Írán dnes z odpalovací základny v provincii Semnán na severu země vypustil svůj satelit Zafar (v překladu Vítězství). Původním plánem bylo dostat satelit na oběžnou dráhu, to se ale nepodařilo, uvedla agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo obrany. Teherán družici vyslal do vesmíru v rámci programu, jenž podle Spojených států slouží jako zástěrka pro jeho balistický program.
"Satelit byl úspěšně vyslán. Dosáhli jsme většiny našich cílů...nicméně Zafar nedosáhl oběžné dráhy, jak bylo plánováno," citovala íránská státní televize představitele tamního ministerstva obrany. Důvodem neúspěchu byla nejspíš nízká rychlost. Satelit měla vynést na oběžnou dráhu nosná raketa Simorgh.
Iran launched a satellite into space and failed. It’s their 4th failure in a row. ?It may look like an innocent satellite launch, but this is the beginning of acquiring international ballistic missiles. #Zafar #Iran pic.twitter.com/c0SCjGaEWU
— Hananya Naftali (@HananyaNaftali) February 9, 2020
Neúspěch následně potvrdil i íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. "Chtěl bych vás potěšit dobrými zprávami, ale někdy se vše nevyvíjí takovým směrem, kterým byste chtěli. Odpálení nebylo úspěšné," napsal ministr na twitteru.
Today "Zafar" satellite launch failed. Like many scientific projects, Failure happened. FALCON 9, Juno II, ATLAS, PROTON M, ANTARES are just few samples of US launch failures.But We're UNSTOPPABLE! We have more Upcoming Great Iranian Satellites! ?
— MJ Azari Jahromi (@azarijahromi) February 9, 2020
Ahmad Hosejní, který má na ministerstvu obrany na starosti vesmírný program, i přesto označil vypuštění satelitu za "mimořádný úspěch". A podobně pozitivně se snaží působit i Džahromí. "Jsme nezastavitelní! Na řadu přijdou další skvělé íránské satelity!" dodal ministr na twitteru. Jak již dříve uvedl, Írán za výrobu satelitu Zafar utratil necelé dva miliony eur (50 milionů Kč). Podle původního plánu měla družice zůstat na oběžné dráze 18 měsíců, pak se měla vrátit do zemské atmosféry, kde by shořela.
Teherán se minulý rok pokusil družice do vesmíru vynést nejméně dvakrát, rovněž ale pokaždé bez úspěchu, připomněla agentura Reuters. Spojené státy se přitom obávají, že technologie na vypouštění balistických střel dlouhého doletu, které Írán používá i k vypouštění satelitů, by mohly být použity k odpalování jaderných hlavic.
Teherán popírá, že by aktivita kolem satelitů byla zástěrkou pro vývoj raket, a tvrdí, že nikdy neusiloval o vývoj jaderných zbraní.
Svůj první satelit Omíd (Naděje) země do kosmu vynesla v roce 2009. Následovaly satelity Rašád (Pozorování) v roce 2011 a družice Navíd (Příslib) v roce 2012.
Mezi USA a Íránem panuje v posledních letech zvýšené napětí poté, co americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem z roku 2015 a obnovil proti islámské republice sankce. Trump dohodu uzavřenou za jeho předchůdce Baracka Obamy dlouhodobě kritizoval a argumentoval mimo jiné tím, že se nevztahuje na íránský balistický program a na roli Íránu v regionálních konfliktech.
Napětí mezi USA a Íránem se ještě zvýšilo letos v lednu, kdy Spojené státy s pomocí dronu v Iráku zabily íránského velitele Kásema Solejmáního. Írán v odplatě zasáhl svými raketami americkou základnu v Iráku.
28. dubna 2025 14:26
Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
Související

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Trump na poslední chvíli zablokoval izraelský útok na Írán, zjistil prestižní deník
Írán , vesmír, Země , Kásem Solejmání , Jaderné zbraně
Aktuálně se děje
před 59 minutami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 2 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera

Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
včera

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
včera

Dnes se pálí čarodějnice. Kdo skutečně skončil za čarodějnictví na hranici?
včera

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální
včera

Zemřel Ladislav Mareš, autor slavné české stolní hry Dostihy a sázky
včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?
včera

Útočník z Třeboně zemřel v nemocnici. Policejní zásah vyšetřuje inspekce
včera

Blackout ve Španělsku nezpůsobil jen ekonomické škody. Vyžádal si i mrtvé
včera

Evropa a vojenská cvičení. Proč nezvládáme to, co Britové dělají už staletí?
včera

Projev Trumpa plný lží? Pochvaly si vycucal z prstu, ukázal fact check
včera

Čína se Trumpovi směje. Jak na ni ale skutečně dopadá obchodní válka?
včera

Vyměníme soukromí za bezpečí? I bez sběru dat lze čelit kyberhrozbám, není to ale lehké, upozorňuje Půčková
včera

Svět na prahu nové války: Jaderné mocnosti zaútočí do 36 hodin, tvrdí zpravodajci
včera

Jednání s Trumpem vyvolává v Japonsku obavy. Zbytek světa by se měl bát také
včera

Von der Leyenová Trumpovi rázně vzkázala, co svými cly způsobil
včera

Chtěl bych být papežem, prohlásil Trump
včera
Za zabíjení Rusů body, za ty nové vybavení. Ukrajinská armáda udělala z války hru
Ukrajinská armáda se rozhodla zavést netradiční systém motivace svých vojáků. Odměňuje je herními body za ničení ruské techniky i zabité vojáky. Za nasbírané body si pak jednotky mohou pořídit nové drony a vojenské technologie, které si samy vyberou. Cílem systému je nejen zvýšit efektivitu boje, ale také obejít zdlouhavé byrokratické procesy při nákupu výzbroje.
Zdroj: Libor Novák