Írán stále popravuje lidi za zločiny z doby nezletilosti, komisařka OSN protestuje

Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová dnes poukázala na Írán, kde během čtyř dní popravili dva delikventy odsouzené za činy, které spáchali v době nezletilosti. Írán patří podle zprávy Amnesty International (AI) k zemím, které vykonávají nejvíc poprav, loni jich provedl 251.

Šáján Saídpúr byl popraven 21. dubna ve věznici Sakkez v provincii Kurdistán. Trest smrti dostal za zločin, který spáchal před pěti lety, když mu bylo 17 let. V březnu se mu podařilo z věznice uprchnout ve skupině 80 vězňů, když tam vypukly nepokoje kvůli šíření koronaviru. Na začátku dubna byl ale Saídpúr na útěku dopaden. AI jeho popravu označila ze "krutost a čin pomsty".

Před Saídpúrem byl 18. dubna popraven Madžíd Esmáílzáde. Zatčen byl roku 2012 za vraždu, kterou údajně spáchal, když mu ještě nebylo 18 let.

"Mezinárodní zákon zcela zakazuje popravovat nezletilé delikventy. V Íránu tato praxe pokračuje navzdory intervenci a kontaktům komisariátu OSN," uvedla v prohlášení Bacheletová. Počínání íránských úřadů označila za "nelegální a trestuhodné".

?? #Iran: @mbachelet condemns execution of second child offender in 4 days. He was involved in protests driven by fear of #COVID19 spreading in detention, and that raises grave concerns for other death-row prisoners involved in those protests ?https://t.co/8lMOevmjVe pic.twitter.com/lALs9AHMwF

— UN Human Rights (@UNHumanRights) April 22, 2020

Agentura AFP upozornila na třetí případ smrti delikventa. Podle jejích informací zemřel 2. dubna Dánjál Zejnolábdíní, který byl rovněž odsouzený za čin spáchaný v nezletilosti. K smrti ho ubila ostraha věznice, kam byl převezen s dalšími vězni, kteří se bouřili kvůli koronaviru a podmínkám ve své věznici.

V Íránu je dosud potvrzeno na 86.000 případů nákazy a skoro 5400 úmrtí. Úřady od února propustily dočasně 100.000 vězňů ve snaze zabránit šíření nákazy ve věznicích. O víkendu byl jejich pobyt na svobodě prodloužen do 20. května.

Související

Více souvisejících

Trest smrti popravy Írán Michelle Bacheletová OSN amnesty international

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

George Santos, člen Sněmovny reprezentantů USA

Republikán Santos končí v Kongresu. Podváděl v životopisu i kampani

V pátek rozhodla Americká Sněmovna reprezentantů o zbavení mandátu svého republikánského člena George Santose. Santos, který sloužil méně než rok, byl zapleten do skandálu spojeného s klamáním voličů a dárců během své volební kampaně. Dvoutřetinová většina zákonodárců hlasovala pro jeho vyloučení. Toto rozhodnutí následovalo po zprávě sněmovního etického výboru, která ukázala, že tým Santose zneužíval volební příspěvky na osobní výdaje. Santos, politik zastupující stát New York, se tak stal šestým vyloučeným členem v historii sněmovny.

včera

Policie SR, ilustrační fotografie

Slovenští dopravci blokují hranici s Ukrajinou, chtějí konec unijní dohody

Slovenští autodopravci v pátek odpoledne zablokovali přechod Vyšné Nemecké - Užhorod na hranici s Ukrajinou. Protestují tak proti zrušení povolenek pro ukrajinské dopravce v EU. Omezení má trvat do odvolání, v pondělí se dopravci rozhodnou o dalším postupu podle výsledků jednání evropských ministrů dopravy v Bruselu. 

včera

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.

včera

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

včera

včera

včera

včera

Smog

COP28: Na počasí má vliv i to, co jíme. Lídři žádají omezení či vyřazení fosilních paliv i změnu potravinářství

Účastníci klimatické konference COP28 v Dubaji se v pátek v prvním návrhu dohodli na krocích v oblasti ochrany klimatu. Žádají omezení nebo úplné vyřazení používání fosilních paliv. V jednáních se již projevily názorové rozdíly, neboť návrh Británie a Singapuru zahrnující jejich postupné vyřazení či omezení vyvolává spory. Světoví lídři na konferenci podepsali deklaraci o transformaci potravinových systémů, vůbec první rezoluci, která přímo řeší vztah mezi tím, co jíme, a měnícím se klimatem, uvedl The Guardian.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

včera

Dezinformátor Čermák si začne odpykávat trest. Poláci ho v pondělí předají Čechům

Českým orgánům by měl být v příštím týdnu předán dezinformátor Tomáš Čermák, jehož v listopadu na základě poznatků od českých kolegů zadržela polská policie. Čermák si má odsedět pět a půl roku za propagaci terorismu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy