Íránská policie střílela demonstranty z vrtulníků. Nová videa šokovala OSN

Íránské bezpečnostní složky při protivládních protestech minulý měsíc střílely na demonstranty z vrtulníků a mířily na hlavy. Pořádkové síly rovněž střílely do zad demonstranty, kteří se dali na útěk a nepředstavovali hrozbu. S odvoláním na ověřená videa incidentů to dnes uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová. Informovala o tom agentura Reuters.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva dosud získal informace nasvědčující tomu, že íránské ozbrojené složky při protestech usmrtily nejméně 208 lidí, včetně 13 žen a 12 dětí. Podle dosud nepotvrzených zpráv ale může skutečný počet mrtvých být až dvakrát vyšší. Zhruba 7000 lidí bylo zatčeno.

Protesty v Íránu začaly 15. listopadu poté, co vláda zvýšila ceny pohonných hmot o až 300 procent. Rozšířily se do více než stovky měst a získaly politický náboj, když mladí demonstranti začali požadovat odstoupení náboženského vedení země. Teheránští duchovní vůdci z organizace protestů obvinili kriminální živly napojené na USA, Izrael, Saúdskou Arábii a íránskou opozici žijící v exilu.

Bacheletová označila informace o násilnostech při protestech v Íránu za "extrémně znepokojující".

#Iran "By d grave of our pens, we sang d song of freedom & did not relent. Now we r pounding at d shaky walls & trembling pillars of fundamentalism til d cracks in the wall of theocracy r widened" - #GolrokhStand w/ PPL in Iran VS helping mullahs' rebuild those walls! pic.twitter.com/Ern2MtanAd

— NCRIWomen'sCommittee (@womenncri) December 6, 2019

Jeden z nejkrvavějších incidentů se podle ní odehrál 18. listopadu v městě Máhšahr na jihozápadě země. Bezpečnostní složky tehdy začaly na demonstranty střílet ze samopalů a nejméně 23 lidí zabily, stojí v prohlášení Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva. Bezpečnostní síly rovněž proti demonstrantům, kteří nepředstavovali ohrožení na životě a ani nehrozilo, že někomu způsobí vážné zranění, použily vodní děla, slzný plyn, obušky a ostrou munici, pokračuje prohlášení.

Bacheletová uvedla, že podle ověřených videí příslušníci bezpečnostních sil stříleli na demonstranty ze střechy budovy patřící ministerstvu spravedlnosti či z vrtulníků.

"Rovněž jsme obdrželi videa, na kterých bezpečnostní složky patrně střílí zezadu na utíkající neozbrojené demonstranty," doplnila s tím, že na jiných videích pořádkové síly střílely demonstranty do obličeje a do životně důležitých orgánů. Jinými slovy podle Bacheletové íránské bezpečnostní síly do demonstrujících střílely "s cílem je zabít".

Bacheletová zdůraznila, že se jedná o vážné porušení lidských práv a vyzvala íránské úřady, aby násilnosti vyšetřily a viníky potrestaly. Vyšetřit by se podle ní mělo také porušování práv osob, které byly při protestech vzaty do vazby.

Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook ve čtvrtek řekl, že íránské bezpečnostní složky při protestech možná usmrtily přes 1000 lidí. Počet nejméně 208 mrtvých uvedla už dříve organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.

Související

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Více souvisejících

Írán Demonstrace v Íránu Michelle Bacheletová OSN

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy