Další katastrofa v Jemenu: Hrozí epidemie horečky dengue, už desítky mrtvých

Mezinárodní výbor Červeného kříže (ICRC) a humanitární organizace Evropské komise (ECHO) varovaly před epidemií horečky dengue v Jemenu. Za poslední měsíc jsou evidovány tisíce nemocných a několik desítek lidí zemřelo. Kromě této choroby se válkou sužovaný Jemen potýká i s tisíci případů cholery a malárie, uvedl podle agentury AP Červený kříž.

"Tato nejchudší arabská země je ve velmi zoufalé humanitární situací," uvedl zástupce ICRC při OSN Robert Mardini. "Kvůli bojům je velmi obtížné epidemie cholery a horečky dengue dostat pod kontrolu," dodal. Zdravotní systém a infrastruktura země jsou zničené občanskou válkou, která v Jemenu trvá od roku 2014 a která si vyžádala přes 100.000 obětí.

Podle úřadu ECHO zemřelo v provincii Táiz na jihozápadě země jen minulý týden na horečku dengue 10 lidí a evidováno tam minulý týden bylo téměř 8000 případů.

V přístavu Hudajdá rovněž na jihozápadě země zemřelo od konce října na dengue přes 50 lidí a na 2000 se s tou chorobou potýká. Dalších 3000 osob se nakazilo v posledních týdnech v Hudajdá malárií. V zemi přitom ještě neskončila epidemie cholery, kterou od ledna do září onemocnělo přes 56.000 lidí.

Virus dengue přenášejí komáři. Tato tropická horečka se projevuje vysokou teplotou, bolestmi kloubů a nevolností; krvácivá forma může být smrtelná. Ročně jí onemocní na celém světě až 400 milionů lidí.

Válka v Jemenu začala v roce 2014, když jemenští menšinoví šíité začali obsazovat území a dostali se do hlavního města Saná. Proti nim bojují vládní jednotky a obě strany mají vlastní spojence - šíité se opírají o Írán, vláda o arabskou koalici, která do bojů vstoupila roku 2015 pod vedením Saúdské Arábie. Podle OSN vyvolal jemenský konflikt nejhorší humanitární krizi na světě.

Související

Více souvisejících

Jemen dengue (horečka) Červený kříž nemoci

Aktuálně se děje

včera

včera

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy