Arafatova smrt: Tým expertů z Francie vynesl verdikt

Paříž/Ramalláh - Francouzští experti vyloučili možnost, že byl bývalý palestinský vůdce Jásir Arafat otráven. Informovala o tom dnes agentura AFP. Protože dodatečně vzniklo podezření na to, že Arafat zemřel v roce 2004 na otravu poloniem, zkoumali vzorky jeho tkáně odborníci ve Francii, Švýcarsku a Rusku. Švýcaři otravu nevyloučili, Rusové ji odmítli potvrdit pro nedostatek důkazů.

Arafat byl hospitalizován v říjnu 2004 v Percy u Paříže kvůli bolestem břicha. Zemřel 11. listopadu ve věku 75 let. Podle oficiální lékařské zprávy byl příčinou jeho smrti rozpad červených krvinek, avšak příčina tohoto rozpadu udána nebyla. Vdova po Arafatovi Suha tehdy nežádala o provedení pitvy.

Loni však poskytla k rozboru věci, které měl s sebou Arafat v nemocnici, a experti v nich našli stopy po poloniu. Loni se proto konala exhumace a odebrané vzorky tělesných tkání byly rozeslány do laboratoří.

Jako první se začátkem listopadu vyjádřili vědci ze Švýcarska. Podle jejich šetření bylo v Arafatově těle 18krát větší množství polonia než mělo být běžné. Švýcaři z toho vyvodili, že se do těla dostalo úmyslně jako výsledek otravy.

Ruská laboratoř o něco později oznámila, že pro obvinění, že Arafat zemřel na otravu poloniem, neexistuje dostatek důkazů. 

Zdroj agentury AFP dnes sdělil, že odborníci pověření francouzskou justicí vyšetřit Arafatovu smrt hypotézu o otravě vyloučili. 

Palestinští představitelé čekali na laboratorní výsledky ze všech tří zemí, aby mohli Arafatovu smrt vyšetřit. Jeden z vyšetřovatelů dnes řekl agentuře Reuters, že bude schopen brzy zveřejnit jména osob, které jsou zřejmě za Arafatovo úmrtí odpovědné. 

Záhadný MEDINT

Zpravodajské agentury běžně shromažďují zdravotní informace o světových politických lídrech. Tyto informace jsou oficiálně používány pro potvrzování schopnosti lídrů pokračovat ve své funkci. Je tu ale také temná stránka. Zdravotní informace obsahují data o imunitním systému lídrů a jejich odolnostech proti několika nemocem, nebo o vnější zdravotní hrozbě. Taková informace může být použita v nalezení "přirozených" zbraní, jako je rakovina, otrava radiací a otrava jídlem.

Zpravodajské agentury posunuly MEDINT dál. Zvláště americká CIA a izraelský Mossad využívají MEDINT k analyzování zdravotních stavů zahraničních lídrů, stejně tak k analyzování jejich léčebného režimu, aby určily nejlepší metody pro podání jedovatých dávek léků, patogenů, nebo dalších smrtících látek, aby způsobily smrt, jinými slovy – zdravotní atentát, píše wertyzreport.com.

Po náhlé smrti egyptského prezidenta Gamala Abdel Nassera v roce 1970, která měla být způsobena infarktem, se objevily zprávy, že mohlo jít o otravu. V roce 1961 se stanice CIA v Leopoldville v Kongu snažila otrávit nacionalistického premiéra Patrice Lumumbu, ten byl nakonec zavražděn belgickými komandy najatými CIA. CIA se několikrát pokoušela otrávit kubánského prezidenta Fidela Castra. V roce 1976 na náhlý infarkt zemřel v uruguayském exilu bývalý levicový prezident Brazílie Joao Goulart.

Bývalý uruguayský zpravodajský agent později odhalil, že Goulartovy léky na srdce byly zaměněny, aby měly "opačný efekt." Kuchař Goulartovy rodiny v Uruguayi se později ukázal být agent brazilské rozvědky se spojeními na CIA. Goulart byl svržen v roce 1964 při převratu vedeným CIA.

Související

Jicchak Rabin a Jásir Arafat si potřásli rukou před zraky Billa Clintona po podepsání dohody z Osla, která ukončila první intifádu. Rozhovor

Palestinci před 35 lety povstali. Izraelsko-palestinský konflikt se opět blíží k bodu varu, obává se Kalhousová

Zjištění, že Izrael nebude vojensky poražen a zároveň nepřichází s žádným programem jak předat Palestincům kontrolu nad pásmem Gazy a Západním břehem Jordánu, kde místo toho docházelo k rozšiřování židovských osad, vedlo před 35 lety, 9. prosince 1987, k vypuknutí první palestinské intifády, nastiňuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz politoložka Irena Kalhousová. Ředitelka Herzlova centra izraelských studií na pražské Univerzitě Karlově v něm dále přiblížila, nakolik povstání, které trvalo více než pět let a přineslo podstatnou eskalaci blízkovýchodního konfliktu, zaskočilo tehdejší izraelské představitele, proč považuje kritiku izraelského postupu za přemrštěnou a jak souvisí výsledek první intifády s opětovným růstem frustrace Palestinců. 
Palestina

AFP: Jediný Íránec v Gaze chce domů, ale není kudy

Odborník na výbušniny Kásim Šajasí odjel z Teheránu před 40 lety, aby se připojil k Jásiru Arafatovi a jeho Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). Stal se jeho strážcem a důvěrníkem a může to dokázat fotografiemi, které ho zachycují po Arafatově boku. Řízením osudu a následováním Arafata se dostal i do Gazy, avšak tam uvízl, neboť dnes toto území řídí hnutí Hamás, které není s Arafatovým Fatahem zadobře.

Více souvisejících

Jásir Arafat

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy