Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k vítězství v prezidentských volbách v Íránu. Raísí dostal v pátečním hlasování podle definitivních výsledků 62 procent hlasů. Výsledek hlasování naopak ostře odsoudil Izrael, podle nějž je Raísí stoupencem vývoje jaderných zbraní. Volby kritizovali také íránští exulanti a také organizace na ochranu lidských práv, uvedla agentura Reuters.
Šéf Kremlu Vladimir Putin podle agentury RIA Novosti vyjádřil přání "dál rozvíjet konstruktivní dvoustrannou spolupráci" mezi Ruskem a Íránem. Ruské velvyslanectví v Teheránu oznámilo "připravenost posilovat vztahy s Islámskou republikou ve všech směrech".
"Jsem připraven s Vámi spolupracovat," uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan a dodal, že spolupráce obou sousedních zemí bude podle něj za vlády Raísího dál sílit. Erdogan také vyjádřil přání navštívit Írán, jakmile skončí pandemie covidu-19.
Posilovat bilaterální spolupráci s Íránem hodlá také syrský prezident Bašár Asad, pro kterého byla politická i vojenská podpora z Teheránu za občanské války v Sýrii jedním z klíčových faktorů přežití v úřadě. Na prohlubování vztahů se chystá i Barham Sálih, což je prezident sousedního Iráku, kde Írán stejně jako v Sýrii uplatňuje značný vliv.
Gratulaci Raísímu připojili už i šéf šíitského libanonského hnutí Hizballáh Hasan Nasralláh a palestinské radikální organizace Hamás a Islámský džihád.
"Islámské republice i našim bilaterálním vztahům přejeme stabilitu, kontinuitu a prosperitu," uvedl na twitteru dubajský vládce Muhammad bin Rašíd. Blahopřání Raísímu připojil podle místních médií také korunní princ Abú Zabí Muhammad bin Zajd Nahaján.
Raísí je blízkým spojencem Chameneího. Írán jeho zvolením bude mít prvního prezidenta, na něhož se vztahují americké sankce ještě před nástupem do úřadu. Uvaleny na něj byly kvůli jeho roli při popravě politických vězňů v roce 1988.
"Ebráhím Raísí (...) je Chameneího posledním pokusem zachovat režim. Chameneí - slabý, krizí zmítaný a zdeptaný rýsujícím se povstáním - odstranil veškeré protivníky, aby dosadil na místo prezidenta Raísího, jednoho z nejohavnějších pachatelů zločinů proti lidskosti od druhé světové války," uvedla Marjam Radžávíová, která je šéfkou předsednictva exilové íránské Národní rady odporu (NCRI) se sídlem v Paříži.
Volby provázel malý zájem voličů, k urnám jich přišlo necelých 49 procent, nejméně od založení islámské republiky v roce 1979. Nízký zájem se podle médií očekával, protože úřady ještě před začátkem hlasování vyřadily několik Raísího hlavních rivalů a stoupenců opozice. To mezi voliči způsobilo nechuť se na volbách podílet.
Izrael, který je s Íránem dlouhodobě v krajně napjatých vztazích, zvolení Raísího příkře odsoudil. "Když nejvyšší vůdce v podstatě nadiktoval íránské veřejnosti, koho si může zvolit, méně než 50 procent oprávněných voličů si zvolilo zatím toho nejextremističtějšího prezidenta," uvedlo izraelské ministerstvo zahraničí.
"Řezník z Teheránu Ebráhím Raísí byl mezinárodním společenstvím po právu veřejně odsouzen za svou roli v mimosoudních popravách více než 30.000 lidí," dodalo s tím, že Raísí je stoupencem co nejrychlejšího rozvoje vojenského jaderného programu.
Volbu Raísího kritizovala také nevládní organizace Amnesty International: "To, že byl Ebráhím Raísí vyzdvižen do úřadu prezidenta, místo aby byl vyšetřován za zločiny proti lidskosti, mizení lidí a mučení, je pochmurnou připomínkou, že v Íránu vládne beztrestnost."
Související
Vyšetřovatelé zjistili, proč havaroval vrtulník, v němž zahynul íránský prezident Raísí
Íránci v prvním kole nevybrali nástupce Raísího. Účast byla historicky nízká
Ebráhím Raísí , Vladimír Putin , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák