Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá slova

NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných ideologů, ale jeho pozice v zemi slábne. Takové hodnocení předkládá editorial prestižního amerického deníku Washington Post.

Cena za mocenskou hru

Za vítěze hlasování z minulého pátku byl prohlášen Ebráhím Raísí, šedesátiletý klerik, kterého washingtonský server označuje za jednoho z "nejznámějších vrahů" íránské islámské republiky. Jak editorial připomíná, v roce 1988 se Raísí podílel na zosnování popravy tisíců politických vězňů.

To, že se Raísí stal prezidentským kandidátem i možným nástupcem svého mentora, nejvyššího vůdce ajatolláha Alí Chameneího, je možné jen díky vyloučení dalších předních uchazečů, naznačuje renomovaný deník. Doplňuje, že mezi nimi byli i reformisté, kteří ovládli několik předchozích voleb.

"Cenou za tuto mocenskou hru byly historické veřejné projevy rozčarování z (íránského) politického systému," pokračuje americký deník. Upozorňuje, že navzdory velké kampani, která měla vyburcovat obyvatelstvo k účasti ve volbách a která zahrnovala i Chameneího osobní apel, vyslyšela většina Íránců výzvu opozice a zůstala doma.

Hlášená účast 48 % je nejnižší od revoluce z roku 1979, navíc 13 % voličů vhodilo do uren prázdný lístek, konstatuje editorial. Dodává, že sice nejsou žádné zprávy o protestech, ale výsledky nejsou pro íránský režim uspokojivé - režim ostatně jen dva roky zpět čelil rozsáhlým pouličním nepokojům a potlačil je jen za cenu střelby do lidí automatickými zbraněmi.

Vzhledem k volebním výsledkům by se mohlo zdát zarážející, že diplomaté vyjadřují opatrný optimismus ohledně možnosti obnovit v nadcházejících týdnech mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, kterou v roce 2018 vypověděl tehdejší americký prezident Donald Trump, připouští Washington Post. Poukazuje však, že i íránští stoupenci tvrdé linie si uvědomují nutnost dosáhnout uvolnění amerických ekonomických sankcí.

Obnova dohody by ostatně mohla být dokončena odcházející, relativně umírněnou íránskou vládou Hassana Ruháního, naznačuje vlivný deník. Vysvětluje, že to by umožnilo Raísímu sklidit politické ovoce, až se v srpnu chopí prezidentského úřadu.  

Americká administrativa prezidenta Joe Bidena, která z obnovy dohody o íránském jaderném programu učinila svou prioritu, by ovšem neměla chovat naději jako architekt celého projektu, někdejší šéf Bílého domu Barack Obama, který věřil, že Írán umírní své chování, zdůrazňuje prestižní server. Deklaruje, že Raísího vláda bude téměř jistě dále poskytovat podporu ší'itským milicím v Iráku a Libanonu, stejně jako palestinskému hnutí Hamás.

Změna režimu musí přijít zevnitř

To, že Raísí v pondělí označil íránskou vojenskou přítomnost v regionu a íránský raketový arzenál za věc, o které se "nebude jednat", činí podle washingtonského deníku jakoukoliv dohodu složitější, jelikož američtí představitelé prohlašují, že by se měla odvíjet od ochoty Teheránu vést následné rozhovory právě o těchto otázkách.   

"Íránští vyjednavači také požadují, aby byly uvolněny americké sankce, která na Raísího uvalila Trumpova administrativa," pokračuje Washington Post. Tvrdí, že přijetí takového požadavku by bylo pro Bidenův Bílý dům naprostým ponížením, jelikož do popředí své zahraniční politiky staví lidská práva.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Biden má podle editorialu nicméně dobrý důvod posunout se dál, jelikož předchozí Trumpova politika "maximálního tlaku" nedokázala přimět íránský režim výrazněji omezit svou aktivitu na poli jaderného výzkumu, Teherán naopak patnáctkrát navýšil své zásoby obohaceného uranu a ve srovnání se stavem garantovaným předchozí mezinárodní dohodou o více než rok zkrátil dobu, za kterou je schopen získat atomovou zbraň.

Omezení nastavená obnovenou dohodou sice mají platit jen do konce desetiletí, bez nich však jedinou možností, která může zastavit Írán v cestě k jaderné bombě, zůstává vojenská akce, zdůrazňuje renomovaný deník. Podotýká, že část Trumpovy administrativy doufala, že politika "maximálního tlaku" povede ke kolapsu íránského režimu, avšak místo toho jen pomohla ke zvolení Raísího.

"Ačkoliv by Spojené státy měly nadále čelit domácím represím a zahraniční agresi Íránu sankcemi a podporou regionálních spojenců, změna režimu musí přijít od Íránců," konstatuje závěrem Washington Post.

Související

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy