Saúdská Arábie a SAE pomohou zemědělcům v Súdánu

Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty chtějí podpořit Súdán v jeho současné politické krizi poskytnutím pomoci pro jeho zemědělství. V nejbližších dnech proto vypraví loď vezoucí více než 50.000 tun hnojiva a dalších potřeb pro zemědělce, informovala dnes agentura SPA. Cílem je ulevit súdánským rolníkům v době krize v zemi.

Súdán zažívá už několik měsíců politickou krizi. Po masových protestech svrhla armáda v dubnu dlouholetého prezideta Umara Bašíra. O pár dnů později ohlásily Saúdská Arábie a SAE společnou finanční pomoc v přepočtu 2,7 miliardy eur (69 miliard korun). V tom bylo zahrnuto i 440 milionů eur pro súdánskou centrální banku se záměrem posílit finančně třetí největší africkou zemi a snížit tlak na domácí měnu.

Mnoha protestujícím v Súdánu je ale pomoc obou velmi bohatých států v Perském zálivu trnem v oku. Obávají se totiž, že tyto dvě mocné monarchie chtějí svých peněz využít k potlačení demokratické změny v Súdánu. Saúdové chtějí zároveň zabránit tomu, aby se Súdán sbratřil s jejich rivaly jako Katar a Turecko. Tisíce súdánských vojáků kromě toho bojují v Jemenu na straně Saúdské Arábie.

Armáda a opozice v Súdánu už týdny bojují o vytvoření přechodné vlády, která by otevřela cestu k volbám do tří let.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Súdán

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy