NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných ideologů, ale jeho pozice v zemi slábne. Takové hodnocení předkládá editorial prestižního amerického deníku Washington Post.
Cena za mocenskou hru
Za vítěze hlasování z minulého pátku byl prohlášen Ebráhím Raísí, šedesátiletý klerik, kterého washingtonský server označuje za jednoho z "nejznámějších vrahů" íránské islámské republiky. Jak editorial připomíná, v roce 1988 se Raísí podílel na zosnování popravy tisíců politických vězňů.
To, že se Raísí stal prezidentským kandidátem i možným nástupcem svého mentora, nejvyššího vůdce ajatolláha Alí Chameneího, je možné jen díky vyloučení dalších předních uchazečů, naznačuje renomovaný deník. Doplňuje, že mezi nimi byli i reformisté, kteří ovládli několik předchozích voleb.
"Cenou za tuto mocenskou hru byly historické veřejné projevy rozčarování z (íránského) politického systému," pokračuje americký deník. Upozorňuje, že navzdory velké kampani, která měla vyburcovat obyvatelstvo k účasti ve volbách a která zahrnovala i Chameneího osobní apel, vyslyšela většina Íránců výzvu opozice a zůstala doma.
Hlášená účast 48 % je nejnižší od revoluce z roku 1979, navíc 13 % voličů vhodilo do uren prázdný lístek, konstatuje editorial. Dodává, že sice nejsou žádné zprávy o protestech, ale výsledky nejsou pro íránský režim uspokojivé - režim ostatně jen dva roky zpět čelil rozsáhlým pouličním nepokojům a potlačil je jen za cenu střelby do lidí automatickými zbraněmi.
Vzhledem k volebním výsledkům by se mohlo zdát zarážející, že diplomaté vyjadřují opatrný optimismus ohledně možnosti obnovit v nadcházejících týdnech mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, kterou v roce 2018 vypověděl tehdejší americký prezident Donald Trump, připouští Washington Post. Poukazuje však, že i íránští stoupenci tvrdé linie si uvědomují nutnost dosáhnout uvolnění amerických ekonomických sankcí.
Obnova dohody by ostatně mohla být dokončena odcházející, relativně umírněnou íránskou vládou Hassana Ruháního, naznačuje vlivný deník. Vysvětluje, že to by umožnilo Raísímu sklidit politické ovoce, až se v srpnu chopí prezidentského úřadu.
Americká administrativa prezidenta Joe Bidena, která z obnovy dohody o íránském jaderném programu učinila svou prioritu, by ovšem neměla chovat naději jako architekt celého projektu, někdejší šéf Bílého domu Barack Obama, který věřil, že Írán umírní své chování, zdůrazňuje prestižní server. Deklaruje, že Raísího vláda bude téměř jistě dále poskytovat podporu ší'itským milicím v Iráku a Libanonu, stejně jako palestinskému hnutí Hamás.
Změna režimu musí přijít zevnitř
To, že Raísí v pondělí označil íránskou vojenskou přítomnost v regionu a íránský raketový arzenál za věc, o které se "nebude jednat", činí podle washingtonského deníku jakoukoliv dohodu složitější, jelikož američtí představitelé prohlašují, že by se měla odvíjet od ochoty Teheránu vést následné rozhovory právě o těchto otázkách.
"Íránští vyjednavači také požadují, aby byly uvolněny americké sankce, která na Raísího uvalila Trumpova administrativa," pokračuje Washington Post. Tvrdí, že přijetí takového požadavku by bylo pro Bidenův Bílý dům naprostým ponížením, jelikož do popředí své zahraniční politiky staví lidská práva.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Biden má podle editorialu nicméně dobrý důvod posunout se dál, jelikož předchozí Trumpova politika "maximálního tlaku" nedokázala přimět íránský režim výrazněji omezit svou aktivitu na poli jaderného výzkumu, Teherán naopak patnáctkrát navýšil své zásoby obohaceného uranu a ve srovnání se stavem garantovaným předchozí mezinárodní dohodou o více než rok zkrátil dobu, za kterou je schopen získat atomovou zbraň.
Omezení nastavená obnovenou dohodou sice mají platit jen do konce desetiletí, bez nich však jedinou možností, která může zastavit Írán v cestě k jaderné bombě, zůstává vojenská akce, zdůrazňuje renomovaný deník. Podotýká, že část Trumpovy administrativy doufala, že politika "maximálního tlaku" povede ke kolapsu íránského režimu, avšak místo toho jen pomohla ke zvolení Raísího.
"Ačkoliv by Spojené státy měly nadále čelit domácím represím a zahraniční agresi Íránu sankcemi a podporou regionálních spojenců, změna režimu musí přijít od Íránců," konstatuje závěrem Washington Post.
Související

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník

Jednání USA a Íránu startují. USA a Izrael mohou odstartoval válku, varuje Salem
Írán , Ebráhím Raísí , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice se ve třetím zápase finále ujímají vedení nad Kometou 2:1
včera

Mimořádná zpráva Vatikán zveřejnil příčinu smrti papeže Františka a jeho závěť
včera

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá
včera

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka
včera

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?
včera

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?
včera

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy
včera

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo
včera

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice
včera

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení
včera

Maďar, Filipínec nebo Afričan? Svět řeší, kdo by mohl být příštím papežem, tady jsou favorité
Aktualizováno včera

Muž hluboké víry, symbol lidskosti. Čeští politici vzpomínají na papeže Františka
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let
včera

Živě Ve Vatikánu se shromažďují davy truchlících. Padlo první datum rozloučení s papežem
včera

Zemřel reformátor-terapeut. Papež František dokázal vytvořit hlas, který zpřístupnil víru modernímu světu
včera

Kondolence přichází i z fronty. Zelenskyj připomněl modlitby papeže za mír, Putin poslal do Vatikánu vzkaz
včera

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve
Aktualizováno včera

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi
včera
Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl
Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.
Zdroj: Libor Novák