NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do dalších oblastí země. Na potvrzení dřívějšího závazku se shodli ministři obrany aliančních zemí během dnešní videokonference věnované mimo jiné budoucnosti irácké výcvikové mise. NATO hodlá poslat do nestabilní země čelící sektářskému násilí nové síly v době, kdy Spojené státy své jednotky stahují.

Alianční jednotky letos výrazně omezily své irácké působení jak kvůli covidové pandemii, tak kvůli útokům na příslušníky západních sil po lednovém zabití prominentního íránského generála Kásema Solejmáního.

"Ačkoli bezpečnostní situace zůstává složitá, NATO chce plnit závazek a posílit svou pomoc," řekl po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Nyní v Iráku pod hlavičkou NATO působí zhruba 500 vojáků a dalšího personálu, což je stejně jako loni. Aliance by podle svého šéfa chtěla tento počet "podstatně zvýšit", k čemuž má svolení irácké vlády. V příštích měsících budou spojenci ladit detaily a podrobný plán by měli ministři obrany schválit v únoru.

Cílem výcvikové mise zahájené před dvěma lety je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu teroristické organizace Islámský stát. Tu se mezinárodní koalici vedené USA podařilo vytlačit z rozsáhlých území, která v Iráku a Sýrii ovládala.

V Iráku v současnosti působí šest českých vojáků a vláda zvažuje, zda by jejich počet šlo v rámci chystaného rozšíření mise zvýšit.

Spojenci chtějí misi rozšiřovat jak početně, tak i regionálně do míst mimo Bagdád. Plánují to bez ohledu na chystané omezování počtu amerických jednotek v zemi. Washington už letos stáhl ze země více než 2000 příslušníků armády, kterých nyní zbývá v Iráku na 3000. Prezident Donald Trump, který dlouhodobě hovoří o úplném návratu amerických ozbrojených sil z konfliktních oblastí jako Irák, Sýrie či Afghánistán, nedávno mluvil o "velmi brzké" redukci tohoto počtu na 2000. Íránem podporované šíitské milice trvají na tom, aby Američané odešli všichni. V opačném případě hrozí pokračováním dosavadních útoků na velvyslanectví USA v Bagdádu.

Související

Více souvisejících

NATO Irák Jens Stoltenberg

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy