Rozzuření Syřané vzali útokem zahraniční ambasády

Rijád - Saúdská Arábie v neděli odsoudila útok rozzuřených Syřanů na svou ambasádu v Damašku, informuje agentura AFP. Dav stoupenců syrského prezidenta Bašára Asada zaútočil i na další zahraniční misi poté, co Liga arabských států vyloučila Sýrii.

"Syrské síly neprovedly nezbytné kroky, aby zastavily (demonstranty)," citovala agentura SPA představitele saúdskoarabského ministerstva zahraničí. "Saúdskoarabská vláda tvrdě odsuzuje tento incident a považuje syrské úřady odpovědné za bezpečnost a ochranu všech saúdskoarabských zájmů v Sýrii." Liga arabských států (LAS) v sobotu zbavila Sýrii statutu členského státu a vyzvala syrskou armádu, aby zastavila zabíjení civilistů. LAS také připravuje sankce vůči režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Rozhodnutí LAS vyvolalo hněv mezi Asadovými příznivci. Rozzuřený dav se v sobotu shromáždil před diplomatickou misí Saúdské Arábie. Na budovu házel kameny, které rozbily okna. Protestující pronikli do areálu ambasády a poničili majetek země. Saúdská Arábie odvolala svého velvyslance z Damašku 8. srpna. Zdůvodnila to jako protest proti brutálnímu potlačování demonstrací proti Asadovi. Syřané v sobotu protestovali také před ambasádou Kataru. Část demonstrantů vylomila bránu a pronikla až na střechu budovy, odkud odstranila katarskou vlajku a nahradila ji syrskou zástavou. Ochranka ambasády se snažila dav rozehnat slzným plynem. Katarský velvyslanec na protest opustil Damašek v červenci. Rozhořčený dav zaútočil také na velvyslanectví Turecka. Protestující provolávali protiturecká hesla, na budovu házeli lahve a kameny a pokusili se přelézt zeď a násilím otevřít bránu. Syrská policie je rozháněla slzným plynem. Protesty zasáhly také turecký konzulát v Aleppu a honorární konzulát v přístavu Latakíja na pobřeží Středozemního moře asi 330 kilometrů severně od Damašku. V Aleppu demonstranti pronikli na zahradu kolem konzulátu a pokusili se svěsit tureckou vlajku. Zastavila je ochranka. Asi pět tisíc lidí se sešlo před honorárním konzulátem v Latakíji. Dav vybil okna a spálil tureckou vlajku, uvedla turecká agentura Anatolia. V Latakíji protestující zaútočili také na francouzský konzulát. Demonstrace se konaly i v dalších syrských městech. Účastníci mávali syrskými vlajkami a portréty Bašára Asada a skandovali hesla na jeho podporu.

Syrskou opozici naopak krok LAS potěšil. Syrská národní rada "vítá rozhodnutí Arabské rady ministrů, považuje ho za krok správným směrem a jasné odsouzení syrského režimu, které setrvává v kampani zabíjení a ničení," píše se v prohlášení opozice.

LAS pozastavila členství Sýrie, protože Asad neplní dohodu a nezastavil krvavý zásah proti demonstrantům požadujícím jeho odchod. Krvavé protesty proti režimu syrského prezidenta Bašára Asada vypukly letos v březnu. Pětačtyřicetiletý Asad je v čele země od roku 2000, kdy v prezidentském úřadě po třech desetiletích nahradil zesnulého otce Háfize. Vleklé boje podle OSN již téměř přerostly v "plnohodnotnou občanskou válku". Zemřely při nich více než tři tisíce lidí, mezi nimi téměř dvě stovky dětí.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie ambasády Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy