Lze věřit Turecku? Smrt Bagdádího odhalila podezřelou věc, zní z Washingtonu

NÁZOR - Smrt vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakra Bagdádího při razii amerických sil zvláštního nasazení může demoralizovat militanty z uvedeného teroristického hnutí, ale není pravděpodobné, že by umrtvila jejich operace. S tímto varováním vystoupil editorial serveru Washington Post.

Hrozba nezmizela

Samozvaný emír před svou smrtí proměnil IS v celosvětovou organizaci se 14 "provinciemi" ve více než dvacítce zemí, připomíná renomovaný deník. Podotýká, že jen v Sýrii a Iráku má IS nadále tisíce bojovníků organizovaných do buněk, ačkoliv přišel o své území.

Bagdádí tak bude nahrazen, očekává, washingtonský server. Nastiňuje i alternativní scénář, ve kterém se IS spojí s al-Káidou, případně se transformuje v nové teroristické hnutí.

"Tak či onak, hrozba, kterou IS představuje, i na americkém území, nezmizí," upozorňuje prestižní deník. Konstatuje, že po úspěšné sobotní vojenské operaci tedy vyvstává klíčová otázka, zda si Spojené státy udrží schopnost udeřit na teroristy vzdálené tisíce kilometrů, s ohledem na radikální posun současného prezidenta Donalda Trump v přístupu k nasazení vojsk v zahraničí i spojeneckým vazbám.

Podrobnosti o operaci, při níž byl Bagdádí zabit, podle amerického serveru naznačují, že tomu tak být nemusí. Představitelé USA totiž přiznávají, že najít vůdce IS skrývajícího se v severovýchodní Sýrii se podařilo částečně díky zklamanému členovi organizace, který začal spolupracovat se syrskými Kurdy, poukazuje editorial. Dodává, že Trump však vztahy s Kurdy narušil, stáhl z oblasti americké vojáky, a tím umožnil Turecku zaútočit na kurdské pozice.

List New York Times přinesl informace, že zátah na Badgádího také málem zhatila ukvapená Trumpova reakce, připomíná vlivný deník. Konstatuje také, že šéf Bílého domu sice posiluje své partnerství s tureckým autoritářským prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, ale operace opět nastolila otázku, nakolik je Turecko připraveno bojovat s IS a al-Káidou.

Tisíce mil daleko

"Terorista byl lokalizován v objektu vzdáleném pár mil od turecké hranice, v oblasti, kde má Turecko pozorovací stanoviště," pokračuje Washington Post. Skutečnost, že americké zasahující jednotky nevyužily nedalekou leteckou základnu Incirlik v Turecku a Ankara nebyla s předstihem informována o cíli operace, označuje za důkaz o nespolehlivosti spojence, na kterého Trump spoléhá při bránění IS v jeho obnově.

Při oznámení Bagdádího smrti Trump poděkoval Rusku a jak poukázala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, prezident o zátahu sice informoval Moskvu, ale nikoliv vedoucí představitele Kongresu z Demokratické strany, upozorňuje washingtonský deník. Přiznává však, že s ohledem na reálný stav věcí Trump sice neměl příliš na výběr a musel Rusko kontaktovat, jelikož to díky americkému ústupu nyní drží klíčovou strategickou pozici v Sýrii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump tvrdí, že Rusko nenávidí IS stejně jako Američané, ale ruský prezident Vladimir Putin podle renomovaného serveru nikdy neučinil z boje s touto organizací svou prioritu a místo toho se snažil o to, aby Sýrii opět ovládl krvavý režim Bašára Asada, z čehož bude profitovat nejen Rusko, ale také Írán.

"Doufám, že se jim všem vede dobře, jsme 7 tisíc mil daleko!" cituje prestižní deník slova Trumpa, kterými před stažením amerických vojáků ze Sýrie opakovaně snižoval důležitost tamního konfliktu.

Americký prezident se prozatím nechal přesvědčit, aby v Sýrii ponechal malou skupinu vojáků, oficiálně k zajištění ropných polí, uvádí Washington Post. Dodává však, že pokud by bylo na Trumpovi, v regionu by se žádní američtí vojáci nenacházeli a operace, jako tak sobotní, by nebyly realizovatelné.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) Turecko Sýrie Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy