Osud zajatých radikálů IS nejistý. Irák rázně odmítl návrh Francie

Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu (IS). Po dnešním setkání s francouzským ministrem zahraničí Jeanem-Yvesem Le Drianem to prohlásil šéf irácké diplomacie Muhammad Hakím. O zajatce s občanstvím jiných zemí se podle něj musejí postarat státy, odkud tito lidé pocházejí.

Le Drian přijel jednat o možnosti, aby zajatci věznění v Sýrii byli postaveni před soudy v Iráku. Syrští Kurdové nyní střeží ve věznicích a táborech na 11.000 členů IS a další tisíce jejich příbuzných. Panují obavy, že se tito lidé dostanou na svobodu ve zmatku, který vyvolává turecká protikurdská ofenzíva na severu Sýrie.

Le Drian ke schůzce řekl, že chtěl jednat o dopadech turecké operace, která může ohrozit výsledky boje proti IS.

Mezi zajatci střeženými Kurdy je zhruba 2000 cizinců včetně Francouzů. Evropské státy se brání přijmout zpět islámské radikály z bezpečnostních důvodů, některé chtějí, aby tito lidé byli souzeni tam, kde byli zajati.

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Penová dnes zopakovala, že by Paříž měla francouzské radikály zbavit francouzského občanství podobně, jak se rozhodlo Dánsko. Kodaň v pondělí oznámila, že islamisté, kteří bojovali na Blízkém východě a kteří mají dvojí občanství, přijdou o to dánské, aby se nemohli do země vrátit. Ve Francii lze odejmout občanství jenom těm lidem, kteří mají dvojí, avšak nikoli rozeným Francouzům, napsal deník Le Figaro.

Irácké soudy už za terorismus odsoudily na 500 zahraničních členů IS, a to mužů i žen dopadených v Iráku. Několik stovek z nich dostalo trest smrti, připomíná agentura AFP, ale žádný z těchto rozsudků zatím nebyl vykonán. Mezi odsouzenci k smrti jsou také dva Belgičané. K tomuto trestu byla odsouzena i jedna Němka, té ale odvolací soud trest změnil na doživotí.

S Irákem o možnosti zahájit procesy se zahraničními členy IS vyjednává několik zemí a Bagdád v dubnu naznačil možnost souhlasu, jestliže by jako protiváhu získal dvě miliardy dolarů (46 miliard Kč).

Podle AFP se tato jednání se současnou tureckou ofenzívou v Sýrii urychlila a v úterý do Bagdádu poslaly své odborníky Francie, Německo, Británie, Belgie, Nizozemsko, Dánsko a Švédsko.

Související

Více souvisejících

Irák Islámský stát (IS) Jean-Yves Le Drian Francie Sýrie Marine Le Pen

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy