Fallúdža - Obyvatelé jednoho z nejdůležitějších měst v Iráku přestávají věřit ve smírné řešení konfliktu a hromadně opouští své domovy. Útěk z Fallúdži však není tak snadný, celé město je obléháno armádou a ta jej bez přestání bombarduje. Informuje BBC.
Ničivé dělostřelecké a letecké útoky decimují Fallúdžu již druhý den. Armáda, která definitivně přiznala, že nad městem ztratila kontrolu, se obává, že by ovládnutí města mohl být pouhý začátek náboženské války a dúrazně vyzývá všechny iráčany, aby zvážili, na kterou stranu se v konfliktu připojí.
K situaci se vyjádřil i irácký premiér Núrí Málikí, který obvinil zastánce Al-Káidy z masakru, kterému nyní musí armáda čelit. Americký ministr zahraničí John Kerry přislíbil iráčanům pomoc v této těžké situaci, odmítá však do oblasti poslat americké vojenské jednotky s tím, že irácké vojsko situaci zvládne.
Tento názor však nesdílí většina obyvatel Fallúdži. Po tisících prchají ze svých domovů v obavách o své životy. Město kromě útoků začíná sužovat i nedostatek potravin a pohonných hmot. I přes tyto podmínky se ale část obyvatelstva vzepřela irácké vládě a rozhodla se spojit se členy Al-Káidy v obraně města.
Podobná situace nastala i v nedalekém Ramádí, kde se ozbrojeným rebelským skupinám daří získávat pod kontrolu další části měst a postupně tak vytlačují armádu za hranice města.
Související
Exploze osvítily oblohu nad Dauhá. Írán provedl odvetu za americký útok
"Ukončili jsme jeho mizerný život." Trump oznámil likvidaci jednoho z lídrů IS
Aktuálně se děje
před 54 minutami
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
před 2 hodinami
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
před 3 hodinami
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
před 4 hodinami
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
před 4 hodinami
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
před 5 hodinami
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
před 5 hodinami
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
před 6 hodinami
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
před 7 hodinami
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
před 8 hodinami
Zemřel legendární spisovatel Dan Simmons, autor kultovních děl Hyperion a Terror
před 9 hodinami
Kontrolujeme Hormuzský průliv, prohlásil Írán. USA to popírají
před 10 hodinami
Izrael vyhrožuje vraždou každému, kdo stane v čele Íránu. Bude okamžitým cílem, varuje
před 10 hodinami
Írán zasáhl americkou základnu v Kataru. Izrael útočí po celém Teheránu
před 12 hodinami
Počasí: Během dne se oteplí až na 17 stupňů, mrazy ale zatím zůstanou
včera
Francie posílá na Blízký východ letadlovou loď. Britské stíhačky začaly sestřelovat íránské drony
včera
Írán už nemá žádné námořnictvo, letectvo ani radary, prohlásil Trump
včera
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
včera
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
včera
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
včera
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Jako provokaci vnímají mnozí lidé chování ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) během úterního projevu prezidenta Petra Pavla v Poslanecké sněmovně. Macinka totiž za zády hlavy státu vytáhl výtisk komunistických novin Rudé právo.
Zdroj: Jan Hrabě