   

Napadané obchodní lodě totiž přepravují skrze Hormuzský průliv palivo pro mnoho zemí, tudíž útoky ovlivňují i jinak neutrální země, například Norsko, Japonsko a Tchaj-wan, vysvětluje The Independent. Dodává, že útoky také zdražily ropu o 4 dolary za barel, což ovlivní každý kout světa, nehledě na fakt, že touto cestou se přepravuje třetina světové ropy.

Čtyři dekády nenávisti  

Útoky tedy nejsou nepodstatné a toto nanejvýš citlivé a nebezpečné místo představuje průsečík amerických a íránských zájmů, konstatuje britský deník. Připomíná, že americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa vnímá Írán za pouhý darebácký stát a na rozdíl od Francie, Británie a Německa vypověděla dohodu o íránském jaderném programu.

"Prezident Trump má zřejmě potěšení z tlaku na Íránce a ti 'Velkému Satanovi' vracejí urážky," uvádí editorial. Podotýká, že za řevnivostí obou zemí a jejich spojenců leží čtyři desetiletí nepolevující hořkosti a nenávisti.

Od chvíle, kdy padl Šáh Pahláví, vznikla Islámská republika a proběhla krize s americkými rukojmími v letech 1979-1981, vedou Washington a Teherán fakticky neustálou zástupnou válku, která zahrnovala i známou americkou podporu Iráku v krvavém irácko-íránském konfliktu v 80. letech, připomíná britský server. Konstatuje, že v této fázi je těžké vidět jakoukoliv snadnou cestu k omezení tohoto napětí, jelikož vztahy obou zemí jsou na historickém dně a absolutní absence dialogu a pochopení mezi USA a Íránem nadále představují nepřekonatelnou překážku pro mír na Blízkém východě.

Hormuzský průliv, lodní cesta, která je ve svém nejužším místě pouhých 3,5 kilometru široká, je ideálním místem pro střety a teroristické akce - na jihu ostatně dlouhé roky úspěšně operovali somálští piráti, uvádí renomovaný deník. Zdůrazňuje, že vlastnosti místa ale umožňují relativně snadný dohled mezinárodních námořních sil, který před pár lety zatlačil právě somálské piráty.

Pokud Írán jedná pouze tajně a k útokům se nehlásí, není zřejmě připraven na střet s takovými mezinárodními silami, naznačuje The Independent. Obává se však, že nevinní civilisté v Jemenu a Sýrii i posádky obchodních lodí budou zatím nadále trpět dopady války, kterou sami nerozpoutali.

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie spojené arabské emiráty Ománský záliv

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy