Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí se dnes v Teheránu modlil nad rakvemi velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního a dalších, které v pátek u letiště v Bagdádu zabily americké rakety. Informovala o tom agentura AP, podle které v jednu chvíli duchovní, jenž měl k zabitému generálovi blízko, plakal.
Smutečního obřadu, na který se podle místních zdrojů dostavily statisíce či miliony lidí, se zúčastnil také Ismáíl Haníja, lídr palestinského islamistického hnutí Hamás.
Po boku nejvyššího duchovního stáli rovněž prezident Hasan Rúhání, nový velitel jednotek Kuds Esmáíl Káaní a další vysoce postavení představitelé islámské republiky. Podle AP plakal Chameneí při tradiční muslimské modlitbě za mrtvé, zatímco dav hlasitě vzlykal a po modlitbě začal skandovat: "Smrt Americe!"
I have been dealing with #Iran for over 15 years now and I had already expected a large attendance at the funeral of #Soleimani but I NEVER imagined such a thing. Beyond propaganda, #Iran is now showing a united people to the whole world. #SoleimaniFuneral pic.twitter.com/Xpj0bFethH
— Tiziana Ciavardini (@Tiziana_1967) January 6, 2020
"Ó, Bože, oni potřebují tvé slitování, ty jsi povznesen nad trestání svých služebníků," řekl Chameneí při modlitbě nad Solejmáního rakví. Chvěl se mu hlas a svět obletěly fotografie Chameneího v slzách. Jak napsala agentura AP, bouřlivé projevy smutku jsou u šíitských muslimů běžné a jsou znamením úcty k osobě, kterou považují za mučedníka. Vyjadřují tím také svůj hluboký respekt k mrtvému. Smutek Chameneího je znamením jeho osobního hlubokého vztahu k Solejmánímu a může ovlivnit i případnou odvetu, kterou Írán hrozí.
Solejmáního některé zdroje označövaly za druhého nejmocnějšího Íránce po Chameneím. Oba se často radili a Solejmánímu se podařilo zahraničními jednotkami revolučních gard úspěšně čelit americkému vlivu v mnoha zemích, napsala AP. O blízkosti vztahu duchovního vůdce s generálem svědčí fotografie, na nichž se oba objímají způsobem, jímž se Íránci zdraví v rámci rodin. Na fotu z roku 2018 se Chameneí, sedící na vyvýšeném místě, sklání k Solejmánímu a líbá ho na čelo.
Na obřad v Teheránu přijel i vůdce palestinského hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy. Agentura AP Haníjovu přítomnost označila za překvapivou. Loni v prosinci Egypt umožnil Haníjovi vyjet z Gazy na návštěvy v regionu poprvé od jeho zvolení do čela Hamásu v roce 2017. Povolení ale Káhira podle izraelských a arabských médií tehdy podmínila tím, že nenavštíví Írán.
Dnes v Teheránu stál Haníja ve druhé řadě, blízko za Chameneím a byl jedním z mála, kteří mohli nad rakví promluvit. Vzkázal truchlícím, že palestinské militantní skupiny i Hamás půjdou Solejmáního cestou a postaví se "sionistickému projektu a americkému vlivu". "To, co Solejmání poskytl Palestině a odboji, pomohlo k jejich nynějšímu postavení s ohledem na jejich sílu a neochvějnost," řekl. Generálova smrt podle něj "neodradí palestinské skupiny od boje proti Izraeli. "Potvrzuji, že plány palestinského odboje bojovat proti sionistickému projektu a čelit americkému vlivu nebudou narušeny ani oslabeny," řekl Haníja.
Už ráno davy zaplnily ulice íránské metropole. Truchlící nesli plakáty se Solejmáního portrétem a rudé šíitské vlajky, které tradičně symbolizují krev někoho, kdo byl zabit neprávem a volají po odplatě. Na videozáběrech bylo vidět, jak lidé pálí americké a izraelské vlajky
Účast se postupně vyšplhala podle policie na několik milionů; letecké záběry z Teheránu ukázaly hustý dav v ulicích a tiskové agentury účast odhadují na milion lidí. Íránská televize IRIB ohlásila, že podobný dav nebyl v Teheránu dvacet 20 let.
Podle agentury AP je to poprvé, co Írán uspořádal smuteční obřady pro jednoho muže v několika městech. Ani duchovní vůdce Rúholláh Chomejní, který založil islámskou republikou, neměl po své smrti v roce 1989 tolik smutečních průvodů. Solejmáního rakev bude vystavena v mešitě v Teheránu, stejně jako byla kdysi Chomejního. V úterý bude generál pohřben v provincii Kermán, odkud pochází.
Související
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
Chameneí nařídil odvetný útok na Izrael. Tel Aviv slibuje Íránu tvrdou odplatu
Alí Chameneí (íránský ajatolláh) , Kásem Solejmání , Írán , Hasan Rúhání , Hamás
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák