Střet amerických a ruských vojáků v Sýrii nebyl náhodný, varuje analytik

NÁZOR - V srpnu vypukly střety mezi americkými a ruskými hlídkami operujícími na severovýchodě Sýrie, poukazuje Giuseppe Maria Del Rosa v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik ze společnosti Le Beck připomíná, že podle americké strany k incidentu došlo nedaleko městečka al-Malikía na turecko-syrské hranici, kde na sebe ruské a americké hlídky narazily.

Riziko dalších střetů roste

Podle verze Washingtonu ruské vozidlo záměrně najelo do amerického obrněného terénního vozu, což vedlo ke zranění čtyř amerických vojáků, konstatuje analytik. Střet označuje za poslední v sérii konfliktů ruských a amerických jednotek v oblasti, která odstartovala po částečném odchodu amerických sil ze severovýchodní Sýrie.

Incident dle očekávání komentují americká a ruská strana protichůdně, přesto podtrhuje působení vojáků obou zemí na překrývajícím se území, uvádí Del Rosa. Dodává, že se objevily také záběry zachycující ruskou helikoptéru vznášející se během střetu nízko nad americkým vozidlem.

"Tyto prvky, spolu s provokativním přístupem ruských sil zvyšují riziko budoucích dalších, přímých vojenských střetů," píše odborník. Vyzdvihuje, že nešlo o izolovaný, ale pouze prozatím poslední  incident v celé řadě dalších, které provázejí americké a ruské vojenské operace v nestabilním regionu.

Podobné střety mohou být strategií, kterou Rusko testuje hranice amerických jednotek v rámci své snahy přimět je k celkovému odchodu z oblasti východní Sýrie, domnívá se Del Rosa. Poukazuje, že na rozdíl od předchozích incidentů, do kterých byly zapojeny společné hlídky amerických vojáků a příslušníků Syrských demokratických sil - místní protivládní milice -, či útoku na americký vojenský konvoj ozbrojenci z syrské provládní milice se posledního střetu přímo zúčastnili ruští vojáci a zjevně záměrně.

Počet střetů mezi americkými a ruskými jednotkami narostl po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout tisíc příslušníků amerických sil ze Sýrie, které si šéf Bílého domu ale rychle rozmyslel a souhlasil s udržením menšího počtu vojáků v omezenějším prostoru k "ochraně ropy", připomíná autor komentáře. Vysvětluje, že následné přeskupení amerických jednotek vedlo k rozšíření operačního prostoru ruských sil v severovýchodní Sýrii - vojáci obou zemí jsou si tak nyní blíže a opakovaně na sebe narážejí.

Obě strany se snaží vyvarovat smrtícím srážkám a násilné konfrontaci, ale přímý vojenský střet mezi ruskými a americkými hlídkami je něco jiného než střety zástupných sil a spojenců Washingtonu a Moskvy, tudíž se zvyšuje šance dalších přešlapů a eskalace, míní Del Rosa. Dodává, že s ohledem na sílící tlak, aby americké jednotky zůstaly na syrském severovýchodě, rostou i ruské snahy rozšířit přítomnost vlastních vojáků, znepříjemňovat působení těm americkým a nakonec je vytlačit ze Sýrie.

Nový rozměr americké přítomnosti

"Krom toho může být rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Ruskem spojeno s nedávným podpisem dohody o těžbě ropy mezi americkou společností - jmenovitě Delta Energy - a syrskou kurdskou samosprávní administrativou," soudí analytik. Upozorňuje, že tímto Spojené státy své přítomnosti v Sýrii dávají rozměr, který přesahuje původní mandát boje proti teroristické organizaci Islámský stát a signalizuje záměr dlouhodobě zůstat v regionu s bohatými ropnými nalezišti, čehož se syrské provládní síly vždy obávaly.  

Tento důvod označuje odborník za pravděpodobnější i kvůli tomu, že mnohé zprávy naznačovaly ruský zájem uzavřít podobnou dohodu o průzkumu a využívání ropných polí v oblasti, kterou však kurdská samospráva jasně odmítla.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Washington sice stáhl část původního kontingentu, který byl do Sýrie vyslán k boji s Islámským státem, nyní se ale snaží udržet americkou vojenskou přítomnost a chránit ropná pole na severovýchodě země, konstatuje Del Rosa. Poukazuje, že v tomto směru může nedávno uzavřená smlouva s Kurdy garantovat Američanům pětadvacetiletou přítomnost a výstavbu těžební infrastruktury v oblastech, které ovládají Syrské demokratické síly, přičemž takto získanou ropu mohou američtí těžaři prodávat na kurdských autonomních územích a potenciálně dále vyvážet přes Turecko a Irák.

Vystupňování americko-ruských tensí navíc přichází ve chvíli, kdy kurdská samospráva přerušila jednání o normalizaci vztahů s režimem v Damašku, když deklarovala, že syrští představitelé rozhovory neberou vážně, upozorňuje expert. Doplňuje, že Kurdové si také stěžovali na neochotu Ruska tato jednání usnadnit.

"Poslední incidenty proto nejsou žádná náhoda a pramení z širší konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem, což podtrhuje možnost, že budou hlášeny i další střety," obává se autor komentáře. Podotýká, že Trumpova administrativa si sice rozmyslela celkový odsun amerických vojsk ze severovýchodní Sýrie, jasnou strategii pro region ale neprezentovala, což se protíná s ruskou snahou ukázat americkým vojákům pomyslné dveře.

Tyto důvody, stejně jako potenciální ruská touha po odvetě za neúspěch jednání s Kurdy, zřejmě posílí možnost dalších vojenských střetů v Sýrii, deklaruje závěrem analytik.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Rusko USA (Spojené státy americké) Ruské angažmá v Sýrii Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy