Protesty v Iráku mají desítky obětí, mluví se o demisi vlády

Po několikadenních protestech proti korupci a přetrvávajícím ekonomickým a sociálním problémům uznal irácký premiér Ádil Abdal Mahdí požadavky demonstrantů za oprávněné. Demonstrace dnes ale přes jeho slova neustaly, naopak sílí. Zemřelo při nich podle zdravotnických zdrojů, na něž se odvolala agentura Reuters, už 65 lidí. Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval večer vládu k demisi. Chce, aby se za mezinárodního dohledu konaly předčasné volby.

"Abychom zastavili další krveprolévání, musí vláda odstoupit a za dohledu OSN se musí konat předčasné volby," uvedl Sadr v dopise, který zveřejnil jeho úřad.

Protesty dál sílí a jenom v Bagdádu dnes přišlo podle agentury AP o život deset lidí, v minulých dnech pak 16. Velký počet obětí zaznamenalo město Násiríja na jihu země, kde při demonstracích zemřelo 18 osob, mrtvé hlásí i další města. Situace v Bagdádu byla dnes nepřehledná, úřady tvrdí, že za smrt čtyř lidí jsou odpovědní "neidentifikovaní odstřelovači".

Na několika místech na jihu země, ale také v Bagdádu, byl vyhlášen zákaz vycházení, úřady rovněž výrazně omezují přístup k internetu či na sociální sítě, kde se demonstranti svolávají. Zavést tato opatření bylo podle Mahdího těžkou volbou, je to ale prý nutné.

Premiér dnes řekl, že volání protestujících po boji s korupcí je správné, ale že vládě je třeba s její prací pomoci. Přislíbil, že se pokusí prosadit zákon, který by chudým rodinám garantoval základní příjem. Předseda parlamentu Muhammad Halbúsí v televizním projevu večer řekl, že s požadavky demonstrantů souhlasí a že korupci považuje za "nebezpečnější než terorismus".

Ke kritikům politiků se dnes připojil nejvyšší šíitský duchovní země ajatolláh Alí Sistání. Obvinil poslance, že neprosazují reformy, které by skoncovaly s korupcí. Sadr, jehož koalice zvítězila v loňských parlamentních volbách, odpoledne oznámil, že přerušuje účast na jednáních parlamentu, dokud vláda nepřijme program, který bude brát ohled na přání občanů. Sadrova koalice má ve 329členném parlamentu 54 křesel, parlament se má sejít v sobotu.

Současné protesty jsou doposud nejsilnější od začátku vlády premiéra Mahdího, který do funkce premiéra nastoupil před necelým rokem. Infrastruktura v zemi je po desetiletích ozbrojených konfliktů v troskách. V současnosti zažívá Irák vzácné období míru, podle mnohých občanů jej však vláda dostatečně nevyužívá k tomu, aby zemi pozvedla.

Události v Iráku vzbuzují pozornost i v zahraničí. OSN vyzvala k rychlému vyšetření policejních zásahů. Tři státy v oblasti Perského zálivu - Kuvajt, Bahrajn a Katar - nedoporučují svým občanům cestovat do Iráku. Ti, kdo tam nyní jsou, mají neprodleně odjet.

Související

Více souvisejících

Irák Ádil Abdal Mahdí Demonstrace

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy