NÁZOR - Mnozí komentátoři oprávněně vítají mírovou dohodu mezi Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Izraelem, konstatuje politolog a spisovatel Ezzedine Fishere v komentáři pro server Washington Post. Bývalý egyptský diplomat uznává, že není běžné vidět signály urovnání mezi Araby a Izraelci.
Hořká pachuť dobrých zpráv
Mezilidské kontakty, přímé lety mezi Tel Avivem a arabskými metropolemi, partnerství mezi firmami a výhled na vládní spolupráci, počínaje bojem s koronavirem, vyjmenovává politolog změny, které považuje za tolik potřebné v regionu, kde jsou smutnou normou projevy extrémní nenávisti a vyloučení.
"Jako v případě všech dobrých zpráv na Blízkém východě však budou mít tyto signály zřejmě krátký život a zanechají nám hořkou pachuť," obává se Fishere. Domnívá se, že pod mírovým pozlátkem posilují uzavřené dohody čtyři zhoubné problémy, které nakonec převáží současnou vřelost mezi arabskými vládami a Izraelem.
Zaprvé, tyto "Abrahámovské dohody" neukončují blízkovýchodní konflikt, upozorňuje bývalý diplomat. Vyzdvihuje, že Spojené arabské emiráty a Bahrajn sice neměly s Izraelem diplomatické styky, ale zároveň s ním nebyly v konfliktu a ve skutečnosti s ním v tichosti dlouhé roky spolupracovaly.
Skutečné konflikty v regionu probíhají v Jemenu, Sýrii, Libyi a Libanonu, kde Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie podporují skupiny bojující proti uskupením podporovaným Katarem, Tureckem a Íránem, vysvětluje politolog. Dodává, že aktuální "mírové dohody" nikterak nepřiblížily konec těchto konfliktů a naopak je dál prohlubují, jelikož spojenectví Izraele, Spojených arabských emirátů a Saúdské Arábie proti Íránu bude otevřenější než dříve.
"Jinými slovy, tyto dohody otevírají dveře Izraeli, aby se stal plnohodnotnějším partnerem v boji států Perského zálivu proti Íránu a občas i Turecku," pokračuje Fishere. Druhý problém vidí v tom, že normalizace vztahů mezi Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Izraelem bez mírové smlouvy mezi izraelskou vládou a palestinskou samosprávou dále podrývá výhled na řešení izraelskou-palestinského konfliktu prostřednictvím vzniku palestinského státu.
Široké uznání Izraele ze strany arabských zemí a výhled na spolupráci a obchodní partnerství byly jednou z posledních pobídek pro izraelské politiky, aby činili územní ústupky ve vztahu k oslabeným Palestincům, upozorňuje autor komentáře. Připomíná, že myšlenkou Arabské mírové iniciativy z roku 2002 byl právě příslib plné normalizace vztahů s Izraelem a začlenění do regionu výměnou za opuštění území, která Izrael okupuje od roku 1967.
Státy Perského zálivu ale nedemonstrovaly, že tuto normalizaci myslí vážně, a to ve chvíli, kdy podobný krok mohl převážit poměr sil na izraelské politické scéně ve prospěch územních ústupků, soudí Fishere. Deklaruje, že nyní je na takovou demonstraci pozdě, protože izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho stoupenci mohou přesvědčivě tvrdit, že Izrael žádné ústupky činit nemusí a stejně dosáhne uznání ze strany arabských zemí.
Oslabí bezpečnost všech
Zjevným výsledkem je podle politologa větší izraelská podpora - či alespoň tolerance - současného stavu, který se ubírá po problematické cestě vedoucí k apartheidu. Z toho vyplývá třetí problém, za který Fishere označuje možnost, že hluboký pocit zrady podnítí další radikalizaci Palestinců.
"Ti liberálněji orientovaní postupně nahradí sen o státnosti lidskoprávním hnutím usilujícím o rovná práva pro všechny, kteří žijí pod izraelskou kontrolou, což zřejmě dále prohloubí izraelsko-palestinský konflikt," míní vysloužilý diplomat. Obává se, že ti méně liberální Palestinci se utvrdí v představě, že ozbrojený odpor představuje jedinou cestu, přičemž stoupenci skupin jako Hamás, Islámský džihád a Hizballáh již upozorňují na značný rozdíl v dnešním postavení palestinské samosprávy a Tálibánu, jehož zástupci jednají s americkým ministrem zahraničí o budoucnosti Afghánistánu.
Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.Normalizace vztahů s Izraelem také prohloubí propast mezi politiky a obyvatelstvem arabských zemí, domnívá se politolog. Připomíná, že tamní veřejné mínění bylo vždy protizraelské a arabské režimy jej často samy přiživovaly, aby odvedly pozornost od vlastních selhání, ale později, kdy tyto režimy cítily, že potřebují Izrael uznat, svazovalo jejich postup právě nepřátelství, které u svých obyvatel zasely.
Podpora Palestinců - pocit, že musí přijít dohoda o vzniku palestinského státu - těmto režimům poskytoval potřebný fíkový list, bez kterého je normalizace vztahů s Izraelem chápána místním obyvatelstvem jako otevřená zrada, a to nejen Palestinců, ale také arabských zájmů a důstojnosti, uvádí autor komentáře. Soudí, že toto se přidá k existující frustraci z nerovnosti, korupce a etnické či náboženské diskriminace a oslabí stabilitu arabských režimů.
"Pokud Spojené arabské emiráty a Bahrajn zázračně nepromění svou normalizaci (vztahů) s Izraelem v širší proces, který oživí Arabskou mírovou iniciativu a přiblíží Palestince a Izraelce k řešení na bázi dvou států, oslabí tyto dohody nakonec bezpečnost všech hráčů na Blízkém východě," bojí se Fishere.
Související
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
Netanjahu řekl, co je cílem útoků v Libanonu
Izrael , spojené arabské emiráty , bahrajn , palestina
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 2 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 5 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 5 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála