Očkovat pouze jednou dávkou? Americký profesor rozebral data z Izraele

NÁZOR - Spolu s tím, jak roste počet lidí očkovaných proti nemoci covid-19, se množí otázky, zda by prodloužení časového intervalu mezi podáním první a druhé dávky vakcín od společností Pfizer a Moderna neumožnilo rychlejší naočkování většího počtu jedinců, poukazuje William Petri v komentáři pro server The Conversation. Profesor medicíny z Virginské univerzity spolu s tím je nutné se ptát, nakolik je člověk chráněn po podání první dávky.

Petri, profesí imunolog, se s uvedenými otázkami setkává často. "Odpověď zní, že i jedna dávka je velmi účinná - ale dodal bych, že stále bychom měli dostat obě dávky," uvádí profesor.

Otázka není důležitá pouze z pohledu zdraví jedince, ale také pro zdraví celé populace, deklaruje odborník. Dodává, že její význam roste spolu s tím, jak se politici snaží zajistit dostatek vakcín, aby se dostalo na každého, kdo se očkovat chce.

Dobré zprávy

Expert se odvolává na poslední studii z Izraele, které ukazuje, že i jedna dávka vakcíny od společnosti Pfizer je vysoce efektivní, a to až z 85 %.

Zkušenost s očkováním zveřejnila Šebova nemocnice v izraelském městě Ramat Gan, která vakcínou od Pfizeru naočkovala téměř 10 tisíc svých zaměstnanců, poukazuje Petri. Nastiňuje, že očkování začalo 19. prosince loňského roku, na počátku třetí koronavirové vlny v zemi.

Výzkum se soustředil na míru poklesu nákazy virem SARS-CoV-2 a propuknutí nemoci covid-19 po podání vakcíny, konstatuje imunolog. Uvádí, že do 24. ledna letošního roku dostalo 7.214 zdravotníků jednu očkovací dávku, přičemž 6.037 obě.

V období od 19. prosince 2020 do 24. ledna 2021 se mezi pracovníky nemocnice objevilo 170 případů nákazy, shrnuje profesor. Doplňuje, že 89 (52 %) nebylo očkovaných, 78 (46 %) dostalo jednu dávku, zatímco pouze 3 (2 %) byli pozitivně testováni po obou dávkách.

"To je v souladu s opětovnou analýzou dat třetí fáze klinických testů prezentovaných v roce 2020 v (odborném časopisu) New England Journal of Medicine," pokračuje Petri. Vysvětluje, že studie hovořila o účinnosti nejméně 52 % po aplikaci první dávky při započtení nákaz v prvních deseti dnech po jejím podání, kdy se neočekává, že tělo mělo dostatek času na to, aby si vytvořilo ochranné protilátky proti koronavirovém spike proteinu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na základě dat publikované studie o vakcíně od Pfizeru dospěl anglický zdravotní úřad k závěru, že její účinnost v rozmezí 15-21 dní po podání první dávky dosahuje průměrně 89 %, (oscilace mezi 52 % a 97 %), uvádí odborník. Dodává v rozmezí 15-28 dní od podání první dávky, tedy maximálně týden po podání dávky druhé, se účinnost zvýšila na průměrných 91 % (oscilace mezi 74 % a 97 %), avšak druhá dávka by v tak krátké době ještě neměla nabýt účinku.

Podtrženo sečteno

"Co tedy víme?" táže se profesor. Odkazuje na doporučení amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí, aby lidé dostávali obě dávky vakcín od společností Pfizer a Moderna. Zároveň konstatuje, že i po podání první dávky jednoho z uvedených preparátů získává jedinec vysokou míru ochrany, a to zhruba po týdnu, který tělo potřebuje na vytvoření imunity.    

Podání druhé dávky činí zmíněné vakcíny ještě účinnější, ale v době, kdy jsou jejich dodávky omezené, je hodně argumentů pro upřednostnění naočkování co největšího počtu lidí alespoň jednou dávkou, domnívá se imunolog.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Pfizer Moderna (farmaceutická firma) Izrael

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajina dá stovky milionů eur na nákup dronů

Ukrajinská vláda se rozhodla zvýšit finanční částku vyčleněnou na nákup dronů, a to o dalších 15,5 miliardy hřiven (přibližně 367 milionů eur). Oznámil to v úterý ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Paul Auster

Zemřel slavný americký spisovatel Paul Auster

Ve věku 77 let zemřel v noci na středu ve svém bytě v newyorské čtvrti Brooklyn americký spisovatel a scenárista Paul Auster. Příčinou smrti byly komplikace spojené s rakovinou plic. Austerovo úmrtí pro deník The New York Times potvrdila Jacki Lyndenová, která se s ním přátelila.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

Tusk: Bezpečnost Evropy závisí na Polsku. Západ nás neochrání

Polský premiér Donald Tusk v úterý řekl, že Evropa je v současnosti v oblasti bezpečnosti závislá na Polsku. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy