Bílý dům oznámil, že Turecko se nebude moci podílet na americkém programu moderních stíhaček F-35. Důvodem je pořízení ruského systému protivzdušné obrany S-400. Dle expertů Turecko je možné, že se Turecko obrátí k Rusku, aby nakoupilo jeho stíhačky. To by ale dále prohloubilo narůstající propast mezi oběma nejmocnějšími armádami NATO.
Úřad amerického prezidenta přímo neřekl, že Ankaru z programu vyloučí. Dle agentury AP se tento krok očekává od amerického ministerstva obrany. USA už v minulosti varovaly Turecko, že stíhačky F-35 nemůžou koexistovat se zařízeními, které slouží Rusku i ke sběru výzvědných informací a proto podrží dodávku letounů Turecku.
Turecké ministerstvo zahraničí označilo v reakci krok USA za chybný a poškozující strategické vztahy obou spojenců v NATO. Turecké ministerstvo obrany v dubnu tvrdilo, že má připravené krátkodobé i dlouhodobé plány pro to, kdyby došlo k stažení dodávky F-35.
Podle profesora mezinárodních vztahů Husajna Bagciho z ankarské Blízkovýchodní technické univerzity však tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana rozhodnutí Bílého domu zřejmě zaskočilo. „Tayyip Erdogan opravdu věřil Trumpovi,“ sdělil profesor serveru Voice of America s poukazem na jejich přátelské vztahy na nedávném summitu G20 v Japonsku. „Vytvořilo to očekávání, že zabrání embargu na F-35, ale Trump se podvolil silnému domácímu tlaku.“
Turecko je jedním z největších mezinárodních odběratelů F-35. Od Američanů si objednalo 100 kusů těchto drahých letadel. Jeho dlouhodobý vojenský plán počítal s tím, že nahradí zastaralé F-16.
Pro Turecko je zpráva nepříjemná mimo jiné z toho důvodu, že tím ztratí možnost získat vojenskou výhodu nad jeho rivalem, Řeckem, s kterým vede spory o některá teritoriální území, např. o Kypr. Obě země mají k dispozici letouny F-16, Řecko by ale mohlo získat F-35, upozorňuje Voice of America.
Podle Bagciho se Turecko pravděpodobně zkusí obrátit na Čínu či Rusko, aby mu prodali jejich nejmodernější typy letounů. Rusku naznačilo, že je otevřené komukoliv prodat jeho nejmodernější letoun, Su-57.
„Tyto ruské stíhací letouny páté generace [Su-57] mají vynikající vlastnosti a ukazují příslib pro export," řekl Sergej Chemezov, šéf Rostechu, výrobce Su-57, v květnu v rozhovoru pro tureckou zpravodajskou agenturu. Pro Rostech by byl zájem Turecka velice vítaným, vzhledem k tomu, že sešlo z plánového odběrů ruských letounů ze strany Indie.
Takový krok by však dle odborníků ještě rozšířil vzrůstající napětí mezi oběma zeměmi, které mají nejmocnější armády v NATO. Podle Halduna Solmazturka, ředitele ankarského institutu Turecko 21. století by se jednalo o politické rozhodnutí, na kterém by se musela podílet turecká vláda i parlament a veřejnost, protože by mělo stejnou váhu jako to v roce 1946, kdy se Turecko rozhodlo namísto k SSSR přidat k NATO.
Související

Turecko začalo bránit exportu sankcionovaného zboží do Ruska

Počet mrtvých po zemětřesení v Turecku podle úřadů překročil 50 tisíc
Turecko , USA (Spojené státy americké) , Rusko , F-35 Joint Strike Fighter , Su-57
Aktuálně se děje
před 4 minutami

Podivný případ úmrtí muže u soudu. Smrt si přál, uvádí obžaloba
před 30 minutami

Stát loni pětinásobně zvýšil dotace na fotovoltaiku a čerpadla, vyplatil téměř 5 miliard
před 38 minutami

Pavel na návštěvě Moravskoslezského kraje napodobí Havla. Sfárá do dolu
před 54 minutami

Ukrajina vyzvala Rusy, aby přestali s adopcemi deportovaných ukrajinských dětí
před 1 hodinou

Jižní Itálii zasáhlo zemětřesení o síle 5,4 stupně
před 1 hodinou

Zelenskyj pozval čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na Ukrajinu
před 1 hodinou

"Nebudeme ustupovat." Tchajwanská prezidentka před odletem do USA řekla, že nepodlehne tlaku
před 1 hodinou

Melitopol je kvůli ostřelování bez proudu, tvrdí okupační úřady
před 2 hodinami

Zimní počasí se zatím neloučí. Navzdory oteplení se vrátí mrazy
před 3 hodinami

Češi chtějí kratší pracovní týden. Nemáme na to, skončili by jako bouřící se Francouzi – v dluzích a v plamenech
před 3 hodinami

Ukrajinská Buča: Symbol vraždění civilistů ruskými vojáky během invaze
před 4 hodinami

Zvýšení DPH na 23 procent? Sociálně citlivější, méně inflační a rozpočtově výnosnější je zvýšení daně z příjmů zaměstnanců
před 5 hodinami

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od justiční reformy
před 5 hodinami

Po návratu ze zahraničí do Španělska byla zadržena katalánská separatistka
před 5 hodinami

Sudetští Němci letos na sjezdu ocení Libora Roučka a Christiana Schmidta
včera

Americké drony létají po incidentu s ruskou stíhačkou dále od Krymu, mají ale méně informací
včera

Součástky dronů, kterými Rusko útočí na Ukrajinu, lze sehnat i na AliExpressu
včera

Výrobky z laboratoří nezaručují kvalitu ani blahobyt, čílí se Itálie. Vyráží do boje proti kultivovanému masu
včera

Soud přikázal Penceovi vypovídat v kauze Trumpovy snahy zvrátit volby
včera
"Vysoká škola, nízká mzda? Nejsme socky! Protestující studenti a učitelé se vydali na Hrad
Vysokoškolští pedagogové i studenti dnes v celém Česku protestovali proti nízkým platům vyučujících humanitních a společenskovědních oborů. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) médiím řekl, že rozčarování pedagogů chápe, ale zatím čeká na informace o systémových krocích škol, které má dostat do 21. dubna. Zástupci škol, zapojených do dnešní protestní akce Hodina pravdy, označili podfinancování veřejných vysokých škol a nízké platy vyučujících za ostudu, hanebnost a katastrofu. V Praze se akademici z několika fakult Univerzity Karlovy vydali na pochod před úřad vlády, kde přečetli otevřený dopis pro premiéra Petra Fialu (ODS), a poté pokračovali k Pražskému hradu.
Zdroj: ČTK