Na Blízký východ zamíří moderní ruské zbraně? Politolog mluví o seismické vlně

NÁZOR - Série zřejmě izraelských náletů na s Íránem spojené cíle v Sýrii, Libanonu a Iráku v posledních týdnech vyslala seismickou vlnu, která přesáhla hranice Blízkého východu. V komentáři pro server Moscow Times to tvrdí Ruslan Mamedov, politolog z Ruské rady pro mezinárodní vztahy.

Lákavá ruská pobídka

Především útoky v Iráku byly bezprecedentní a jejich dlouhodobé dopady se teprve projeví, obává se politolog. Za bezprostřední efekt označuje to, že veřejnost i elity na Blízkém východě vznášejí otázku účinnější ochrany vzdušného prostoru svých zemí.

"(Blízkovýchodní) protivzdušné obranné systémy momentálně trápí nejen nedostatek moderního vybavení. Jsou příliš závislé na vnějších mocnostech, především Spojených státech," píše Mamedov. Připomíná, že jen krátce po útoku se Rusko obrátilo na Irák s nabídkou vojensko-technologické spolupráce.

Irácká média 27. srpna uvedla, že na jednání mezi předsedou iráckého parlamentu a Mohamedem Halbusím a ruským velvyslancem v Iráku Maximem Maximovem druhý jmenovaný prohlásil, že jeho země je připravena podpořit iráckou iniciativu v Radě bezpečnosti OSN, v rámce které má dojít k posílení protivzdušné obrany země, poukazuje odborník. Dodává, že ruský postoj je lákavý i kvůli podpoře, kterou nedávným náletům vyjádřily Spojené státy.

Po jednom z izraelských úderů v Sýrii diskutoval o situaci americký ministr zahraničí Mike Pompeo s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a vyjádřil "plnou podporu těmto akcím", nastiňuje Mamedov. Vysvětluje, že bombardování vojenských cílů v Iráku bylo podle obecných předpokladů možné pouze s americkým souhlasem.  

Irácká vláda se sice vyhnula rázným veřejným prohlášením, hledá zastání u Rady bezpečnosti OSN a při hodí se jí ruská podpora při odsouzení náletů, konstatuje politolog. Podotýká,  že irácký premiér Abdil Abdul-Mahdi také podepsal výnos omezující přístup do iráckého vzdušeného prostoru.

"Útoky oživily v Iráku volání po okamžitém odchodu americké armády," pokračuje expert. Upozorňuje, že hnutí Koalice právního státu obvinilo Spojené státy z otevření iráckého vzdušeného prostoru pro izraelské nálety a navrhuje požádat Rusko a Čínu o zajištění mezinárodní ochrany.

Faláh Fajád, vůdce Lidových mobilizačních sil, milice, na jejíž objekty údery cílily, navštívil 3. září Moskvu a jednal s hlavou Ruské bezpečnostní rady Nikolajem Patruševem, zmocněncem pro Sýrii Alexandrem Lavrentijevem a náměstkem ministra zahraničí Sergejem Veršininem, poukazuje odborník. Konstatuje, že rozhovory se týkaly protiteroristické spolupráce a nastolení stability a bezpečnosti v blízkovýchodním regionu, přičemž aktéři zdůraznili potřebu vyvarovat se "vnějších zásahů", což byla zřetelná výzva k omezení amerického angažmá v Iráku.      

Skutečný důvod, proč Fajád navštívil Moskvu, se ovšem podle politologa týkal iráckého zájmu o posílení vojensko-technologické spolupráce s Ruskem a ruské protivzdušné obranné systémy. Fajád je ostatně častým hostem v ruské metropoli a s tamními politiky jedná pravidelně, Patruševa nevyjímaje, připomíná Mamedov. Dodává, že Patrušev po jednání hovořil o společném zájmu Ruska a Iráku na spolupráci v oblasti bezpečnosti.

Politické dilema

Vojensko-technická spolupráce Ruska a Iráku je na vzestupu, jak ukazují irácké objednávky ruských letounů a tanků, konstatuje odborník. Vysvětluje, že k jejímu rozšíření došlo po roce 2014, kdy realizace dříve podepsaných kontraktů posílila irácké bezpečnostní složky a usnadnila jejich boj s Islámským státem.

Už tehdy kolovaly zprávy, že Bagdád má zájem koupit ruský protivzdušný systém S-400, ale irácká vláda je opakovaně dementovala, připomíná politolog. Domnívá se, že na pozadí posledních izraelských útoků získává otázka opět na aktuálnosti, ačkoliv případná snaha Iráku nakoupit ruské protivzdušné obranné systémy s sebou nese několik problémů, které je třeba posoudit.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Předně a především, Irák by musel zaplatit ohromnou politickou cenu, jelikož ruské střely jsou předmětem amerických sankcí," upozorňuje Mamedov. Poukazuje, že nákup systému S-400 či S-300 může Irák vystavit těmto sankcím, ačkoliv dané riziko neodradilo Čínu, Turecko či Indii od jejich objednávek. Stejně tak Rusko by mohlo prodejem svých zbraní Iráku ohrozit svůj "zvláštní vztah" s Izraelem, varuje odborník.

Zadruhé, Irák si může být jistý, že Moskva bude brát jakoukoliv objednávku vážně, jelikož se snaží udržovat stabilitu v celém regionu a prosazovat v něm své zájmy, zdůrazňuje expert. Vysvětluje, že jde především o ruském mnohamiliardové investice do iráckého ropného a plynařského průmyslu.

V neposlední řadě, i kdyby byl kontrakt podepsán a realizován, zbraně budou dodány irácké armádě, nikoliv Lidovým mobilizačním silám, poukazuje politolog. Připomíná, že zmíněná milice ovšem již dříve zveřejnila svůj záměr zřídit vlastní letectvo a irácká vláda by musela záležitost nevyhnutelně bedlivě sledovat.

Pokud má Rusko poskytnout Iráku protivzdušné obranné systémy, půjde o politické dilema, které si žádá pečlivé posouzení, zda jde o krok plně souznící s ruskými zájmy, který neohrozí ruské vztahy s jinými regionálními aktéry, uzavírá Mamedov.    

Související

Více souvisejících

Rusko Irák Izrael USA (Spojené státy americké) Rakety S-400

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 32 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 58 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu (ICC) o vydání zatykače za „absurdní a falešné lži“ a za „antisemitské“. UVedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy