Proč Trump odvolal útok na Írán? Zaznělo varování před "nebezpečným bláznem"

Americký prezident Donald Trump byl opakovaně varován, že jeho agresivní politika vojenské eskalace a maximálního ekonomického nátlaku na Írán přináší riziko neúmyslně vyvolané války, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník připomíná, že minulý týden nastal právě takový, dlouho očekávaný přehmat a svět se několik děsivých hodin potácel na pokraji ozbrojeného konfliktu.

Bod zlomu

Obě znesvářené strany učinily chyby, ačkoliv američtí velitelé zřejmě ve větší míře, deklaruje britský server. Za vůbec největší pochybení však označuje to, že Američané si v roce 2016 zvolili za prezidenta "nebezpečného blázna".  

Řetězec událostí, které vedly Trumpa ve čtvrtek večer k nařízení útoku na Írán, od něhož ustoupil v posledních minutách, začal íránským sestřelem bezpilotního amerického průzkumného dronu, nastiňuje renomovaný týdeník. Podotýká, že ačkoli výhrůžky a urážky si obě strany vyměňují dlouhé měsíce a v posledních týdnech Washington obvinil Teherán z útoků na ropné tankery a na íránské hranice poslal více vojáků, incident s bezpilotním letounem byl skutečném bodem zlomu.   

"Pentagon prohlásil, že dron letěl v mezinárodním vzdušném prostoru, když byl zasažen raketou," pokračuje The Observer. Konstatuje, že Írán toto rázně popírá a zdůrazňuje, že stroj narušil jeho vzdušný prostor. Obě strany prezentovaly vlastní mapy incidentu, přičemž Írán si byl natolik jistý, že se obrátil na Radu bezpečnosti OSN, poukazuje editorial. Dodává, že na pozadí snahy Bílého domu vysvětlit, proč byl odvetný útok odvolán, vyvstávají nové otázky.

Mapka poskytnutá Pentagonem zachycující dráhu dronu původně obsahovala nesprávný popis jeho letové trajektorie, podotýká britský týdeník. Připomíná, že v pátek američtí představitelé opožděně potvrdili tvrzení Íránu, že v době incidentu se v oblasti pohyboval druhý, pilotovaný letoun P-8A Poseidon amerického námořnictva, což předtím jejich verze opomíjela, navíc Teherán mezitím zveřejnil záběry vraku dronu údajně vyzdviženého z jeho výsostných vod.   

Trump a jeho stoupenci v pátečních tweetech a rozhovorech protichůdně prohlašovali, že útok byl zastaven v obavách o lidské životy, kvůli údajnému zjištění, že sestřelení dronu nařídil íránský velitel bez povolení, případně celou situaci označovali za mazaný trik, připomíná editorial. Odkazuje však na svědectví nejmenovaného člena Trumpovy administrativy, které bude zřejmě pravdě nejblíže a které tvrdí, že odvetný úder byl zrušen v obavě, že dron či P-8A se "v určitou chvíli" do íránského vzdušného prostoru skutečně dostaly.

Zoufalé klaunské číslo     

"Taková míra zmatenosti a nekompetentnosti americké vojenské operace by neměla být absolutním překvapením," pokračuje prestižní týdeník. Připomíná, že systematické přehmaty v Iráku a Afghánistánu - především ze strany amerického letectva - stály podle OSN život tisíce civilistů a v roce 1988 americký raketový křižník dokonce v Perském zálivu sestřelil íránské dopravní letadlo, na jehož palubě zahynulo 290 lidí, což Pentagon nejprve popíral, následně přišel s verzí, že letoun představoval hrozbu, a teprve v roce 1996 USA přistoupily na odškodnění pozůstalých.    

Za překvapivější, ba dokonce šokující, označuje The Observer chaos, který minulý týden provázel rozhodování v Oválné pracovně. Ptá se, proč nebyl Trump informován dříve o odhadu obětí, co prezidentovi jestřábí poradci od útoku očekávali, jak plánoval Trump reagovat na nevyhnutelnou íránskou odvetu vůči Američanům a jejich spojencům v Perském zálivu, Iráku, Sýrii, Izraeli, Saúdské Arábii či Jemenu a zda je pravda, že šéfa Bílého domu k zastavení útoku přiměl až moderátor televize Fox News, kterému Trump důvěřuje.

Taková situace v Bílém domě by byla komická, pokud by nešlo o naprosto závažnou otázku, deklaruje editorial. Konstatuje, že tento prozatím poslední díl Trumpových "klaunských čísel" zoufale postrádal vtip a naopak moc nechybělo, aby otřásl stabilitou Blízkého východu i celého světa.     

"Podtrhuje to naléhavou nutnost návratu k čestné diplomacii a potvrzení dohody o íránském jaderném programu z roku 2015," píše The Observer. Doplňuje, že jde také o budíček pro americký Kongres, který by měl zrychlit své snahy o omezení pravomoci prezidenta vést válečné operace.

Jde také o nový důkaz o Trumpově mimořádné nezpůsobilosti pro výkon prezidentského úřadu, nebere si servítky britský týdeník. Připomíná, že Trump dle svých slov nechce válku, ale svým chováním ji může učinit nevyhnutelnou.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Donald Trump Boeing P-8A Poseidon

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy