Saudská Arábie ve velkém propouští šíitské vězně

Saúdská Arábie, která vede mezinárodní koalici bojující v Jemenu, propustila 200 vězněných lidí, kteří bojovali na straně jemenských šíitů. Jemenská válka začala v roce 2014, kdy šíité, za nimiž stojí Írán, obsadili Saná a postupovali do dalších oblastí země. Mezinárodní koalice vedená Rijádem bojuje na straně jemenské vlády od roku 2015 a propuštění zajatců je součástí snahy ukončit téměř pětiletý konflikt.

Koalice ve svém dnešním prohlášení, z nějž citovala agentura Reuters, uvedla, že hodlá také zmírnit omezení týkající se jemenského vzdušného prostoru a povolit starty letadel z letiště v Saná, které obsadili šíité. Saúdská Arábie tím chce přispět k evakuaci zraněných, kteří potřebují ošetření v cizině.

Saúdská Arábie a šíité vedou neformální rozhovory o příměří od září. Rozhovory se konaly ve Švédsku také koncem loňského roku, kde se dohodlo několik smírčích kroků, mezi nimi výměna zajatců.

Mluvčí koalice Turkí Málikí dnes řekl, že koalice stojí o vyřešení jemenské krize a o plnění (loňské) dohody ze Stockholmu. Ta předpokládala výměnu tisíců zajatců, ale vzhledem k hluboké nedůvěře panující na obou stranách se většina bodů dohody nerealizovala. Letos v září šíité jednostranně propustili 350 vězňů, mezi nimiž byli tři Saúdští Arabové. Přistoupili rovněž na zastavení přeshraničních útoků na Saúdskou Arábii, pokud koalice přestane s nálety v Jemenu.

Konflikt nepřežily tisíce lidí, miliony Jemenců se kvůli němu potýkají s hladem a čelí humanitární krizi.

Související

Více souvisejících

Saúdská Arábie Jemen

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy