Lze věřit Turecku? Smrt Bagdádího odhalila podezřelou věc, zní z Washingtonu

NÁZOR - Smrt vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakra Bagdádího při razii amerických sil zvláštního nasazení může demoralizovat militanty z uvedeného teroristického hnutí, ale není pravděpodobné, že by umrtvila jejich operace. S tímto varováním vystoupil editorial serveru Washington Post.

Hrozba nezmizela

Samozvaný emír před svou smrtí proměnil IS v celosvětovou organizaci se 14 "provinciemi" ve více než dvacítce zemí, připomíná renomovaný deník. Podotýká, že jen v Sýrii a Iráku má IS nadále tisíce bojovníků organizovaných do buněk, ačkoliv přišel o své území.

Bagdádí tak bude nahrazen, očekává, washingtonský server. Nastiňuje i alternativní scénář, ve kterém se IS spojí s al-Káidou, případně se transformuje v nové teroristické hnutí.

"Tak či onak, hrozba, kterou IS představuje, i na americkém území, nezmizí," upozorňuje prestižní deník. Konstatuje, že po úspěšné sobotní vojenské operaci tedy vyvstává klíčová otázka, zda si Spojené státy udrží schopnost udeřit na teroristy vzdálené tisíce kilometrů, s ohledem na radikální posun současného prezidenta Donalda Trump v přístupu k nasazení vojsk v zahraničí i spojeneckým vazbám.

Podrobnosti o operaci, při níž byl Bagdádí zabit, podle amerického serveru naznačují, že tomu tak být nemusí. Představitelé USA totiž přiznávají, že najít vůdce IS skrývajícího se v severovýchodní Sýrii se podařilo částečně díky zklamanému členovi organizace, který začal spolupracovat se syrskými Kurdy, poukazuje editorial. Dodává, že Trump však vztahy s Kurdy narušil, stáhl z oblasti americké vojáky, a tím umožnil Turecku zaútočit na kurdské pozice.

List New York Times přinesl informace, že zátah na Badgádího také málem zhatila ukvapená Trumpova reakce, připomíná vlivný deník. Konstatuje také, že šéf Bílého domu sice posiluje své partnerství s tureckým autoritářským prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, ale operace opět nastolila otázku, nakolik je Turecko připraveno bojovat s IS a al-Káidou.

Tisíce mil daleko

"Terorista byl lokalizován v objektu vzdáleném pár mil od turecké hranice, v oblasti, kde má Turecko pozorovací stanoviště," pokračuje Washington Post. Skutečnost, že americké zasahující jednotky nevyužily nedalekou leteckou základnu Incirlik v Turecku a Ankara nebyla s předstihem informována o cíli operace, označuje za důkaz o nespolehlivosti spojence, na kterého Trump spoléhá při bránění IS v jeho obnově.

Při oznámení Bagdádího smrti Trump poděkoval Rusku a jak poukázala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, prezident o zátahu sice informoval Moskvu, ale nikoliv vedoucí představitele Kongresu z Demokratické strany, upozorňuje washingtonský deník. Přiznává však, že s ohledem na reálný stav věcí Trump sice neměl příliš na výběr a musel Rusko kontaktovat, jelikož to díky americkému ústupu nyní drží klíčovou strategickou pozici v Sýrii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump tvrdí, že Rusko nenávidí IS stejně jako Američané, ale ruský prezident Vladimir Putin podle renomovaného serveru nikdy neučinil z boje s touto organizací svou prioritu a místo toho se snažil o to, aby Sýrii opět ovládl krvavý režim Bašára Asada, z čehož bude profitovat nejen Rusko, ale také Írán.

"Doufám, že se jim všem vede dobře, jsme 7 tisíc mil daleko!" cituje prestižní deník slova Trumpa, kterými před stažením amerických vojáků ze Sýrie opakovaně snižoval důležitost tamního konfliktu.

Americký prezident se prozatím nechal přesvědčit, aby v Sýrii ponechal malou skupinu vojáků, oficiálně k zajištění ropných polí, uvádí Washington Post. Dodává však, že pokud by bylo na Trumpovi, v regionu by se žádní američtí vojáci nenacházeli a operace, jako tak sobotní, by nebyly realizovatelné.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) Turecko Sýrie Donald Trump

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Max Verstappen Prohlédněte si galerii

Verstappen vítězí v bláznivém Kataru: Boj o titul konstruktérů pokračuje do Abu Dhabi

Max Verstappen, čerstvý šampion letošní sezóny, se vrátil ve skvělé formě a dominoval nočnímu závodu v Kataru, který byl plný zvratů. Na druhém místě skončil Charles Leclerc z Ferrari a třetí příčku obsadil Oscar Piastri z McLarenu. Boj o titul v Poháru konstruktérů mezi McLarenem a Ferrari se nyní přesouvá do rozhodujícího závodu v Abu Dhabi.

před 6 minutami

Donald Trump

Inspirace, úspěch nebo nutnost? Trumpovo vítězství některé politiky vyděsilo, jiní začali přiznávat nadšení

Nedávné vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách vyvolalo nadšení mezi evropskými populistickými a krajně pravicovými lídry. Trumpovo vítězství, prezentované jako triumf proti „wokeismu“ a progresivním hodnotám, rezonuje s agendou mnoha evropských populistů. Zatímco někteří tuto událost oslavují jako nový impulz pro své národní agendy, jiní vyjadřují opatrnost a obavy z praktických důsledků Trumpovy politiky pro Evropu.

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Sociální síť X

"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X

Sociální síť X, vlastněná Elonem Muskem, se představila Evropské komisi jako „bezpečný prostor pro svobodu projevu“. V rámci povinného hodnocení rizik podle nařízení o digitálních službách (DSA) platforma zdůraznila své úsilí o moderaci obsahu a podporu otevřené diskuze. Toto hodnocení, datované do září 2023, bylo zveřejněno ve zkrácené podobě až nyní, uvedl server Politico.

před 4 hodinami

Válka v Izraeli

Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí

Situace v Pásmu Gazy se dále zhoršila poté, co izraelské letecké útoky na severní část oblasti zabily podle místních zdravotnických úřadů nejméně 200 lidí. Současně Organizace spojených národů oznámila, že pozastaví dodávky humanitární pomoci do Pásma Gazy poté, co byly znovu ukradeny kamiony s potravinami a dalšími zásobami.

před 4 hodinami

Bašár Asad

Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií

Režim Bašára Asada, který po desetiletí ovládal Sýrii, čelí nečekaným zkouškám, jež odhalují jeho dlouhodobou křehkost. Od počátku občanské války v roce 2011 byl Asadův režim zachráněn pouze díky zásadní podpoře od Íránu, Hizballáhu a Ruska. Nyní se však situace dramaticky změnila a podle CNN čelí Asad existenční hrozbě.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Sýrie, ilustrační foto

Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?

Konflikt v Sýrii se znovu rozhořel kvůli nové ofenzivě, kterou zahájila koalice rebelů známá jako "Vojenské operační velení". Ta uskutečnila překvapivý útok a podařilo se jí získat kontrolu nad částmi Aleppa, uvedl server CNN.

před 10 hodinami

Călin Georgescu

Rumunsko balancuje nad propastí. V dusné proruské atmosféře volí parlament

Rumunsko dnes prochází klíčovými parlamentními volbami, které přicházejí v bouřlivé politické atmosféře. Výsledek minulého týdne, kdy v prvním kole prezidentských voleb šokoval vítězstvím ultrapravicový kandidát Călin Georgescu, vyvolal masové protesty a obvinění z volebních manipulací i zahraničního vměšování. Uvedl to The Guardian.

před 11 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

První krok nově zvolených lídrů EU: Vyrazili do Kyjeva podpořit Ukrajinu

Prezident Evropské rady António Costa a šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová dnes ráno dorazili do Kyjeva. Jejich návštěva symbolizuje pevnou podporu Ukrajině ze strany Evropské unie, a to v době, kdy se blíží nástup amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Uvedl to server The Guardian.

před 12 hodinami

Válka v Sýrii

Krize v Sýrii: Kdo jsou povstalci, kteří ovládli Aleppo?

V posledních dnech došlo k dramatickým událostem v Sýrii, kde povstalecké síly ovládly značnou část města Aleppo, druhého největšího města v zemi. Tato ofenzíva, kterou vedla islamistická militantní skupina Hayat Tahrir al-Sham (HTS), představuje největší útok proti syrskému režimu za poslední roky. Útok překvapil nejen vládu prezidenta Bašára al-Asada, ale také jeho spojence, jako jsou Rusko, Írán a libanonský Hizballáh.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Krize v Gruzii eskaluje. Parlament je nelegitimní, na konci mandátu neodstoupím, prohlásila prezidentka

Situace v Gruzii se po sporných říjnových volbách dále komplikuje, přičemž prezidentka Salome Zurabišviliová oznámila, že bude pokračovat ve své funkci i po oficiálním ukončení svého mandátu, k čemuž má dojít v prosinci. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy