Lze věřit Turecku? Smrt Bagdádího odhalila podezřelou věc, zní z Washingtonu

NÁZOR - Smrt vůdce Islámského státu (IS) Abú Bakra Bagdádího při razii amerických sil zvláštního nasazení může demoralizovat militanty z uvedeného teroristického hnutí, ale není pravděpodobné, že by umrtvila jejich operace. S tímto varováním vystoupil editorial serveru Washington Post.

Hrozba nezmizela

Samozvaný emír před svou smrtí proměnil IS v celosvětovou organizaci se 14 "provinciemi" ve více než dvacítce zemí, připomíná renomovaný deník. Podotýká, že jen v Sýrii a Iráku má IS nadále tisíce bojovníků organizovaných do buněk, ačkoliv přišel o své území.

Bagdádí tak bude nahrazen, očekává, washingtonský server. Nastiňuje i alternativní scénář, ve kterém se IS spojí s al-Káidou, případně se transformuje v nové teroristické hnutí.

"Tak či onak, hrozba, kterou IS představuje, i na americkém území, nezmizí," upozorňuje prestižní deník. Konstatuje, že po úspěšné sobotní vojenské operaci tedy vyvstává klíčová otázka, zda si Spojené státy udrží schopnost udeřit na teroristy vzdálené tisíce kilometrů, s ohledem na radikální posun současného prezidenta Donalda Trump v přístupu k nasazení vojsk v zahraničí i spojeneckým vazbám.

Podrobnosti o operaci, při níž byl Bagdádí zabit, podle amerického serveru naznačují, že tomu tak být nemusí. Představitelé USA totiž přiznávají, že najít vůdce IS skrývajícího se v severovýchodní Sýrii se podařilo částečně díky zklamanému členovi organizace, který začal spolupracovat se syrskými Kurdy, poukazuje editorial. Dodává, že Trump však vztahy s Kurdy narušil, stáhl z oblasti americké vojáky, a tím umožnil Turecku zaútočit na kurdské pozice.

List New York Times přinesl informace, že zátah na Badgádího také málem zhatila ukvapená Trumpova reakce, připomíná vlivný deník. Konstatuje také, že šéf Bílého domu sice posiluje své partnerství s tureckým autoritářským prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem, ale operace opět nastolila otázku, nakolik je Turecko připraveno bojovat s IS a al-Káidou.

Tisíce mil daleko

"Terorista byl lokalizován v objektu vzdáleném pár mil od turecké hranice, v oblasti, kde má Turecko pozorovací stanoviště," pokračuje Washington Post. Skutečnost, že americké zasahující jednotky nevyužily nedalekou leteckou základnu Incirlik v Turecku a Ankara nebyla s předstihem informována o cíli operace, označuje za důkaz o nespolehlivosti spojence, na kterého Trump spoléhá při bránění IS v jeho obnově.

Při oznámení Bagdádího smrti Trump poděkoval Rusku a jak poukázala předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová, prezident o zátahu sice informoval Moskvu, ale nikoliv vedoucí představitele Kongresu z Demokratické strany, upozorňuje washingtonský deník. Přiznává však, že s ohledem na reálný stav věcí Trump sice neměl příliš na výběr a musel Rusko kontaktovat, jelikož to díky americkému ústupu nyní drží klíčovou strategickou pozici v Sýrii.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump tvrdí, že Rusko nenávidí IS stejně jako Američané, ale ruský prezident Vladimir Putin podle renomovaného serveru nikdy neučinil z boje s touto organizací svou prioritu a místo toho se snažil o to, aby Sýrii opět ovládl krvavý režim Bašára Asada, z čehož bude profitovat nejen Rusko, ale také Írán.

"Doufám, že se jim všem vede dobře, jsme 7 tisíc mil daleko!" cituje prestižní deník slova Trumpa, kterými před stažením amerických vojáků ze Sýrie opakovaně snižoval důležitost tamního konfliktu.

Americký prezident se prozatím nechal přesvědčit, aby v Sýrii ponechal malou skupinu vojáků, oficiálně k zajištění ropných polí, uvádí Washington Post. Dodává však, že pokud by bylo na Trumpovi, v regionu by se žádní američtí vojáci nenacházeli a operace, jako tak sobotní, by nebyly realizovatelné.

Související

Abú Bakr al-Baghdádí při svém prvním veřejném vystoupení

Islámský stát ovládal v Iráku a Sýrii území o rozloze Maďarska

Islamistický teroristický Islámský stát (IS) byl na vrcholu moci v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. Do jeho čela se tehdy v iráckém Mosulu postavil vůdce IS abú Bakr Bagdádí, který byl loni zabit. Tehdy IS ovládal území o rozloze 90.000 až 100.000 kilometrů čtverečních (přibližně rozloha Maďarska či Portugalska, asi o 20.000 km2 víc než ČR), kde žilo podle odhadů osm až 12 milionů lidí. V Iráku byl IS definitivně poražen v prosinci 2017, v Sýrii před rokem, 23. března 2019.

Více souvisejících

Abú Bakr al-Bagdádí (vůdce ISIL) Islámský stát (IS) USA (Spojené státy americké) Turecko Sýrie Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy