Byl atentát na Sulejmáního oprávněný? Expert se vrátil k ožehavé otázce

NÁZOR - Ať už si to jakkoliv nechceme přiznat, nevykročili jsme do druhé dekády 21. století zrovna tou nejlepší nohou. Sotva jsme vystřízlivěli po bujarém novoročním večírku, ihned nám na Blízkém východě, který je po léta centrem válečných konfliktů, opět doutná pomyslná časovaná bomba. USA nařídily atentát na íránského generálmajora Kásema Sulejmáního.

Otázkou, zda byla akce oprávněná, či nikoliv, se na serveru Project-Syndicate.org zabýval Peter Singer, který je profesorem bioetiky na Princetonské univerzitě, a zároveň také spoluzakladatel neziskové organizace The Life You Can Safe. Za zmínku nicméně stojí, že představitelé amerického ministerstva zahraničí, ihned poté, co se na USA strhla vlna kritiky, vyjádřili rozhořčení. "Ježíši Kriste! Proč musíme vůbec někomu vysvětlovat, proč se uchylujeme k takovým krokům?!," zaznělo.

K atentátu na Sulejmáního došlo 3. ledna 2020 poté, co spolu se svými pobočníky, včetně vůdce šíitských milic Mahdím Muhandisem, odjížděl z mezinárodního letiště v iráckém hlavním městě Bagdádu. Následující den americká administrativa celý tento útok hájila s tím, že Sulejmání byl hlavním aktérem teroristických útoků v Íránu, a že v Iráku způsobil smrt 608 Američanů. Že se v obou případech jedná o teroristy, existuje shoda i v OSN.

Potíž ovšem nastává v otázce legality i legitimity v případě potenciálního porušení mezinárodního práva, o němž ihned začaly mluvit levicové kruhy, včetně narušení svrchovanosti jednotlivých národů. Už v roce 2003 hájily americké zpravodajské služby invazi do Iráku kvůli zbraním hromadného ničení. Ta se nakonec stala neoprávněnou, což už dnes přiznávají i její dřívější příznivci. Přitom je třeba zmínit, že si vyžádala i nevinné lidské životy.

Nicméně zpět k meritu věci. Singer, jehož hlavní specializací je bioetika, se zajímá hlavně o to, do jaké míry je nedotknutelné takzvané lidské právo na život, které lze interpretovat mnoha způsoby. Je například vůbec přijatelný trest smrti? Vždyť jenom v samotném desateru stojí "Nezabiješ!". Náboženství každopádně nelze v převážně sekulárním a hodnotově neutrálním světě označit za argument pro to, či ono.

Každopádně výstřední americký prezident Donald Trump byl při svém nástupu do Bílého domu mnohými konzervativně smýšlejícími občany vnímán jako jisté světlo naděje v boji proti potratům. Riziko možného zvratu v průlomovém rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který přiznal všem ženám právo rozhodovat o svém těle, bylo nezanedbatelné. "Vždy budu hájit naší Deklaraci nezávislosti, která pamatuje na právo na život!," těmito výroky ubezpečil Trump pro-life aktivisty.

Když se ale nad tím pořádně zamyslíme, myslel snad právo na život pro každého, anebo jen pro vybrané? Přistoupili-li bychom na tezi, že lidský plod popřípadě embryo nebo dokonce zárodek zasluhuje stejné zacházení jako žijící člověk, respektive že život začíná už v tom nejranějším stádiu těhotenství, jakým právem bychom si pak mohli dovolit obhajovat trest smrti popřípadě atentáty.

V čem bychom vlastně byli lepší než ti nejmasovější sérioví vrazi v historii? Snad jenom tím, že bychom jejich cesta na Onen svět byla méně bolestivá, než v případě jejich obětí? A lze vůbec pracovat s pojmem legální, nebo snad legitimní, vražda? Podle americké legislativy ano. V Evropě jsou tresty smrti zpravidla ústavně zakázané, výjimku tvoří pouze poslední totalitní stát Bělorusko. Každopádně i v USA je pro odsouzení k nejvyššímu možnému trestu zapotřebí spravedlivý proces před porotou.

Podle Singera bychom proto neměli při posuzování oprávněnosti atentátu na Sulejmáního řešit pouze mezinárodněprávní hledisko, nýbrž i legitimitu nejen státem uskutečňovaných "vražd", ale i trestu smrti za ty největší spáchané zločiny obecně. Rovněž stojí za zamyšlení, zda mají USA dostatečné oprávnění bez rezolucí OSN zasahovat do vnitřních záležitostí cizích zemí. Jsou snad oni pomyslným světovým policistou určujícím, co je dobré, a co špatné?

Na závěr by taktéž nebylo od věci si položit otázku, v jakém světle by bylo vnímáno, kdyby podobný postup volili Rusové. Je sice potřeba si na rovinu říci, že Blízký východ byl vždy místem střetu zájmu velmocí, ať už se jednalo o USA, Británii, Francii nebo Sovětský svaz a později Rusko. Ani ti nejzatvrzelejší kritici zahraniční politiky USA by ale neměli nikdy volit přístup "nepřítel mého nepřítele je můj přítel". 

Související

Donald Trump, 45. prezident USA

Irák vydal zatykač na Trumpa, viní ho z vraždy generála Solejmáního

Irácký soud dnes vydal zatykač na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Viní jej z loňského zabití klíčového íránského generála Kásema Solejmáního a vlivného člena vedení proíránské milice v Iráku Abú Mahdího Muhandise. S odvoláním na iráckou justici o tom informovala agentura AP.
Někdejší íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád během návštěvy výzkumného zařízení v Natanzu, které slouží na obohacování uranu.

Jak zastavit íránský jaderný program? Historik nedoporučuje silové řešení

NÁZOR - Je to téměř rok, kdy americký nálet u Bagdádu zabil generála Kásima Solejmáního, velitele íránských jednotek Kuds, připomíná Max Boot v komentáři pro server Washington Post. Vojenský historik z think tanku Council on Foreign Relations konstatuje, že důsledky útoku - respektive jejich absence - by nás měly vést k obezřetnosti při hodnocení dopadů páteční likvidace předního íránského jaderného vědce Mohsena Fachrízádeha, k níž došlo nedaleko Teheránu.

Více souvisejících

Kásem Solejmání Írán válka USA (Spojené státy americké) islám

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy