Covid-19 usmrtil v Íránu 66 lidí, nakažených je 1500. Do země míří delegace WHO

Novému typu koronaviru v Íránu podle tamních úřadů podlehlo již 66 lidí z 1501, u nichž se nemoc COVID-19 potvrdila. Naposledy Írán uvedl, že na koronavirus v zemi zemřelo 54 lidí. S odkazem na dnešní sdělení Teheránu o tom informovala agentura AP. Sousední Irák mezitím ohlásil další dva nakažené, čímž bilance infikovaných stoupla na 21, napsala agentura Reuters.

Do Íránu má večer dorazit delegace Světové zdravotnické organizace (WHO), aby posoudila opatření přijatá proti šíření koronaviru. Skupina, v níž je podle agentury AFP šest lékařů, epidemiologů a laboratorních odborníků, má v Íránu být týden, bude jednat se zástupci ministerstva zdravotnictví a navštíví kliniky a laboratoře, které se zabývají případy onemocnění.

Vojenské letadlo Spojených arabských emirátů do Íránu dopraví zásilku zdravotnických potřeb od WHO včetně rukavic, roušek a testovacích souprav. Robert Blanchard z dubajského úřadu WHO řekl, že v letadle bude 7,5 tuny materiálu. "Požadavek ve velké míře převyšoval naše možnosti, měli jsme problém sehnat větší množství materiálu," přiznal Blanchard.

Írán od soboty na tři dny uzavřel školy a dnes vládní mluvčí řekl, že se uzávěra prodlužuje do konce týdne.

Koronavirus si v Íránu dosud vyžádal nejvíce mrtvých po Číně, odkud se nemoc začala šířit. Experti se obávají, že ve skutečnosti je v Íránu infikováno mnohem více lidí, než se oficiálně uvádí, jelikož země má úmrtnost na koronavirus 5,5 procenta, což je více než v jiných státech. Perský servis BBC s odkazem na nejmenované zdroje v íránském zdravotnictví před dvěma dny uvedl, že nemoci COVID-19 v Íránu podlehlo nejméně 210 lidí.

Íránská média dnes oznámila, že nemoci podlehl 71letý člen úřadu, který radí íránskému duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu. Mezi nakaženými je možná také britská humanitární pracovnice s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová, která si v Íránu odpykává pětiletý trest za spiknutí proti íránskému režimu. Na podezření, že je žena nakažená, upozornil o víkendu její manžel, který žije v Británii.

"Není mi dobře. Vlastně je mi velmi špatně... na začátku mi teklo z nosu a měla jsem kašel. Teď mě stále polévá studený pot a mám teplotu, i když ne pořád. Posledních pár dnů se každou noc klepu zimou," uvedla dvaačtyřicetiletá matka malé holčičky, když v sobotu hovořila s rodinou po telefonu. Íránské úřady ženě podle televize CNN neudělaly testy na koronavirus a k tvrzení, že se ve věznici nakazila, se nevyjádřily.

Další dva případy nákazy koronavirem byly dnes zaznamenány také v iráckém Bagdádu u lidí, kteří se nedávno vrátili z Íránu, uvedlo dle Reuters tamní ministerstvo zdravotnictví. První případ byl v zemi registrován minulý týden. Šlo o íránského studenta, který byl poslán zpět domů. Ostatní nakažení jsou iráčtí občané.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy