Dron natočil zkázu v Bejrútu. Nejsou důkazy, že by exploze souvisela s útokem

Den po mohutné explozi v libanonském hlavním městě, která si vyžádala nejméně 100 mrtvých a tisíce zraněných, se obyvatelé Bejrútu seznamují s rozsahem zkázy, píše agentura AP. Vyprošťovací práce pokračují a mnozí lidé stále pátrají po svých blízkých a žádají o pomoc na sociálních sítích. Z přístavu, kde k výbuchu došlo, dál stoupá kouř.

Hlavní ulice v centru města jsou plné trosek a poškozených aut. Podle libanonského Červeného kříže si neštěstí vyžádalo nejméně 100 mrtvých a 4000 zraněných. Představitel Červeného kříže George Kettaneh ale upozorňuje, že počty mrtvých mohou být vyšší.

Mnozí lidé se stále pohřešují a jejich příbuzní na sociální sítích prosí o informace, které by mohly vést k jejich nalezení. Na instagramu vznikla stránka s fotografiemi pohřešovaných, která má pomoci při pátrání. Rozhlasoví hlasatelé celou noc četli jména zraněných či pohřešovaných. Mnozí obyvatelé Bejrútu, jejichž domy byly poškozeny, se nastěhovali ke svým přátelům. Řada z nich si zranění podle AP ošetřila sama, protože nemocnice jsou přeplněné.

Before and after of the explosion site in Beirut #Lebanon #Beirut pic.twitter.com/O19hHunYpl

— CNW (@ConflictsW) August 5, 2020

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí, kterou provázejí hromadné protesty. Nemocnice také čelí nárůstu pacientu s koronavirem. Panují proto obavy, že s příchodem zraněných do nemocnic se nemoc může začít více šířit.

Univerzitní nemocnice svatého Jiří, která patří k hlavním soukromým klinikám v Bejrútu a léčila pacienty s covidem-19, byla dnes kvůli vážnému poškození uzavřena. Tamní lékař sdělil, že exploze zabila 16 pacientů a rovněž zdravotníků, kteří tam pracovali, včetně čtyř zdravotních sester.

Podle nizozemské diplomacie výbuch vážně zranil manželku nizozemského velvyslance, která je nyní v nemocnici. Exploze také způsobila značné škody na budově nizozemské ambasády, kde byli zraněni čtyři další lidé, píše agentura Reuters s odkazem na nizozemské ministerstvo zahraničí. Podle agentury AP byla zraněna také řada pracovníků mírové mise OSN a na dvě desítky členů bangladéšského námořnictva. Jeden z hlavních přispěvatelů do mise UNFIL, Itálie, oznámil, že byl zraněn italský voják.

České ministerstvo zahraničí neinformovalo o tom, že by mezi oběťmi byli čeští občané. Podle Černínského paláce se na velvyslanectví v ČR v Libanonu obrátil český turista, který je v pořádku a o víkendu by měl odletět ze země.

Pay for #Beirut pic.twitter.com/5p0RTvEegw

— Muhammad Hussain Nagrish (@MNagrish) August 5, 2020

Česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková v České televizi řekla, že zasažena byla všechna velvyslanectví, která sídlí v centru města. Má informace o zraněných představitelích německé, nizozemské či řecké ambasády. České velvyslanectví sídlí na opačné straně Bejrútu než přístav.

Česká ambasáda kontaktovala všech 24 českých občanů v Libanonu, kteří se registrovali v databázi cestovatelů Drozd, samy se na ni obrátily další tři ženy. Všichni čeští občané jsou podle velvyslankyně v pořádku, pro jednu ženu hledají pracovníci velvyslanectví náhradní ubytování, protože její byt byl při explozi zničen. Froňková také doporučila českým občanům, aby Libanon opustili. Letiště v Bejrútu je podle ní stále v provozu a aerolinky Lufthansa nebo Turkish Airlines stále vypravují svá letadla.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga ČTK sdělil že podle informací resortu nejsou mezi oběťmi nebo zraněnými slovenští občané. Tlaková vlna exploze podle Tomagy poškodila i budovu, v níž má slovenský zastupitelský úřad pronajaté prostory. Rozsah materiálních škod však dosud nebylo možné vyčíslit. Z bezpečnostních důvodů, vzhledem k možnému narušení statiky, je budova nepřístupná.

"Ministr zahraničních věcí a evropských záležitostí SR Ivan Korčok zaslal svému libanonskému resortnímu partnerovi Šarbilu Vahbímu soustrastný telegram, ve kterém vyjádřil soustrast pozůstalým. Libanonské úřady zároveň informoval, že Slovensko je připraveno poskytnout nezbytnou pomoc," uvedl Tomaga.

Libanonský ministr vnitra Muhammad Fahmí uvedl, že výbuch patrně způsobila exploze více než 2700 tun dusičnanu amonného, který byl uložen ve skladu poté, co byl zkonfiskován z jedné obchodní lodi v roce 2014. Dusičnan amonný se často využívá v hnojivech, jako dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice. Podle AP nejsou žádné důkazy, které by nasvědčovaly tomu, že výbuch byl výsledkem útoku. Agentura AP s odvoláním na videozáznamy napsala, že neštěstí patrně předcházel nedaleký požár, který zřejmě způsobil hlavní explozi, když zasáhl vedlejší budovu.

Výbuch připravil mnohé o střechu nad hlavou v době, kdy mnoho Libanonců ztratilo práci a životní úspory vzhledem k měnové krizi. Podle AP proto panují obavy z nárůstu množství lidí bez domova. Otázkou také je, jak bude zajištěn dovoz důležitého zboží, jelikož exploze zdevastovala klíčový přístav.

Související

Sutiny po explozi v Bejrútu

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila

V přístavu v Bejrútu se dnes zřítila další část obřího obilného sila, které poškodil mohutný výbuch před dvěma lety. Asi čtvrtina severního bloku stavby šla k zemi krátce předtím, než do ulic libanonské metropole vyšly stovky lidí, aby si připomněly dva roky od tragické exploze, která připravila o život více než 230 lidí, uvedla agentura AP.
Papež František

Pravdu nelze nikdy skrýt, řekl papež o výbuchu v Bejrútu

Papež František při své dnešní generální audienci vyjádřil naději, že docílení spravedlnosti v souvislosti s předloňským výbuchem v bejrútském přístavu může být pro Libanonce útěchou a zdůraznil, že "pravdu nelze nikdy skrýt". Informuje o tom agentura Reuters.

Více souvisejících

exploze v libanonském Bejrútu (4. srpna 2020) Bejrút libanon ministerstvo zahraničí češi

Aktuálně se děje

před 54 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy