Blízkovýchodní státy čelí kritice. Podle WHO málo informují o nákaze koronavirem

Regionální šéf kanceláře Světové zdravotnické organizace (WHO) pro východní Středomoří Ahmad Mandharí dnes uvedl, že Blízkovýchodní státy dostatečně neinformují o některých případech nákazy novým koronavirem a vyzval ke zintenzivnění boje s nemocí.

Informovala o tom agentura Reuters. Mandharí zároveň zdůraznil, že státy Blízkého východu se různí v postupech, kterými chtějí šíření nákazy zastavit. Činitel následně zdůraznil, že je "nutné dělat mnohem víc" pro úspěšný boj s koronavirem způsobenou nemocí COVID-19.

Větší dostupnost informací o nakažených by podle Mandhárího pomohla lépe mapovat šíření koronaviru a rychle aplikovat osvědčená opatření k ochraně zdraví veřejnosti.

"Bohužel, situace začíná být kritická, informace o případech země dostatečně WHO nepodávají," uvedl Mandharí. Činitel doplnil, že bylo posíleno monitorování, testování a podpora rodinám, které jsou v karanténě či drží v izolaci příbuzné. "Musí se ale dělat mnohem víc. V mnoha zemích máme stále čas na zintenzivnění našich snah (šíření zastavit)," dodal.

Podle agentury AP má devět z deseti případů nákazy novým koronavirem na Blízkém východě íránskou stopu. 

Koronavirus má v Íránu už 1135 obětí, za uplynulých 24 hodin nemoci podlehlo dalších 147 lidí, což je dosud podle agentury AP nejvyšší denní nárůst. Dohromady islámská republika zaznamenala 17.361 nákaz. Nejprve íránské úřady podle agentury nepřiznávaly, jak velkou hrozbu nákaza představuje, v uplynulých dnech ale zintenzivnily testování, začaly uzavírat šíitské svatyně a vyzvaly obyvatele, aby se zdržovali doma.

Prezident Hasan Rúhání se dnes ohradil proti kritice, že úřady na nákazu nereagovaly dost rychle a první případy zatajovaly. V projevu ke kabinetu uvedl, že vláda byla transparentní a o nákaze informovala hned po zaznamenání prvního případu 19. února. "Mluvili jsme k lidem upřímně. Nebyla tam žádná prodleva," řekl.

Tvrdá opatření proti koronaviru v uplynulých týdnech zavedl Izrael. Kromě toho, že prakticky zastavil turismus do země, omezuje veřejnou dopravu, zintenzivňuje testování a zapojuje do monitorování možných kontaktů nakažených nové technologie. Podle dnešní bilance má v Izraeli koronavirus 427 lidí, nikdo dosud nemoci v zemi nepodlehl.

Nová opatření, které mají šíření nákazy zabránit, dnes oznámily také Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie. SAE dočasně přestaly vydávat víza cizincům, výjimku mají pouze diplomaté a rezidenti. Rijád mezitím na 15 dní pozastavil pracovní činnost většiny saudskoarabského soukromého sektoru a vyzval společnosti, aby zavedly práci z domova. Výjimku mají sektory zdravotnictví a obchody s potravinami, všichni starší 55 let, lidé se zdravotními problémy a těhotné ženy musí dostat dva týdny volna navíc. Dříve byla s výjimkami v Saúdské Arábii pozastavena práce státních zaměstnanců. Katar a Omán zakázaly vstup do země cizincům.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán WHO (Světová zdravotnická organizace) Hasan Rúhání spojené arabské emiráty Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy