Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá slova

NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných ideologů, ale jeho pozice v zemi slábne. Takové hodnocení předkládá editorial prestižního amerického deníku Washington Post.

Cena za mocenskou hru

Za vítěze hlasování z minulého pátku byl prohlášen Ebráhím Raísí, šedesátiletý klerik, kterého washingtonský server označuje za jednoho z "nejznámějších vrahů" íránské islámské republiky. Jak editorial připomíná, v roce 1988 se Raísí podílel na zosnování popravy tisíců politických vězňů.

To, že se Raísí stal prezidentským kandidátem i možným nástupcem svého mentora, nejvyššího vůdce ajatolláha Alí Chameneího, je možné jen díky vyloučení dalších předních uchazečů, naznačuje renomovaný deník. Doplňuje, že mezi nimi byli i reformisté, kteří ovládli několik předchozích voleb.

"Cenou za tuto mocenskou hru byly historické veřejné projevy rozčarování z (íránského) politického systému," pokračuje americký deník. Upozorňuje, že navzdory velké kampani, která měla vyburcovat obyvatelstvo k účasti ve volbách a která zahrnovala i Chameneího osobní apel, vyslyšela většina Íránců výzvu opozice a zůstala doma.

Hlášená účast 48 % je nejnižší od revoluce z roku 1979, navíc 13 % voličů vhodilo do uren prázdný lístek, konstatuje editorial. Dodává, že sice nejsou žádné zprávy o protestech, ale výsledky nejsou pro íránský režim uspokojivé - režim ostatně jen dva roky zpět čelil rozsáhlým pouličním nepokojům a potlačil je jen za cenu střelby do lidí automatickými zbraněmi.

Vzhledem k volebním výsledkům by se mohlo zdát zarážející, že diplomaté vyjadřují opatrný optimismus ohledně možnosti obnovit v nadcházejících týdnech mezinárodní dohodu o íránském jaderném programu, kterou v roce 2018 vypověděl tehdejší americký prezident Donald Trump, připouští Washington Post. Poukazuje však, že i íránští stoupenci tvrdé linie si uvědomují nutnost dosáhnout uvolnění amerických ekonomických sankcí.

Obnova dohody by ostatně mohla být dokončena odcházející, relativně umírněnou íránskou vládou Hassana Ruháního, naznačuje vlivný deník. Vysvětluje, že to by umožnilo Raísímu sklidit politické ovoce, až se v srpnu chopí prezidentského úřadu.  

Americká administrativa prezidenta Joe Bidena, která z obnovy dohody o íránském jaderném programu učinila svou prioritu, by ovšem neměla chovat naději jako architekt celého projektu, někdejší šéf Bílého domu Barack Obama, který věřil, že Írán umírní své chování, zdůrazňuje prestižní server. Deklaruje, že Raísího vláda bude téměř jistě dále poskytovat podporu ší'itským milicím v Iráku a Libanonu, stejně jako palestinskému hnutí Hamás.

Změna režimu musí přijít zevnitř

To, že Raísí v pondělí označil íránskou vojenskou přítomnost v regionu a íránský raketový arzenál za věc, o které se "nebude jednat", činí podle washingtonského deníku jakoukoliv dohodu složitější, jelikož američtí představitelé prohlašují, že by se měla odvíjet od ochoty Teheránu vést následné rozhovory právě o těchto otázkách.   

"Íránští vyjednavači také požadují, aby byly uvolněny americké sankce, která na Raísího uvalila Trumpova administrativa," pokračuje Washington Post. Tvrdí, že přijetí takového požadavku by bylo pro Bidenův Bílý dům naprostým ponížením, jelikož do popředí své zahraniční politiky staví lidská práva.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Biden má podle editorialu nicméně dobrý důvod posunout se dál, jelikož předchozí Trumpova politika "maximálního tlaku" nedokázala přimět íránský režim výrazněji omezit svou aktivitu na poli jaderného výzkumu, Teherán naopak patnáctkrát navýšil své zásoby obohaceného uranu a ve srovnání se stavem garantovaným předchozí mezinárodní dohodou o více než rok zkrátil dobu, za kterou je schopen získat atomovou zbraň.

Omezení nastavená obnovenou dohodou sice mají platit jen do konce desetiletí, bez nich však jedinou možností, která může zastavit Írán v cestě k jaderné bombě, zůstává vojenská akce, zdůrazňuje renomovaný deník. Podotýká, že část Trumpovy administrativy doufala, že politika "maximálního tlaku" povede ke kolapsu íránského režimu, avšak místo toho jen pomohla ke zvolení Raísího.

"Ačkoliv by Spojené státy měly nadále čelit domácím represím a zahraniční agresi Íránu sankcemi a podporou regionálních spojenců, změna režimu musí přijít od Íránců," konstatuje závěrem Washington Post.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Ebráhím Raísí USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy