Viděli jsme krev na stěnách, ve vzduchu bylo cítit spálené lidské maso. Všichni byli mrtví

Damašek - Pozorovatelé OSN cítili spálené lidské maso, když vyšetřovali středeční masakr v syrské vesnici Kubajr v oblasti Hamá. Píší to v sobotu agentury AFP a Reuters.

"V některých domech viděli krev na stěnách a na podlaze. Na ulicích stále hořel oheň a ve vzduchu bylo cítit spálené maso," popsal scény z Kubajru mluvčí OSN Martin Nesirky."Přede mnou byl kus mozku, o kus dál velké množství sražené krve," napsal Paul Danahar z BBC, který misi doprovázel."V Kubajru nikdo nezůstal naživu, a pozorovatelé tak nemohli mluvit s žádnými svědky události," stojí v prohlášení OSN. "Jména a přesný počet mrtvých stále nejsou známy. Pozorovatelé pracují na zjištění těchto údajů," píše se v něm dále.Podle opoziční Observatoře lidských práv bylo v Kubajru zabito nejméně 78 lidí.Dvacítka pozorovatelů se na místo masakru dostala teprve v pátek. Při předešlém pokusu vyšetřit vraždění přímo ve městě na ně někdo pálil z těžkých zbraní a protipancéřových střel.Generální tajemník OSN Pan Ki-mun řekl, že podle předběžných důkazů syrské vládní jednotky obklíčily vesnici a prorežimní milice šabíha "barbarsky" zaútočila na obyvatele. Převážně sunnitský Kubajr je obklopen územím se šíitským obyvatelstvem loajálním režimu prezidenta Bašára Asada.Damašek nařčení z masakru odmítá a stejně jako v předchozích případech tvrdí, že útočili teroristé. Režimní síly prý zasahovaly na žádost tamních obyvatel.V květnu při dvoudenním masakru v syrské Húle režimní vojska podle opozice zabila na 108 lidí. Většina z obětí, mezi nimiž bylo 49 dětí a 34 žen, byla zabita zblízka.Syrská vláda ale opakovaně ujišťuje, že v Húle její jednotky nezabíjely. Podle ní mají masakr na svědomí teroristé a islámští radikálové.Sýrií od loňského března zmítá povstání proti Asadovu režimu. Konflikt má podle OSN na kontě více než 10 000 mrtvých. Syrská observatoř lidských práv uvádí přes 13 500 obětí převážně z řad civilistů.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie masakr

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy