Bahrajn naváže vztahy s Izraelem, oznámil Trump

Bahrajn se připojil ke Spojeným arabským emirátům a dohodl se na navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem. O dohodě na twitteru informoval americký prezident Donald Trump. Informaci následně potvrdily také Bahrajn a Izrael.

Oznámení kromě dalších uvítala také česká diplomacie. Palestinci krok označili za bodnutí do zad. Agentura Reuters napsala, že rozhodnutí, k němuž patrně přispěly sdílené obavy z Íránu, může izolaci Palestinců prohloubit.

Spojené arabské emiráty ohlásily navázání diplomatických vztahů s Izraelem před měsícem. Slavnostní podepsání dohody by se mělo uskutečnit příští týden ve Washingtonu. O tom, že se k dohodě připojí také na ropu bohatý Bahrajn, se spekulovalo.

Trump o dohodě informoval na twitteru po telefonickém rozhovoru s bahrajnským králem Hamadem bin Ísou Chalífem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. "Tento den je opravdu historický," řekl trump novinářům v Oválné pracovně a vyjádřil naději, že další arabské státy budou následovat.

"Otevření přímého dialogu a vazeb mezi těmito dvěma dynamickými společnostmi a vyspělými ekonomikami bude představovat pokračování pozitivní transformace Blízkého východu a zvýší to stabilitu, bezpečí a prosperitu v regionu," stojí ve společném prohlášení USA, Bahrajnu a Izraele.

Izraelský premiér označil dohodu o normalizaci vztahů s Bahrajnem za známku "nové éry míru". "Po mnoho dlouhých let jsme investovali do míru a nyní bude mír investovat do nás, přinese opravdu významné investice do izraelské ekonomiky a to je velmi důležité," uvedl Netanjahu.

Bahrajnská tisková agentura BNA napsala, že král při telefonátu s Trumpem a Netanjahuem zopakoval, že je nutné, aby byl zajištěn spravedlivý a trvalý mír mezi Izraelci a Palestinci na základě dvoustátního řešení, tedy vzniku nezávislého palestinského státu po boku Izraele. Mediální poradce bahrajnského krále podle Reuters uvedl, že bahrajnská normalizace vztahů s Izraelem potvrzuje, že spravedlivý a trvalý mír je nejlepší cestou, jak garantovat práva Palestinců.

Palestinci se obávají, že rozhodnutí SAE a Bahrajnu oslabí dlouhodobé panarabské stanovisko, které normalizaci vztahů mezi Izraelem a arabskými státy podmiňuje izraelským uznáním palestinského státu a jeho stažením z okupovaných území. Palestinská samospráva na Západním břehu Jordánu a radikální hnutí Hamás, jež vládne v Pásmu Gazy, dohodu odsoudily. "Dohoda mezi Bahrajnem a Izraelem je bodnutí do zad pro palestinskou věc a palestinský lid," uvedl podle agentury AFP palestinský ministr sociálních věcí Ahmad Madždalání. Hamás dohodu označil za "agresi".

Dnešní oznámení naopak za důležitý krok považuje egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí. Ten na twitteru uvedl, že dohoda pomůže nastolit "stabilitu a mír na Blízkém východě způsobem, který povede k spravedlivému a trvalému urovnání palestinské otázky". Oznámení podle Reuters rovněž uvítala diplomacie Spojených arabských emirátů.

České ministerstvo zahraničí na twitteru uvedlo, že prohlášení Bahrajnu a Izraele vítá a doplnilo, že "tento historický krok může spolu s izraelsko-emirátskou normalizací vztahů dále posílit naději na tolik potřebnou spolupráci a mír mezi zeměmi na Blízkém východě".

Spojené arabské emiráty a Izrael v srpnu oznámily, že se pod záštitou USA dohodly na normalizaci vztahů. Slavnostní podepsání dohody by se mělo uskutečnit 15. září v Bílém domě. Akce, kterou pořádá prezident Trump, se mají zúčastnit izraelský premiér Netanjahu a ministr zahraničí SAE šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján. Podle dnešního společného prohlášení při stejné události bahrajnský ministr zahraničí Abdallatíf Zajání s Netanjahuem podepíše "historickou mírovou deklaraci".

Trumpova vláda se podle Reuters pokusila přimět i další sunnitské země, aby navázaly vztahy s Izraelem. Nejvlivnější z nich - Saúdská Arábie - ale dala najevo, že na to není připravena.

Malý a bohatý ostrovní stát Bahrajn je blízkým spojencem Saúdské Arábie a sídlí tam regionální velení amerického námořnictva. Dnešní oznámením se Bahrajn stává čtvrtým arabským státem, který naváže diplomatické vztahy s Izraelem po Jordánsku, Egyptu a SAE.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi Původní zpráva

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

Více souvisejících

Izrael bahrajn Noviny / tisk diplomacie Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy