Katastrofa jménem nakba: Palestinští uprchlíci často žijí na dohled svých domovů

Rodina George Salámy žije v palestinském Betlémě 70 let. A přesto všichni stále chtějí, aby se jim říkalo Jaffaví, tedy ti z Jaffy. Toto středomořské město, které je dnes součástí izraelského Tel Avivu a z nějž rodina odešla v roce 1948, považuje Salámův klan dodnes za svůj pravý domov. Píše o tom agentura Reuters.

Georgeova rodina, stejně jako mnozí jiní Palestinci, z nichž se po založení Izraele v polovině minulého století stali uprchlíci, bere svůj současný život na Západním břehu Jordánu za dočasnou záležitost.

Další jako oni se rozprchli na území od Pásma Gazy po Libanon, Jordánsko a Sýrii. Mnozí vlastní železné klíče k domům, z nichž uprchli nebo byli přinuceni odejít za nakby - katastrofy, jak Palestinci označují založení Izraele roku 1948.

Padesátiletý Saláma vede restauraci, kde se servíruje hummus, falafel a fúl z dušených bobů. Podnik je hned u náměstí Jesliček a motto "od roku 1948" na jídelním lístku stejně jako na rukávech číšníků připomíná uprchlický osud.

Členský průkaz Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA) Salámovi zaručuje podle mezinárodního zákona právo vrátit se do rodinného domu v Jaffě, vzdálené pouhých 78 kilometrů. Minulý týden Valné shromáždění OSN odhlasovalo tomuto úřadu prodloužení mandátu.

Více než pěti milionům palestinských uprchlíků agentura zajišťuje školy, zdravotní péči a základní služby. Úřad, jehož smysl se Izrael snaží zpochybnit a Spojené státy mu již vypověděly příspěvky, tvrdí, že pokud neexistuje politické řešení problému palestinských uprchlíků, pak jsou jeho služby potřeba.

Izrael z obav o svůj židovských charakter odmítá zaručit uprchlíkům právo na návrat.

Saláma si moc velké naděje nedělá. "Nevěříme, že budeme mít právo se vrátit. Je to jako anestetikum - tlumí to bolest, ale lék to není," říká.

Zakíja Músová a její rodina žijí v Pásmu Gazy. V dnešním Izraeli, kousek za hranicí tohoto území, mívali 6,5 hektaru pozemků. Músové je 63 let a celý život strávila v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy, na něž Izrael uvalil blokádu v roce 2007, kdy tam začalo vládnout radikální hnutí Hamás.

Nedaleko jejího domu v táboře, který leží na pláži u středomořských břehů, Palestinci vykládají z auta pytle mouky. Posílá je tam úřad UNRWA, který poskytuje pomoc polovině obyvatel dvoumilionového Pásma Gazy.

"UNRWA nám dává mouku, olej, fazole a mléko. Zdarma nás léčí a poskytuje léky, bez UNRWA nemůžeme existovat," říká Músová.

Na polích kolem původního domu její předci pěstovali ovoce a zeleninu. Ty pozemky leží kousek za hraničním přechodem Erez a za normálních okolností by se na ně dalo snadno dojít pěšky. "Kdybych teď vyšla, odpoledne bych tam byla," konstatuje Palestinka.

Související

Více souvisejících

Izrael palestina uprchlíci Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA)

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 1 hodinou

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 4 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 4 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 7 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 7 hodinami

Ve Varšavě proběhlo setkání Volodymyra Zelenského s Donaldem Tuskem (8. července 2024).

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

Požár v Berouně zachvátil pekárnu. Platí třetí stupeň poplachu

Rozsáhlý požár v neděli zachvátil pekárny ve středočeském Berouně. Na místě zasahují hasiči, kteří vyhlásili třetí stupeň požáru a provedli evakuaci. Místním bylo doporučeno nevětrat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy