Kdo otrávil Arafata? Izrael odpovědnost striktně odmítá

Tel Aviv - Důvěrní spolupracovníci bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona odmítli odpovědnost Izraele za údajnou otravu někdejšího palestinského vůdce Jásira Arafata. Za jeho smrtí mohl stát podle nich vnitropalestinský mocenský boj. Informoval o tom dnes izraelský zpravodajský server Ynet.

Šaronovi důvěrníci reagovali na středeční informaci katarské zpravodajské stanice Al-Džazíra, že švýcarští vědci našli v Arafatových ostatcích dávky polonia přesahující osmnáctkrát běžnou úroveň. Mnoho Palestinců je přesvědčeno, že Arafat byl otráven a že za jeho smrtí stály Izrael a Spojené státy.

„Kdybych to měl posoudit, řekl bych, že je to nad slunce jasný případ. Podle mě není pochyb o tom, že smrt Jásira Arafata způsobilo polonium," řekl katarské televizi al-Džazíra profesor David Barkley, který se na forenzní analýze ostatků někdejšího palestinského vůdce podílel.

"Mohu podle svého nejlepšího svědomí říci, že v době mé působnosti v úřadu šéfa vlády (Šarona) v žádném případě nebyl záměr Arafata otrávit nebo mu ublížit," řekl izraelskému serveru bývalý ředitel úřadu premiéra (Šarona) Dov Weissglass.

"Je vždycky nejjednodušší obvinit Izrael," uvedl někdejší Šaronův poradce Raanan Gissin. Za Arafatovou smrtí podle něj mohl stát mocenský boj v palestinském vedení. Sám Šaron, který v době Arafatovy smrti stál v čele izraelské vlády, se k dané věci vyjádřit nemohl. V lednu 2006 utrpěl vážnou mozkovou příhodu a od té doby je v kómatu.

Izrael věří víc Rusům než Švýcarům

"Je to spíš telenovela než věda," citoval izraelský deník Jerusalem Post vyjádření izraelského ministra vnitra Jigala Palmora, podle něhož jde o probíhající boj mezi Arafatovou vdovou a palestinskou správou.

Palmor poukázal na to, že Suha Arafatová pověřila expertizou švýcarský ústav, zatímco palestinské vedení se obrátilo na ruský tým. Ten minulý měsíc konstatoval, že v Arafatových ostatcích nebyly nalezeny žádné stopy polonia. "Je to všechno velice, velice zmatené a nejasné," řekl Palmor. "Jasné je jen, že (švýcarská) hypotéza má velké díry, více děr než švýcarský sýr."

Jásir Arafat zemřel 11. listopadu 2004 ve francouzské vojenské nemocnici v Paříži, oficiálně v důsledku mrtvice. Už tehdy se ale o příčinách jeho smrti začalo spekulovat. Lékaři totiž neprovedli pitvu a o tom, proč Arafat skonal, mlčeli. Objevila se pak řada domněnek - například že 75letý palestinský vůdce zemřel přirozeně kvůli vysokému věku, že mohl trpěl leukémií nebo dokonce AIDS, informuje rozhlas.cz.

Když al-Džazíra odvysílala dokument s názvem „Co zabilo Arafata?", rozjelo se vyšetřování i ve Francii. Arafatovo tělo bylo v listopadu roku 2012 exhumováno a vědci z něj odebrali 60 vzorků.

Související

Jicchak Rabin a Jásir Arafat si potřásli rukou před zraky Billa Clintona po podepsání dohody z Osla, která ukončila první intifádu. Rozhovor

Palestinci před 35 lety povstali. Izraelsko-palestinský konflikt se opět blíží k bodu varu, obává se Kalhousová

Zjištění, že Izrael nebude vojensky poražen a zároveň nepřichází s žádným programem jak předat Palestincům kontrolu nad pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu, kde místo toho docházelo k rozšiřování židovských osad, vedlo před 35 lety, 9. prosince 1987, k vypuknutí první palestinské intifády, nastiňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politoložka Irena Kalhousová. Ředitelka Herzlova centra izraelských studií na pražské Univerzitě Karlově v něm dále přiblížila, nakolik povstání, které trvalo více než pět let a přineslo podstatnou eskalaci blízkovýchodního konfliktu, zaskočilo tehdejší izraelské představitele, proč považuje kritiku izraelského postupu za přemrštěnou a jak souvisí výsledek první intifády s opětovným růstem frustrace Palestinců. 
Palestina

AFP: Jediný Íránec v Gaze chce domů, ale není kudy

Odborník na výbušniny Kásim Šajasí odjel z Teheránu před 40 lety, aby se připojil k Jásiru Arafatovi a jeho Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). Stal se jeho strážcem a důvěrníkem a může to dokázat fotografiemi, které ho zachycují po Arafatově boku. Řízením osudu a následováním Arafata se dostal i do Gazy, avšak tam uvízl, neboť dnes toto území řídí hnutí Hamás, které není s Arafatovým Fatahem zadobře.

Více souvisejících

Jásir Arafat Izrael

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy