Střet amerických a ruských vojáků v Sýrii nebyl náhodný, varuje analytik

NÁZOR - V srpnu vypukly střety mezi americkými a ruskými hlídkami operujícími na severovýchodě Sýrie, poukazuje Giuseppe Maria Del Rosa v komentáři pro server National Interest. Bezpečnostní analytik ze společnosti Le Beck připomíná, že podle americké strany k incidentu došlo nedaleko městečka al-Malikía na turecko-syrské hranici, kde na sebe ruské a americké hlídky narazily.

Riziko dalších střetů roste

Podle verze Washingtonu ruské vozidlo záměrně najelo do amerického obrněného terénního vozu, což vedlo ke zranění čtyř amerických vojáků, konstatuje analytik. Střet označuje za poslední v sérii konfliktů ruských a amerických jednotek v oblasti, která odstartovala po částečném odchodu amerických sil ze severovýchodní Sýrie.

Incident dle očekávání komentují americká a ruská strana protichůdně, přesto podtrhuje působení vojáků obou zemí na překrývajícím se území, uvádí Del Rosa. Dodává, že se objevily také záběry zachycující ruskou helikoptéru vznášející se během střetu nízko nad americkým vozidlem.

"Tyto prvky, spolu s provokativním přístupem ruských sil zvyšují riziko budoucích dalších, přímých vojenských střetů," píše odborník. Vyzdvihuje, že nešlo o izolovaný, ale pouze prozatím poslední  incident v celé řadě dalších, které provázejí americké a ruské vojenské operace v nestabilním regionu.

Podobné střety mohou být strategií, kterou Rusko testuje hranice amerických jednotek v rámci své snahy přimět je k celkovému odchodu z oblasti východní Sýrie, domnívá se Del Rosa. Poukazuje, že na rozdíl od předchozích incidentů, do kterých byly zapojeny společné hlídky amerických vojáků a příslušníků Syrských demokratických sil - místní protivládní milice -, či útoku na americký vojenský konvoj ozbrojenci z syrské provládní milice se posledního střetu přímo zúčastnili ruští vojáci a zjevně záměrně.

Počet střetů mezi americkými a ruskými jednotkami narostl po rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout tisíc příslušníků amerických sil ze Sýrie, které si šéf Bílého domu ale rychle rozmyslel a souhlasil s udržením menšího počtu vojáků v omezenějším prostoru k "ochraně ropy", připomíná autor komentáře. Vysvětluje, že následné přeskupení amerických jednotek vedlo k rozšíření operačního prostoru ruských sil v severovýchodní Sýrii - vojáci obou zemí jsou si tak nyní blíže a opakovaně na sebe narážejí.

Obě strany se snaží vyvarovat smrtícím srážkám a násilné konfrontaci, ale přímý vojenský střet mezi ruskými a americkými hlídkami je něco jiného než střety zástupných sil a spojenců Washingtonu a Moskvy, tudíž se zvyšuje šance dalších přešlapů a eskalace, míní Del Rosa. Dodává, že s ohledem na sílící tlak, aby americké jednotky zůstaly na syrském severovýchodě, rostou i ruské snahy rozšířit přítomnost vlastních vojáků, znepříjemňovat působení těm americkým a nakonec je vytlačit ze Sýrie.

Nový rozměr americké přítomnosti

"Krom toho může být rostoucí napětí mezi Spojenými státy a Ruskem spojeno s nedávným podpisem dohody o těžbě ropy mezi americkou společností - jmenovitě Delta Energy - a syrskou kurdskou samosprávní administrativou," soudí analytik. Upozorňuje, že tímto Spojené státy své přítomnosti v Sýrii dávají rozměr, který přesahuje původní mandát boje proti teroristické organizaci Islámský stát a signalizuje záměr dlouhodobě zůstat v regionu s bohatými ropnými nalezišti, čehož se syrské provládní síly vždy obávaly.  

Tento důvod označuje odborník za pravděpodobnější i kvůli tomu, že mnohé zprávy naznačovaly ruský zájem uzavřít podobnou dohodu o průzkumu a využívání ropných polí v oblasti, kterou však kurdská samospráva jasně odmítla.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Washington sice stáhl část původního kontingentu, který byl do Sýrie vyslán k boji s Islámským státem, nyní se ale snaží udržet americkou vojenskou přítomnost a chránit ropná pole na severovýchodě země, konstatuje Del Rosa. Poukazuje, že v tomto směru může nedávno uzavřená smlouva s Kurdy garantovat Američanům pětadvacetiletou přítomnost a výstavbu těžební infrastruktury v oblastech, které ovládají Syrské demokratické síly, přičemž takto získanou ropu mohou američtí těžaři prodávat na kurdských autonomních územích a potenciálně dále vyvážet přes Turecko a Irák.

Vystupňování americko-ruských tensí navíc přichází ve chvíli, kdy kurdská samospráva přerušila jednání o normalizaci vztahů s režimem v Damašku, když deklarovala, že syrští představitelé rozhovory neberou vážně, upozorňuje expert. Doplňuje, že Kurdové si také stěžovali na neochotu Ruska tato jednání usnadnit.

"Poslední incidenty proto nejsou žádná náhoda a pramení z širší konfrontace mezi Spojenými státy a Ruskem, což podtrhuje možnost, že budou hlášeny i další střety," obává se autor komentáře. Podotýká, že Trumpova administrativa si sice rozmyslela celkový odsun amerických vojsk ze severovýchodní Sýrie, jasnou strategii pro region ale neprezentovala, což se protíná s ruskou snahou ukázat americkým vojákům pomyslné dveře.

Tyto důvody, stejně jako potenciální ruská touha po odvetě za neúspěch jednání s Kurdy, zřejmě posílí možnost dalších vojenských střetů v Sýrii, deklaruje závěrem analytik.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Rusko USA (Spojené státy americké) Ruské angažmá v Sýrii Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 51 minutami

před 1 hodinou

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Finále Eurovize 2024 bez Česka. Aiko v semifinále neuspěla

Česko bude chybět mezi 26 zeměmi v sobotním finále Eurovize ve švédském Malmö. Aiko totiž nepostoupila ze čtvrtečního druhého semifinále. Nejlepším českým výsledkem tak zůstává šesté místo Mikolase Josefa z roku 2018. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy