Spojené státy mají "zamířeno a nabito"? Írán hodil rukavici, zní z USA

NÁZOR - Ať už sobotní útok na saúdská ropná zařízení spáchali jemenští povstalci, iráčtí ši'ítští rebelové, či Írán, jde o velkou provokaci Spojených států, deklaruje editorial serveru New York Times. Renomovaný deník dodává, že jde o nebezpečný moment.

Nebezpečný posun

Americký prezident Donald Trump nemá příliš možností, nemá mnoho spojenců a jeho prořídlý bezpečnostní tým má malou kredibilitu, konstatuje editorial. Podotýká, že zatím není jasné, proč Írán či někdo z jeho prostředníků usiluje o takovou eskalaci napětí v regionu.

"Existují spekulace, že zastánci tvrdé linie v Íránu se mohou snažit torpédovat možné setkání Trumpa s (íránským) prezidentem Hasanem Rúháním," píše vlivný deník. Zdůrazňuje, že bez ohledu na to, kdo jej zosnoval, představuje útok na důležitý energetický zdroj celého světa nejnebezpečnější posun od chvíle, kdy šéf Bílého domu loni odstoupil od dohody o íránském jaderném programu a začal na Teherán uvalovat ekonomické sankce.

Ačkoliv se terčem stala Saúdská Arábie, rukavice byla hozena Trumpovi a momentální otázka zní, jak bude prezident reagovat, tvrdí prestižní server. Připomíná, že až do útoku se zdálo, že Trump je nakloněn setkání s Rúháním na jednání Valného shromáždění OSN, podobně jako jednal s severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, což mu přineslo kýženou mediální pozornost.

Trump téměř celý víkend mlčel a jeho nedělní reakcí byl vzkaz na Twitteru, že Spojené státy "zacílily a nabily", ale čekají na zprávy ze Saúdské Arábie, jak mají postupovat, poukazuje New York Times. Dodává, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo přímo obvinil Írán z bezprecedentního útoku na světové energetické zdroje, na což Teherán reagoval slovy o "nepodložených a nesmyslných" nařčeních.

"To, že Trump bude podmiňovat svou odpověď preferencemi saúdského korunního prince Mohameda bin Salmána, stejného potentáta, který zatáhl své království a Spojené státy do mimořádně ničivé občanské války v Jemenu a nechal zavraždit a rozřezat disidentského novináře, je dost znepokojivé, pokud jsou v sázce válka a světové dodávky ropy," pokračuje americký deník. Přiznává ovšem, že prezident nemá mnoho dobrý poradních zdrojů, protože pravidelně odmítá zprávy amerických tajných služeb.

Írán zvýšil sázky    

Šéf Bílého domu odvolal svého poradce pro otázky národní bezpečnosti Johna Boltona, aniž by jmenoval jeho nástupce, a nový americký ministr obrany Mark Esper se ujal úřadu teprve před pár týdny, připomíná editorial. Dodává, že Trump si také v praxi znepřátelil hlavní spojence - ačkoliv někteří, například Británie a Německo, sobotní útok odsoudili -, vyčerpal možnosti finančního tlaku na Írán a jeho podporu saúdskému bombardování Jemenu kritizují i zákonodárci z Republikánské strany.   

Dle vlastního úsudku Trump obecně preferuje vyhnout se konfliktu, zdůrazňuje prestižní deník. Podotýká, že poté, co Írán sestřelil v červnu americký dron, prezident odmítl Boltonovy výzvy k vojenské odvetě a toto pondělí projevil podobnou neochotu k válce, když prohlásil, že na diplomacii není nikdy pozdě, vyjma "posledních 12 vteřin".

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"To je rozumné a Trump by měl skutečně využít každou možnost diplomatického urovnání, než nařídí vojenskou akci či umožní odvetu Saúdské Arábii," píše newyorský server. Upozorňuje, že USA nyní čelí vážné krizi, která nemá jiný důvod než Trumpovo nutkání vymazat dědictví svého předchůdce Baracka Obamy a zrušit dohodu o íránském jaderném programu, která měla širokou mezinárodní podporu.

Tento krok nedoplnila žádná nová strategie vyjma prohlášení, že Spojené státy budou "spolupracovat se spojenci", kteří se v zásadě omezili na Saúdskou Arábii a Izrael, v naději, že íránská vláda bude obnovenými sankcemi dotlačena k nové dohodě, nastiňuje vlivný deník. Dodává, že Trump zároveň vzdoruje tlaku Kongresu, aby zastavil podporu katastrofální saúdské kampani v Jemenu.

Výsledkem je to, že Írán nyní zjevně zvýšil sázky a vyzval Bílý dům tvrdým útokem na jeho spojence a jednoho z nejdůležitějších světových producentů ropy, shrnuje New York Times. Nabádá, že nadešel čas, aby Trump konzultoval svůj postup s Kongresem, hlavními průmyslovými státy závisejícími na blízkovýchodní ropě a vojenskými a zpravodajskými analytiky, kteří stojí mimo jeho nejbližší okolí.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) Saúdská Arábie Jemen Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy