Kdo otrávil Arafata? Izrael odpovědnost striktně odmítá

Tel Aviv - Důvěrní spolupracovníci bývalého izraelského premiéra Ariela Šarona odmítli odpovědnost Izraele za údajnou otravu někdejšího palestinského vůdce Jásira Arafata. Za jeho smrtí mohl stát podle nich vnitropalestinský mocenský boj. Informoval o tom dnes izraelský zpravodajský server Ynet.

Šaronovi důvěrníci reagovali na středeční informaci katarské zpravodajské stanice Al-Džazíra, že švýcarští vědci našli v Arafatových ostatcích dávky polonia přesahující osmnáctkrát běžnou úroveň. Mnoho Palestinců je přesvědčeno, že Arafat byl otráven a že za jeho smrtí stály Izrael a Spojené státy.

„Kdybych to měl posoudit, řekl bych, že je to nad slunce jasný případ. Podle mě není pochyb o tom, že smrt Jásira Arafata způsobilo polonium," řekl katarské televizi al-Džazíra profesor David Barkley, který se na forenzní analýze ostatků někdejšího palestinského vůdce podílel.

"Mohu podle svého nejlepšího svědomí říci, že v době mé působnosti v úřadu šéfa vlády (Šarona) v žádném případě nebyl záměr Arafata otrávit nebo mu ublížit," řekl izraelskému serveru bývalý ředitel úřadu premiéra (Šarona) Dov Weissglass.

"Je vždycky nejjednodušší obvinit Izrael," uvedl někdejší Šaronův poradce Raanan Gissin. Za Arafatovou smrtí podle něj mohl stát mocenský boj v palestinském vedení. Sám Šaron, který v době Arafatovy smrti stál v čele izraelské vlády, se k dané věci vyjádřit nemohl. V lednu 2006 utrpěl vážnou mozkovou příhodu a od té doby je v kómatu.

Izrael věří víc Rusům než Švýcarům

"Je to spíš telenovela než věda," citoval izraelský deník Jerusalem Post vyjádření izraelského ministra vnitra Jigala Palmora, podle něhož jde o probíhající boj mezi Arafatovou vdovou a palestinskou správou.

Palmor poukázal na to, že Suha Arafatová pověřila expertizou švýcarský ústav, zatímco palestinské vedení se obrátilo na ruský tým. Ten minulý měsíc konstatoval, že v Arafatových ostatcích nebyly nalezeny žádné stopy polonia. "Je to všechno velice, velice zmatené a nejasné," řekl Palmor. "Jasné je jen, že (švýcarská) hypotéza má velké díry, více děr než švýcarský sýr."

Jásir Arafat zemřel 11. listopadu 2004 ve francouzské vojenské nemocnici v Paříži, oficiálně v důsledku mrtvice. Už tehdy se ale o příčinách jeho smrti začalo spekulovat. Lékaři totiž neprovedli pitvu a o tom, proč Arafat skonal, mlčeli. Objevila se pak řada domněnek - například že 75letý palestinský vůdce zemřel přirozeně kvůli vysokému věku, že mohl trpěl leukémií nebo dokonce AIDS, informuje rozhlas.cz.

Když al-Džazíra odvysílala dokument s názvem „Co zabilo Arafata?", rozjelo se vyšetřování i ve Francii. Arafatovo tělo bylo v listopadu roku 2012 exhumováno a vědci z něj odebrali 60 vzorků.

Související

Jicchak Rabin a Jásir Arafat si potřásli rukou před zraky Billa Clintona po podepsání dohody z Osla, která ukončila první intifádu. Rozhovor

Palestinci před 35 lety povstali. Izraelsko-palestinský konflikt se opět blíží k bodu varu, obává se Kalhousová

Zjištění, že Izrael nebude vojensky poražen a zároveň nepřichází s žádným programem jak předat Palestincům kontrolu nad pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu, kde místo toho docházelo k rozšiřování židovských osad, vedlo před 35 lety, 9. prosince 1987, k vypuknutí první palestinské intifády, nastiňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politoložka Irena Kalhousová. Ředitelka Herzlova centra izraelských studií na pražské Univerzitě Karlově v něm dále přiblížila, nakolik povstání, které trvalo více než pět let a přineslo podstatnou eskalaci blízkovýchodního konfliktu, zaskočilo tehdejší izraelské představitele, proč považuje kritiku izraelského postupu za přemrštěnou a jak souvisí výsledek první intifády s opětovným růstem frustrace Palestinců. 
Palestina

AFP: Jediný Íránec v Gaze chce domů, ale není kudy

Odborník na výbušniny Kásim Šajasí odjel z Teheránu před 40 lety, aby se připojil k Jásiru Arafatovi a jeho Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). Stal se jeho strážcem a důvěrníkem a může to dokázat fotografiemi, které ho zachycují po Arafatově boku. Řízením osudu a následováním Arafata se dostal i do Gazy, avšak tam uvízl, neboť dnes toto území řídí hnutí Hamás, které není s Arafatovým Fatahem zadobře.

Více souvisejících

Jásir Arafat Izrael

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zničená Ukrajina.

Ukrajině hrozí porážka kvůli váhající Evropě, tvrdí analýza z Německa

Rusko pod vedením Vladimira Putina sice ekonomicky i technicky oproti NATO ztrácí, přesto válku na Ukrajině vyhraje, domnívá se německý novinář Christoph von Marschall. Napsal to v analýze pro týdeník Focus a deník Tagesspiegel. Podle jeho názoru se může opakovat scénář z Afghánistánu, který západní spojenci v roce 2021 opustili a ponechali napospas Tálibánu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

Audrey Hepburnová, hvězda stříbrného plátna a módní ikona, by dnes oslavila 95. narozeniny

Čtvrtého květnového dne roku 1929, tedy před 95 lety, se v belgickém hlavním městě do vážené rodiny s aristokratickými předky narodila holčička. Ta se později jako Audrey Hepburnová stala slavnou herečkou a módní ikonou. Svůj rodinný původ měla i v našich zemích.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy