NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Izraelem, konstatuje politolog a spisovatel Ezzedine Fishere v komentáři pro server Washington Post. Bývalý egyptský diplomat uznává, že není běžné vidět signály urovnání mezi Araby a Izraelci.
Hořká pachuť dobrých zpráv
Mezilidské kontakty, přímé lety mezi Tel Avivem a arabskými metropolemi, partnerství mezi firmami a výhled na vládní spolupráci, počínaje bojem s koronavirem, vyjmenovává politolog změny, které považuje za tolik potřebné v regionu, kde jsou smutnou normou projevy extrémní nenávisti a vyloučení.
"Jako v případě všech dobrých zpráv na Blízkém východě však budou mít tyto signály zřejmě krátký život a zanechají nám hořkou pachuť," obává se Fishere. Domnívá se, že pod mírovým pozlátkem posilují uzavřené dohody čtyři zhoubné problémy, které nakonec převáží současnou vřelost mezi arabskými vládami a Izraelem.
Zaprvé, tyto "Abrahámovské dohody" neukončují blízkovýchodní konflikt, upozorňuje bývalý diplomat. Vyzdvihuje, že Spojené arabské emiráty a Bahrajn sice neměly s Izraelem diplomatické styky, ale zároveň s ním nebyly v konfliktu a ve skutečnosti s ním v tichosti dlouhé roky spolupracovaly.
Skutečné konflikty v regionu probíhají v Jemenu, Sýrii, Libyi a Libanonu, kde Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie podporují skupiny bojující proti uskupením podporovaným Katarem, Tureckem a Íránem, vysvětluje politolog. Dodává, že aktuální "mírové dohody" nikterak nepřiblížily konec těchto konfliktů a naopak je dál prohlubují, jelikož spojenectví Izraele, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie proti Íránu bude otevřenější než dříve.
"Jinými slovy, tyto dohody otevírají dveře Izraeli, aby se stal plnohodnotnějším partnerem v boji států Perského zálivu proti Íránu a občas i Turecku," pokračuje Fishere. Druhý problém vidí v tom, že normalizace vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Izraelem bez mírové smlouvy mezi izraelskou vládou a palestinskou samosprávou dále podrývá výhled na řešení izraelskou-palestinského konfliktu prostřednictvím vzniku palestinského státu.
Široké uznání Izraele ze strany arabských zemí a výhled na spolupráci a obchodní partnerství byly jednou z posledních pobídek pro izraelské politiky, aby činili územní ústupky ve vztahu k oslabeným Palestincům, upozorňuje autor komentáře. Připomíná, že myšlenkou Arabské mírové iniciativy z roku 2002 byl právě příslib plné normalizace vztahů s Izraelem a začlenění do regionu výměnou za opuštění území, která Izrael okupuje od roku 1967.
Státy Perského zálivu ale nedemonstrovaly, že tuto normalizaci myslí vážně, a to ve chvíli, kdy podobný krok mohl převážit poměr sil na izraelské politické scéně ve prospěch územních ústupků, soudí Fishere. Deklaruje, že nyní je na takovou demonstraci pozdě, protože izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho stoupenci mohou přesvědčivě tvrdit, že Izrael žádné ústupky činit nemusí a stejně dosáhne uznání ze strany arabských zemí.
Oslabí bezpečnost všech
Zjevným výsledkem je podle politologa větší izraelská podpora - či alespoň tolerance - současného stavu, který se ubírá po problematické cestě vedoucí k apartheidu. Z toho vyplývá třetí problém, za který Fishere označuje možnost, že hluboký pocit zrady podnítí další radikalizaci Palestinců.
"Ti liberálněji orientovaní postupně nahradí sen o státnosti lidskoprávním hnutím usilujícím o rovná práva pro všechny, kteří žijí pod izraelskou kontrolou, což zřejmě dále prohloubí izraelsko-palestinský konflikt," míní vysloužilý diplomat. Obává se, že ti méně liberální Palestinci se utvrdí v představě, že ozbrojený odpor představuje jedinou cestu, přičemž stoupenci skupin jako Hamás, Islámský džihád a Hizballáh již upozorňují na značný rozdíl v dnešním postavení palestinské samosprávy a Tálibánu, jehož zástupci jednají s americkým ministrem zahraničí o budoucnosti Afghánistánu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Normalizace vztahů s Izraelem také prohloubí propast mezi politiky a obyvatelstvem arabských zemí, domnívá se politolog. Připomíná, že tamní veřejné mínění bylo vždy protizraelské a arabské režimy jej často samy přiživovaly, aby odvedly pozornost od vlastních selhání, ale později, kdy tyto režimy cítily, že potřebují Izrael uznat, svazovalo jejich postup právě nepřátelství, které u svých obyvatel zasely.
Podpora Palestinců - pocit, že musí přijít dohoda o vzniku palestinského státu - těmto režimům poskytoval potřebný fíkový list, bez kterého je normalizace vztahů s Izraelem chápána místním obyvatelstvem jako otevřená zrada, a to nejen Palestinců, ale také arabských zájmů a důstojnosti, uvádí autor komentáře. Soudí, že toto se přidá k existující frustraci z nerovnosti, korupce a etnické či náboženské diskriminace a oslabí stabilitu arabských režimů.
"Pokud Spojené arabské emiráty a Bahrajn zázračně nepromění svou normalizaci (vztahů) s Izraelem v širší proces, který oživí Arabskou mírovou iniciativu a přiblíží Palestince a Izraelce k řešení na bázi dvou států, oslabí tyto dohody nakonec bezpečnost všech hráčů na Blízkém východě," bojí se Fishere.
29. května 2023 11:05
Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk
Související

Írán tvrdí, že na svém území zadržel teroristy napojené na Izrael

Skandální slova ruských diplomatů. Terčem se kromě Ukrajiny stal také Izrael
Izrael , spojené arabské emiráty , bahrajn , palestina
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Ruské dobývání Bachmutu si podle Západu vyžádalo přes 60 tisíc obětí. Celkový počet mrtvých a zraněných jde do statisíců
před 38 minutami

Rusko posledních 100 let šíří dezinformace úspěšně a velmi profesionálně
před 1 hodinou

Nedostali se do krytu? Šlo o vteřiny? Smrt lidí v Kyjevě vyšetřuje policie
před 1 hodinou

Okupanti zranili další dítě, tentokrát tříletou holčičku. Rusové si neberou servítky a ničí obytné budovy
před 1 hodinou

AI? Představuje hrozbu zániku lidstva, varuje Sam Altman před riziky umělé inteligence
před 1 hodinou

Rusko požaduje prodloužení mise MAAE v jím okupované Záporožské jaderné elektrárně
Aktualizováno před 2 hodinami

Kišiněvský summit EPC je v plném proudu. Setkal se Zelenskyj s Vučićem, Erdogan na poslední chvíli účast odvolal
před 2 hodinami

Ve Zlíně odstartoval 63. ročník zlínského filmového festivalu "Zlín Film Festival"
před 2 hodinami

Na Ukrajině zabíjí civilisty, teď Rusku vadí, že Západ neodsuzuje útoky proti němu
před 3 hodinami

Ukrajina nemůže zničit raketové základny Iskander v Rusku kvůli Západu
před 3 hodinami

Pentagon koupí smrtící systém Gepard pro Ukrajinu
před 4 hodinami

Finanční sektor je odolný. ČNB vypustí jedno z pravidel pro poskytování hypoték
Aktualizováno před 4 hodinami

Schodek rozpočtu klesl na rekordních 271,4 miliardy. Stanjura avizuje další populární kroky
před 5 hodinami

EU přijala Istanbulskou úmluvu, ČR se její ratifikaci nevyhne. O celém procesu musel rozhodovat unijní Soudní dvůr
před 6 hodinami

Pošta dá výpověď 600 zaměstnancům. Má o ně zájem i policie či vězeňská služba
před 7 hodinami

Podmínky jsme splnili, vezměte nás do NATO, žádá Švédsko. Rozhodnutí je na Turecku a Maďarsku
před 7 hodinami

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál
Aktualizováno před 7 hodinami

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj
před 8 hodinami

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala
před 8 hodinami
Nový formát registračních značek v Praze: Bohatší o písmenko, chudší o číslo
Pražané budou mít nový formát státních poznávacích značek, za chvíli totiž dojdou možné kombinace u toho současného. U nových RZ tak přibude jedno písmenko navíc, ubyde číslice.
Zdroj: Jakub Jurek