Írán popraví údajného špióna. Dle soudu přivedl CIA na stopu Solejmáního

Teherán oznámil, že brzy popraví íránského občana, který poskytl zpravodajským službám Spojených států a Izraele údaje o poloze íránského generála Kásema Solejmáního, což vedlo k jeho lednovému zabití Američany v iráckém Bagdádu.

S odkazem na dnešní sdělení íránské justice o tom napsala agentura Reuters. 

"Mahmúd Músaví Madžd, jeden ze špionů (americké) CIA a (izraelského) Mossadu byl odsouzen k smrti. Poskytl našim nepřátelům informace o poloze mučedníka Solejmáního," uvedl dnes mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí.

"Poskytl bezpečnostní informace o íránských ozbrojených složkách, zejména o (íránských revolučních) gardách, izraelským a americkým zpravodajským službám," doplnil Esmáílí. Podle Reuters nicméně mluvčí výslovně neuvedl, zda informace vynesené odsouzeným byly spojené se zabitím Solejmáního v Iráku. Rozsudek podle mluvčího vynesl revoluční soud a potvrdil jej nejvyšší soud. "Bude popraven brzy," uvedl Esmáílí.

Později íránská justice v prohlášení uvedla, že odsouzení Madžda nesouvisí s "teroristickým činem americké vlády", čímž odkazovala na americký útok na Solejmáního. "Celé soudní řízení v případě tohoto špiona (...) se uskutečnilo dávno před Solejmáního mučednictvím," stálo v prohlášení, podle něhož byl odsouzený zatčen už v říjnu 2018.

Činitelé neuvedli, zda je případ spojen s oznámením Íránu z loňského léta, že zadržel 17 špionů pracujících pro CIA, z nichž někteří byli později odsouzeni k smrti. Podle Reuters také neuvedli, zda Madždův případ souvisí s únorovým oznámením Íránu, že byl v islámské republice odsouzen k smrti muž, který špehoval pro CIA a pokoušel se vynést informace o íránském jaderném programu.

Kásem Solejmání, který velel zahraničním operacím elitních íránských jednotek Kuds, dohlížel na íránský jaderný program a byl považován za architekta íránské vojenské strategie, takzvaných zástupných válek. Washington jej označoval za strůjce útoků s Íránem spřízněných milic na americké vojáky v regionu. Solejmání byl zabit v noci na 3. ledna 2020 při americkém útoku dronem u letiště v Bagdádu.

Smrt jednoho z nejvýznamnějších představitelů režimu v Teheránu vyvolala odvetný raketový útok na irácké základny, na nichž byli i američtí vojáci, a také obavy z rozsáhlejšího regionálního konfliktu. Při íránském útoku 8. ledna nepřišel o život žádný americký voják a bezprostředně po útoku také nebyla hlášena rozsáhlá zranění, později bylo ale stovkám vojáků diagnostikováno traumatické poranění mozku.

Několik hodin po íránském zásahu v Iráku, íránské síly sestřelily krátce po startu z teheránského letiště ukrajinské letadlo se 176 lidmi na palubě. Neštěstí nikdo nepřežil. Írán až po třech dnech přiznal, že jeho armáda letadlo sestřelila neúmyslně.

Související

Armita Garavandová

Zemřela íránská dívka Armíta Gerávandová, která skončila v nemocnici po střetu s policií kvůli šátku

Šestnáctiletá Armíta Gerávandová zemřela v íránské nemocnici po několikatýdenním kómatu. Podle zpráv nevládních organizací ji na počátku tohoto měsíce zastavila íránská mravnostní policie v teheránském metru kvůli hidžábu, který neměla na hlavě. Informovala o tom íránská státní agentura IRNA. Aktivisté v oblasti lidských práv tvrdí, že Gerávandovou mohla napadnout policie provádějící dohled nad nošením šátku ve veřejném prostoru.

Více souvisejících

Írán popravy CIA špionáž Kásem Solejmání

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

Adidas a Reebok opět v Moskvě. Řetězec ASP zde otevřel první prodejnu s těmito značkami

První pobočka obchodního řetězce ASP byla otevřena v prodejně Belaya Dacha v Moskvě, která nabízí produkty od značek Adidas a Reebok. Informaci zveřejnil server Kommersant s odkazem na prohlášení vedoucího marketingového oddělení Iljy Komissarova ze společnosti Lestate (ASP) ruské státní agentuře TASS.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy