Klíčová schůzka v Bagdádu: Irák svolal Írán i Saúdskou Arábii, účastní se i Macron

V Bagdádu se dnes sešli politici několika blízkovýchodních zemí a francouzský prezident Emmanuel Macron, aby jednali o zmírnění napětí v této oblasti. Irák na akci pozval také dva hlavní regionální rivaly Saúdskou Arábii a Írán, kteří do Bagdádu poslali delegace vedené ministry zahraničí, oznámila agentura AP. Dnes odpoledne Macron řekl, že francouzští vojáci budou i v budoucnosti v Iráku bojovat s terorismem, a to nezávisle na americké armádě.

Agentura Reuters napsala, že organizátoři od konference nečekali diplomatický průlom. "Už jenom dostat ty země k jednomu stolu je velký úspěch," sdělil zástupce irácké vlády.

Macron do Iráku dorazil brzy ráno a ještě před konferencí se sešel s iráckým premiérem Mustafou Kázimím. Po setkání řekl, že "je stále třeba mít se na pozoru, protože (teroristická organizace) Islámský stát zůstává hrozbou". "Vím, že boj proti teroristickým skupinám je prioritou vaší vlády," řekl Macron Kázimímu.

"Nezávisle na tom, jak se rozhodnou Američané, zůstaneme v Iráku bojovat proti terorismu tak dlouho, jak to bude Irák po nás chtít," uvedl dnes odpoledne Macron. Podle něj má francouzská armáda dostatečné kapacity, aby v misi pokračovala. Podle agentury AFP v zemi působí až 800 francouzských vojáků, kteří se zaměřují na boj s Islámským státem a dalšími teroristickými organizacemi. V Iráku je přítomen také kontingent 2500 amerických vojáků, kteří rovněž pomáhají s bojem proti teroristickým skupinám. USA ale zvažují, že od příštího roku se američtí vojáci budou věnovat pouze výcviku irácké armády. Ačkoliv Islámský stát ztratil svá území v Iráku, jeho skupiny v zemi stále působí a organizují útoky.

Francouzský prezident zůstane v Iráku do neděle, kdy navštíví irácký Kurdistán a severoirácký Mosul.

Na bagdádskou konferenci přijeli jordánský král Abdalláh II., egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí a katarský emír šajch Tamim bin Hamad Sání. Za Kuvajt a Spojené arabské emiráty se zúčastnili předsedové vlád, Turecko vyslalo ministra zahraničí.

Macron chce svou cestou do Iráku podpořit regionální dialog, sejít se iráckými politiky i s členy francouzských speciálních jednotek zapojenými do boje proti teroristům.

Irák se snaží být prostředníkem dialogu mezi Íránem a Saúdskou Arábií a v dubnu umožnil zahájení přímých rozhovorů mezi oběma zeměmi. Výsledky ale zatím nejsou patrné, píše Reuters. "Schůzka v Iráku je zaměřená jenom na Irák a na to, jak mu mohou regionální státy společně pomoci," řekl k bagdádské konferenci íránský představitel citovaný Reuters.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák Emmanuel Macron Írán Saúdská Arábie

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy