Přes 90 procent afghánských domácností trpí nedostatkem jídla, varuje WFP

V Afghánistánu by se mohlo do chudoby propadnout do poloviny příštího roku až 97 procent obyvatel, varoval ve své zprávě Rozvojový program OSN (UNDP). Světový potravinový program (WFP) zároveň dnes podle agentury AFP upozornil, že podle jeho zjištění trpí přes 90 procent afghánských domácností nedostatkem jídla.

V Afghánistánu se k dlouhodobému suchu a dopadům pandemie covidu-19 nyní přidaly otřesy vyvolané současnou politickou situací. Po nástupu k moci radikálního hnutí Tálibán byly zahraniční afghánské rezervy zmrazeny, veřejné finance se hroutí a vzrůstá tlak na bankovní systém.

Podle rozvojového programu by propad reálného HDP v Afghánistánu mohl vést k 25procentnímu nárůstu chudoby. Nyní žije pod hranicí chudoby 72 procent obyvatel země a asi 50 procent je závislých na humanitární pomoci.

Zvláštní zmocněnkyně OSN pro Afghánistán Deborah Lyonsová podle stanice Al-Džazíra ve čtvrtek na zasedání Rady bezpečnosti zdůrazňovala, že mezinárodní společenství musí pokračovat ve finanční podpoře Afghánistánu i přes obavy z toho, jaký režim Tálibán nastolí. V opačném případě podle Lyonsové v zemi hrozí "úplný rozvrat hospodářství i společenského řádu".

Zahraniční dárci v čele se Spojenými státy pokrývali přes 75 procent veřejných výdajů afghánské vlády, uvedla AFP. Po jejím svržení radikálním hnutím Tálibán ale administrativa amerického prezidenta Joea Bidena oznámila, že přímá ekonomická pomoc a odblokování zmrazených účtů centrální banky bude záviset na dalších krocích islamistického hnutí. Také Mezinárodní měnový fond zablokoval Tálibánu přístup k asi 440 milionům dolarů nouzových rezerv (9,4 miliardám Kč).

Světový potravinový program pomocí telefonického dotazování zjistil, že zhruba 93 procent afghánských domácností nemá dostatek jídla. Situace byla kritická ještě před nástupem Tálibánu, nyní se ale ještě zhoršila kvůli tomu, že lidé mají potíže dostat se k hotovým penězům a rostou ceny základních potravin.

"Podíl domácností, které se uchylují k extrémním strategiím, aby vykompenzovaly nedostatek, se zdvojnásobil," sdělila Anthea Webbová, která stojí v čele asijské sekce WFP. V některých rodinách podle ní například rodiče nejedí, aby mohli nakrmit své děti.

Související

Afghánistán, Kábul

Tálibán přitvrzuje. V Afghánistánu už zakazuje i knihy

V afghánské provincii Helmand začal ve čtvrtek platit zákaz zveřejňování fotografií a videí zobrazujících živé bytosti. Toto nařízení, oznámené představiteli ministerstva informací, je součástí snahy o zajištění dodržování mravních zákonů hnutí Tálibán. Kromě toho ministerstvo zakázalo také 400 knih, které jsou podle jejich vyjádření v rozporu s islámskými a afghánskými hodnotami.  
Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

Více souvisejících

Afghanistán Světový potravinový program (WFP)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy