Írán stále popravuje lidi za zločiny z doby nezletilosti, komisařka OSN protestuje

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes poukázala na Írán, kde během čtyř dní popravili dva delikventy odsouzené za činy, které spáchali v době nezletilosti. Írán patří podle zprávy Amnesty International (AI) k zemím, které vykonávají nejvíc poprav, loni jich provedl 251.

Šáján Saídpúr byl popraven 21. dubna ve věznici Sakkez v provincii Kurdistán. Trest smrti dostal za zločin, který spáchal před pěti lety, když mu bylo 17 let. V březnu se mu podařilo z věznice uprchnout ve skupině 80 vězňů, když tam vypukly nepokoje kvůli šíření koronaviru. Na začátku dubna byl ale Saídpúr na útěku dopaden. AI jeho popravu označila ze "krutost a čin pomsty".

Před Saídpúrem byl 18. dubna popraven Madžíd Esmáílzáde. Zatčen byl roku 2012 za vraždu, kterou údajně spáchal, když mu ještě nebylo 18 let.

"Mezinárodní zákon zcela zakazuje popravovat nezletilé delikventy. V Íránu tato praxe pokračuje navzdory intervenci a kontaktům komisariátu OSN," uvedla v prohlášení Bacheletová. Počínání íránských úřadů označila za "nelegální a trestuhodné".

?? #Iran: @mbachelet condemns execution of second child offender in 4 days. He was involved in protests driven by fear of #COVID19 spreading in detention, and that raises grave concerns for other death-row prisoners involved in those protests ?https://t.co/8lMOevmjVe pic.twitter.com/lALs9AHMwF

— UN Human Rights (@UNHumanRights) April 22, 2020

Agentura AFP upozornila na třetí případ smrti delikventa. Podle jejích informací zemřel 2. dubna Dánjál Zejnolábdíní, který byl rovněž odsouzený za čin spáchaný v nezletilosti. K smrti ho ubila ostraha věznice, kam byl převezen s dalšími vězni, kteří se bouřili kvůli koronaviru a podmínkám ve své věznici.

V Íránu je dosud potvrzeno na 86.000 případů nákazy a skoro 5400 úmrtí. Úřady od února propustily dočasně 100.000 vězňů ve snaze zabránit šíření nákazy ve věznicích. O víkendu byl jejich pobyt na svobodě prodloužen do 20. května.

Související

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

Více souvisejících

Trest smrti popravy Írán Michelle Bacheletová OSN amnesty international

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 15 minutami

před 19 minutami

před 46 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry

Rusko překročilo práh doktríny odstrašení použitím balistické rakety schopné nést jaderné zbraně. Ve své analýze to uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy