Odchod Boltona nic nemění. S USA jednat nebudeme, trvá na svém Írán

Odchod Johna Boltona z funkce bezpečnostního poradce Bílého domu nepřiměje Teherán k rozhovorům s Spojenými státy. Prohlásil to dnes podle agentury IRNA íránský velvyslanec při OSN Madžíd Tacht Ravančí. Íránský prezident Hasan Rúhání Washington vyzval, aby skončil s politikou "maximálního tlaku" na Írán, a varoval, že jeho země vypoví další části jaderné dohody, pokud to bude nutné.

Bolton rezignoval v úterý na žádost amerického prezidenta Donalda Trumpa, který odchod poradce zdůvodnil tím, že s jeho názory na řadu věcí zásadně nesouhlasil. Bolton v minulosti například prosazoval použití vojenské síly proti Íránu a nesouhlasil s mezinárodní dohodou s Íránem, od které nakonec USA odstoupily.

Trump nedávno naznačil, že je ochoten s Íránem jednat o nové dohodě. Teherán ale opakovaně podmínil začátek rozhovorů ukončením sankcí.

"Odchod amerického poradce pro národní bezpečnost Johna Boltona z administrativy prezidenta Donalda Trumpa nepřiměje Írán k novému uvážení rozhovorů s USA," citovala IRNA Ravančího. Diplomat řekl, že není prostor k jednáním se Spojenými státy, dokud zůstávají v platnosti sankce proti Íránu.

Prezident Rúhání dnes Spojené státy vyzval k ukončení politiky nátlaku na Teherán. "Spojené státy by měly pochopit, že militantnost ničemu neprospívá a musí se vzdát své politiky maximálního tlaku na Írán. Íránský závazek vůči jaderné dohodě je úměrný ostatním stranám a podnikneme další kroky, pokud to bude nutné," prohlásil nejvyšší politický představitel Íránu.

Írán a šest světových mocností - Británie, Čína, Francie, Německo, Rusko a USA - v roce 2015 podepsaly takzvanou jadernou dohodu, v níž se Teherán zavázal, že omezí svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí, které jsou s ním spojeny.

Trump ale loni v květnu k překvapení partnerů oznámil, že Spojené státy od dohody odstupují a pak znovu zavedl proti islámské republice sankce. Samotná americká administrativa hovoří o politice "maximálního tlaku.

Letos začal Írán postupně části jaderné dohody vypovídat a požaduje po ostatních signatářích, aby zmírnili dopad amerických sankcí, pokud ji chtějí zachovat.

Německá kancléřka Angela Merkelová dnes prohlásila, že Evropa se rozhodla dohodu z roku 2015 dodržovat a bude se nadále pokoušet nalézat řešení, která zamezí stupňování napětí v citlivém regionu.

Související

Hasan Rúhání, íránský prezident

Írán začne naplňovat jadernou dohodu po ukončení amerických sankcí

Írán začne znovu plnit závazky jaderné dohody z roku 2015, pokud Spojené státy zruší sankce proti jeho zemi. Řekl to prezident Hasan Rúhání, který se dnes setkal s irským ministrem zahraničí Simonem Coveneyem, uvedla agentura AP. Conveney působí jako zprostředkovatel pro jadernou dohodu. Sankce proti Íránu obnovila administrativa Donalda Trumpa, která se v roce 2018 z dohody stáhla.

Více souvisejících

Hasan Rúhání John Bolton Írán USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy