Mise íránského satelitu Zafar skončila fiaskem, na oběžnou dráhu se nedostal

Írán dnes z odpalovací základny v provincii Semnán na severu země vypustil svůj satelit Zafar (v překladu Vítězství). Původním plánem bylo dostat satelit na oběžnou dráhu, to se ale nepodařilo, uvedla agentura Reuters s odvoláním na íránské ministerstvo obrany. Teherán družici vyslal do vesmíru v rámci programu, jenž podle Spojených států slouží jako zástěrka pro jeho balistický program.

"Satelit byl úspěšně vyslán. Dosáhli jsme většiny našich cílů...nicméně Zafar nedosáhl oběžné dráhy, jak bylo plánováno," citovala íránská státní televize představitele tamního ministerstva obrany. Důvodem neúspěchu byla nejspíš nízká rychlost. Satelit měla vynést na oběžnou dráhu nosná raketa Simorgh.

Iran launched a satellite into space and failed. It’s their 4th failure in a row. ?It may look like an innocent satellite launch, but this is the beginning of acquiring international ballistic missiles. #Zafar #Iran pic.twitter.com/c0SCjGaEWU

— Hananya Naftali (@HananyaNaftali) February 9, 2020

Neúspěch následně potvrdil i íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. "Chtěl bych vás potěšit dobrými zprávami, ale někdy se vše nevyvíjí takovým směrem, kterým byste chtěli. Odpálení nebylo úspěšné," napsal ministr na twitteru.

Today "Zafar" satellite launch failed. Like many scientific projects, Failure happened. FALCON 9, Juno II, ATLAS, PROTON M, ANTARES are just few samples of US launch failures.But We're UNSTOPPABLE! We have more Upcoming Great Iranian Satellites! ?

— MJ Azari Jahromi (@azarijahromi) February 9, 2020

Ahmad Hosejní, který má na ministerstvu obrany na starosti vesmírný program, i přesto označil vypuštění satelitu za "mimořádný úspěch". A podobně pozitivně se snaží působit i Džahromí. "Jsme nezastavitelní! Na řadu přijdou další skvělé íránské satelity!" dodal ministr na twitteru. Jak již dříve uvedl, Írán za výrobu satelitu Zafar utratil necelé dva miliony eur (50 milionů Kč). Podle původního plánu měla družice zůstat na oběžné dráze 18 měsíců, pak se měla vrátit do zemské atmosféry, kde by shořela.

Teherán se minulý rok pokusil družice do vesmíru vynést nejméně dvakrát, rovněž ale pokaždé bez úspěchu, připomněla agentura Reuters. Spojené státy se přitom obávají, že technologie na vypouštění balistických střel dlouhého doletu, které Írán používá i k vypouštění satelitů, by mohly být použity k odpalování jaderných hlavic.

Teherán popírá, že by aktivita kolem satelitů byla zástěrkou pro vývoj raket, a tvrdí, že nikdy neusiloval o vývoj jaderných zbraní.

Svůj první satelit Omíd (Naděje) země do kosmu vynesla v roce 2009. Následovaly satelity Rašád (Pozorování) v roce 2011 a družice Navíd (Příslib) v roce 2012.

Mezi USA a Íránem panuje v posledních letech zvýšené napětí poté, co americký prezident Donald Trump v roce 2018 odstoupil od mezinárodní jaderné dohody s Teheránem z roku 2015 a obnovil proti islámské republice sankce. Trump dohodu uzavřenou za jeho předchůdce Baracka Obamy dlouhodobě kritizoval a argumentoval mimo jiné tím, že se nevztahuje na íránský balistický program a na roli Íránu v regionálních konfliktech.

Napětí mezi USA a Íránem se ještě zvýšilo letos v lednu, kdy Spojené státy s pomocí dronu v Iráku zabily íránského velitele Kásema Solejmáního. Írán v odplatě zasáhl svými raketami americkou základnu v Iráku.

Související

Armita Garavandová

Zemřela íránská dívka Armíta Gerávandová, která skončila v nemocnici po střetu s policií kvůli šátku

Šestnáctiletá Armíta Gerávandová zemřela v íránské nemocnici po několikatýdenním kómatu. Podle zpráv nevládních organizací ji na počátku tohoto měsíce zastavila íránská mravnostní policie v teheránském metru kvůli hidžábu, který neměla na hlavě. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA. Aktivisté v oblasti lidských práv tvrdí, že Gerávandovou mohla napadnout policie provádějící dohled nad nošením šátku ve veřejném prostoru.

Více souvisejících

Írán vesmír, Země Kásem Solejmání Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy