NATO podporuje Afghánistán a jednání o urovnání konfliktu, řekl Stoltenberg

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes vyzval afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního k vyjednávání o urovnání konfliktu s Tálibánem. Slíbil zemi finanční podporu, civilní zastoupení a výcvik Afghánců v zahraničí. Stoltenberg to oznámil na twitteru po telefonátu s Ghaním.

Situace v Afghánistánu se vyostřuje od května, kdy se spojenecká vojska začala ze země stahovat před avizovaných definitivním odchodem ze země letos v září.

"Bezpečnostní situace v Afghánistánu zůstává velkou výzvou a vyžaduje vyjednávání o uspořádání. NATO bude nadále podporovat Afghánistán, včetně financování, civilní přítomnosti a výcviku v zahraničí," napsal Stoltenberg.

V Afghánistánu v rámci operace NATO Resolute Support působilo 2500 amerických vojáků a 7000 vojáků dalších aliančních zemí. Jednotky se ze země začaly stahovat v květnu, definitivní odchod je v plánu k 11. září, přesně 20 let od teroristických útoků ve Spojených státech, po němž invaze do Afghánistánu. Mise Resolute Support je výcviková mise, která má afghánské jednotky připravit na převzetí zodpovědnosti za bezpečnost v zemi po odchodu zahraničních sil, píše AFP.

Jens Stoltenberg v minulosti opakovaně uvedl, že radikální hnutí Tálibán nemůže vyhrát silou, afghánské vládní jednotky ale utrpěly četné porážky a Tálibán zaznamenává od května územní zisky.

OSN ve své pondělní zprávě vyjádřilo obavy, že v roce 2021 bude v Afghánistánu zabito nebo zraněno "bezprecedentní" množství civilistů, pokud budou boje pokračovat. Za prvních šest měsíců letošního roku se proti stejnému období loni počet civilistů zabitých či zraněných při násilí zvýšil o 47 procent a je jich nejvíce od roku 2009, kdy OSN začala oblast podrobněji monitorovat.

Tálibán a afghánská vláda si dnes také vyměňovaly názory na zatčení čtyř afghánských novinářů místní tajnou službou. Tři reportéři z místního rádia a jeden kameraman agentury Nová Čína jeli podle informací agentury AP natáčet rozhovor s veliteli Tálibánu u hranic s Pákistánem. Podle ministerstva vnitra jsou čtyři novináři obvinění z šíření propagandy. Podle Tálibánu jen dělali svou práci a snažili se informovat o vývoji bojů.

Novináři v Afghánistánu pracují ve velmi těžkých podmínkách a stále častěji čelí fyzickým útokům, výhrůžkám a zastrašování. V zemi působí podle AP na 2000 registrovaných médií. V roce 2020 stoupl počet útoků na novináře o 27 procent ve srovnání s rokem 2019, bylo jich 132.

Stahování zejména amerických vojsk z Afghánistánu provázejí útoky na místní obyvatele, nejčastěji tlumočníky, kteří s cizinci spolupracovali. Mnozí z nich i s rodinami požádali o azyl ve Spojených státech a čekají na odchod z vlasti.

Tádžikistán dnes rázně odmítl prosbu Washingtonu, aby na svém území dočasně ubytoval tisíce Afghánců, kteří čekají na vyřízení žádostí o vízum a přesun do USA. "Tato záležitost není součástí vzájemné agendy," uvedl tádžický ministr zahraničí Sirodžidin Aslov citovaný agenturou Reuters.

Stejnou výzvu adresovaly Spojené státy také Uzbekistánu, který má stejně jako Tádžikistán společnou hranici s Afghánistánem. Podle Uzbekistánu je nepravděpodobné, že by americké žádosti vyhověl, neboť nemá právní základ. Kazachstán se k žádosti dosud nevyjádřil, uvedl Reuters.

Související

Více souvisejících

Jens Stoltenberg Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) Afghanistán NATO

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

Policie vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. V případu padne obvinění

Policie od sobotního rána vyšetřuje násilnou smrt muže v Pardubicích. Předcházel jí konflikt několika osob v centru města. Strážci zákona se chystají obvinit dvojici zadržených cizinců.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy