Katastrofa jménem nakba: Palestinští uprchlíci často žijí na dohled svých domovů

Rodina George Salámy žije v palestinském Betlémě 70 let. A přesto všichni stále chtějí, aby se jim říkalo Jaffaví, tedy ti z Jaffy. Toto středomořské město, které je dnes součástí izraelského Tel Avivu a z nějž rodina odešla v roce 1948, považuje Salámův klan dodnes za svůj pravý domov. Píše o tom agentura Reuters.

Georgeova rodina, stejně jako mnozí jiní Palestinci, z nichž se po založení Izraele v polovině minulého století stali uprchlíci, bere svůj současný život na Západním břehu Jordánu za dočasnou záležitost.

Další jako oni se rozprchli na území od Pásma Gazy po Libanon, Jordánsko a Sýrii. Mnozí vlastní železné klíče k domům, z nichž uprchli nebo byli přinuceni odejít za nakby - katastrofy, jak Palestinci označují založení Izraele roku 1948.

Padesátiletý Saláma vede restauraci, kde se servíruje hummus, falafel a fúl z dušených bobů. Podnik je hned u náměstí Jesliček a motto "od roku 1948" na jídelním lístku stejně jako na rukávech číšníků připomíná uprchlický osud.

Členský průkaz Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Salámovi zaručuje podle mezinárodního zákona právo vrátit se do rodinného domu v Jaffě, vzdálené pouhých 78 kilometrů. Minulý týden Valné shromáždění OSN odhlasovalo tomuto úřadu prodloužení mandátu.

Více než pěti milionům palestinských uprchlíků agentura zajišťuje školy, zdravotní péči a základní služby. Úřad, jehož smysl se Izrael snaží zpochybnit a Spojené státy mu již vypověděly příspěvky, tvrdí, že pokud neexistuje politické řešení problému palestinských uprchlíků, pak jsou jeho služby potřeba.

Izrael z obav o svůj židovských charakter odmítá zaručit uprchlíkům právo na návrat.

Saláma si moc velké naděje nedělá. "Nevěříme, že budeme mít právo se vrátit. Je to jako anestetikum - tlumí to bolest, ale lék to není," říká.

Zakíja Músová a její rodina žijí v Pásmu Gazy. V dnešním Izraeli, kousek za hranicí tohoto území, mívali 6,5 hektaru pozemků. Músové je 63 let a celý život strávila v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy, na něž Izrael uvalil blokádu v roce 2007, kdy tam začalo vládnout radikální hnutí Hamás.

Nedaleko jejího domu v táboře, který leží na pláži u středomořských břehů, Palestinci vykládají z auta pytle mouky. Posílá je tam úřad UNRWA, který poskytuje pomoc polovině obyvatel dvoumilionového Pásma Gazy.

"UNRWA nám dává mouku, olej, fazole a mléko. Zdarma nás léčí a poskytuje léky, bez UNRWA nemůžeme existovat," říká Músová.

Na polích kolem původního domu její předci pěstovali ovoce a zeleninu. Ty pozemky leží kousek za hraničním přechodem Erez a za normálních okolností by se na ně dalo snadno dojít pěšky. "Kdybych teď vyšla, odpoledne bych tam byla," konstatuje Palestinka.

Související

Izraelská armáda

Izraelské letectvo likviduje zbytky syrské armády. Tanky údajně míří k Damašku

Izraelské vojenské operace v Sýrii, zahrnující nálety a pozemní invazi, se staly terčem ostré kritiky ze strany OSN, mezinárodních organizací a několika států. Geir Pedersen, zvláštní vyslanec OSN pro Sýrii, upozornil, že Izrael svými kroky porušuje dohodu o klidu zbraní z roku 1974, která byla uzavřena mezi Izraelem a Sýrií po konfliktu na Golanských výšinách.

Více souvisejících

Izrael palestina uprchlíci Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA)

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy