Izrael a Hamás obnovily jednání o příměří. Propustí Palestinci zajatce?

Zástupci Izraele a islamistického hnutí Hamás, které vládne v Pásmu Gazy, v uplynulých dnech obnovili jednání o dlouhodobém příměří. S odkazem na dnešní zprávu libanonského listu Al-Achbár o tom informoval izraelský zpravodajský web The Times of Israel. Ten zároveň uvedl, že jedním z témat jednání mezi Hamásem a prostředníky zastupujícími Izrael bylo navrácení izraelských zajatců a těl izraelských vojáků, které Hamás zadržuje.

Představitelé Hamásu podle listu Al-Achbár, který je blízký libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh, jednají o dlouhodobém příměří výměnou za možnost postavit v Gaze Tureckem financované odsolovací zařízení a nemocnici, kterou by zaplatily Spojené státy. Palestinská strana rovněž požádala o posílení přívodu elektřiny do enklávy.

Dalším bodem rozhovorů je otázka navrácení izraelských zajatců a pozůstatků izraelských vojáků. Hnutí Hamás podle listu The Times of Israel pravděpodobně zadržuje pozůstatky dvou izraelských vojáků Orona Šaula a Hadara Goldina, jejichž těl se zmocnilo, když byli zabiti v Gaze při operaci Ochranné ostří v roce 2014. Hamás zároveň zadržuje dva izraelské občany, kteří do Pásma Gazy přišli sami v letech 2014-2015.

Prvním zajatcem je izraelský Žid etiopského původu Avera Mengistu, který žil v jihoizraelském pobřežním městě Aškelon. Do Pásma Gazy se dostal v září 2014, když na pláži u pohraničního kibucu Zikim přelezl pohraniční plot. Trpěl údajně psychickými problémy a v den svého zmizení možná pil alkohol. Hamás nicméně odmítá tvrzení izraelských úřadů, podle nichž je Mengistu mentálně postižený.

Druhý případ se týká izraelského Araba Hišáma Saída, který pochází z komunity beduínů v Negevské poušti. Do Pásma Gazy prý odešel rovněž dobrovolně, když překonal hraniční plot v dubnu 2015. Jeho otec tvrdí, že syn trpí schizofrenií a že do Pásma odešel v minulosti už dvakrát a Hamás ho vždy vrátil.

Podle izraelské televize Kan nyní budou zástupci Hamásu jednat se zmocněncem OSN pro Blízký východ Nikolajem Mladenovem.

The Times of Israel napsal, že organizátoři pátečních palestinských protestů v Pásmu Gazy u hranice s Izraelem mezitím opět dnešní akci odvolali, stalo se tak již třetí týden v řadě. Organizátoři nicméně tvrdí, že cílem pokynu je chránit palestinské demonstranty před střelbou izraelských vojáků, a nejde tak o krok učiněný po dohodě s Izraelem.

Children deserve to be children #WorldChildrensDay pic.twitter.com/R0aFc8fFyd

— Israel Defense Forces (@IDF) November 20, 2019

V polovině měsíce přistoupili Izrael a radikálové z Islámského džihádu, který rovněž působí v Gaze, na neoficiální příměří, což ukončilo nejsilnější vlnu izraelsko-palestinského násilí za poslední měsíce. Jeho spouštěčem bylo zabití jednoho z vůdců palestinské organizace Islámský džihád, jejíž příslušníci následně vypálili na Izrael na 450 raket.

Zdravotníci v Pásmu Gazy uvedli, že za dva dny bojů bylo zabito 34 Palestinců, z nichž téměř polovina byli civilisté. Hamás, který vládne Pásmu Gazy od roku 2007, se podle pozorovatelů do konfliktu mezi Izraelem a Islámským džihádem nezapojil.

Související

Více souvisejících

Izrael Hamás Pásmo Gazy organizace Islámský džihád

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy