Irácké složky začaly střílet do demonstrantů, dalších 16 mrtvých

Nejméně 16 lidí dnes zemřelo v Bagdádu a na jihu Iráku, když příslušníci bezpečnostních sil začali střílet do účastníků protivládních protestů. Informovala o tom agentura Reuters. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. Největší demonstrace za poslední roky země zažívá od začátku října.

Protestující se v noci sešli na třech mostech v Bagdádu a bezpečnostní síly ve snaze dav rozehnat použily ostré náboje a slzný plyn. O život při tom přišli tři lidé a další byli zraněni. Od čtvrtka, kdy nynější kolo násilných střetů začalo, bylo v irácké metropoli při střetech s pořádkovými silami zabito 16 lidí a zraněno přes sto osob.

Dalších sedm lidí v noci na dnešek a dnes zemřelo v okolí hlavního iráckého přístavu Umm Kasr na jihu země, nejméně 150 demonstrantů je zraněných. Zdravotníci, na něž se odvolává Reuters, uvedli, že příčinou úmrtí byly střelné rány a že někteří z raněných jsou v kritickém stavu. Nejmenovaný zástupce iráckých bezpečnostních sil v jihoirácké Basře dnešek podle agentury AP označil za "jeden z nejhorších dní" od počátku protestů.

Policii se v pátek po několikadenní blokádě podařilo otevřít vjezd do přístavu Umm Kasr, přes který se do země ve velké míře závislé na dovážených potravinách dostává obilí, rostlinný olej nebo cukr.

Podle AP byli dnes další čtyři lidé zabiti při protestech v provincii Násiríja, úřady oznámily také po jedné opěti v Nadžafu a provincii Díváníja. Zdravotnický personál z nemocnice v centru Násiríje v noci na dnešek evakuoval nemluvňata a další děti poté, co se po areálu rozšířil slzný plyn. Také v tomto městě položeném na březích Eufratu pokračují i dnes protesty a některé vládní budovy hoří. V Basře zase stovky nespokojených lidí pálily pneumatiky a zablokovaly některé ulice ve městě, a vládní úředníci se tak nemohli dostat do práce.

Od začátku října bylo při masových protestech, které zasáhly hlavně jih Iráku a Bagdád, zabito více než 330 lidí. Jde o největší demonstrace od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Účastníci protestů požadují výměnu vládnoucích politiků, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a slouží cizím mocnostem, zatímco mnoho Iráčanů žije v bídě, nemá práci, přístup ke vzdělání nebo zdravotnickým službám.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 9 hodinami

před 15 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

Polární záři mohou vidět i lidé z Česka, upozornili meteorologové

Z ČR může být dnes večer možné pozorovat polární záři, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pátek na sociální síti X. Podmínky budou dobré, v noci má být totiž jasno.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy