Rozšíří se mise v Iráku? Státy NATO jsou pro, uvedl Stoltenberg

Ministři obrany zemí Severoatlantické aliance souhlasí s rozšířením výcvikové mise v Iráku. Uvedl to dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, podle něhož aliance diskutuje o této možnosti s iráckou vládou. Podpora ze strany vedení země, které v lednu požádalo o odchod amerických vojáků, je podle šéfa aliance zásadní podmínkou pro pokračování mise.

K posílení přítomnosti na Blízkém východě vyzval v lednu spojence americký prezident Donald Trump. Ten již delší dobu hovoří o stahování amerických vojáků, kterých v zemi působí 5000 v rámci boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS).

Situace se zkomplikovala po zabití prominentního íránského generála Kásema Solejmáního, které začátkem roku vyvolalo odvetné útoky Teheránu na spojenecké základny v Iráku. Irácký premiér poté požádal Spojené státy, aby předložily plán na odchod svých sil ze země. NATO navíc z bezpečnostních důvodů přerušilo výcvik místních bezpečnostních sil.

"Všichni spojenci dnes podpořili rozhodnutí udělat v Iráku více," prohlásil Stoltenberg po dvouhodinovém jednání s aliančními ministry obrany. Podmínkou k rozšíření aktivit je však podle něj souhlas irácké vlády, o němž nyní NATO jedná.

Cílem mise, na níž se od předloňského října podílí několik stovek vojáků včetně čtyř desítek českých, je výcvik iráckých bezpečnostních sil k tomu, aby dokázaly zamezit návratu IS. Stoltenberg dnes nechal bez odpovědi dotaz, zda některé alianční země přislíbily zvýšit počet svých vojáků v zemi.

Americký ministr obrany Mark Esper před zasedáním prohlásil, že by rád alianční kolegy vyzval i k podpoře dalších oblastí v blízkovýchodním regionu, například Saúdské Arábie, která je dlouhodobým rivalem Íránu. Evropské země NATO však nejeví velký zájem zapojovat se do rozmíšek mezi Washingtonem a Teheránem.

Podle Stolteneneberga dnes ministři diskutovali i o aktivitách v celém regionu Blízkého východu a severní Afriky.

"A rozhodli se dále prozkoumat, co by mohlo NATO ještě udělat. Pro boj proti terorismu, vytvoření stability a posílení našeho partnerství v celém regionu," naznačil Stoltenberg, že konkrétní kroky nejsou na pořadu dne.

Po debatě, která byla kromě Iráku věnována i dalšímu působení aliance v Afghánistánu, ministři na společné večeři poprvé v sídle NATO přivítali nového šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. Podle Stoltenberga je jednání s ním šancí zvážit další posílení už tak blízké spolupráce.

"Obranné aktivity Evropské unie a NATO jsou dvěma stranami téže mince," prohlásil Borrell, podle něhož jsou unijní země připraveny převzít větší díl odpovědnosti za vlastní bezpečnost.

Mezi zeměmi unie však nepanuje shoda, jak toho docílit. Část států v čele s Francií by chtěla posílit vlastní obranné struktury EU, zatímco další země včetně Česka preferují spolupráci v rámci NATO.

Související

Více souvisejících

NATO Jens Stoltenberg Irák

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy