Sýrie bude lakmusovým papírkem, zní z Washingtonu na adresu Ruska

NÁZOR - Pokud má ruský prezident Vladimir Putin zájem spolupracovat, jednou z nejjednodušších věcí, které může učinit, je opětovný souhlas s humanitárním koridorem do Sýrie. S tímto hodnocením vystoupil editorial renomovaného amerického serveru Washington Post.

Hrozí humanitární krize

"Během nadcházejících šesti měsíců až roku zjistíme, zda máme skutečně smysluplný strategický dialog, nebo nikoliv," cituje editorial slova amerického prezidenta Joe Bidena přednesená po jeho první schůzce s Putinem. Jasno podle prestižního deníku nicméně může být mnohem dříve.

Mezi problémy, které Biden nadnesl ruskému vládci, patří Sýrie a především opětovný souhlas s humanitárním koridorem pod dohledem OSN, nastiňuje washingtonský server. Dodává, že ten je klíčový pro dodávky potravin, léků a vakcín proti covidu-19 zhruba 2,8 milionu lidí, z nichž většinu tvoří ženy a děti.  

Moskva naznačovala, že může zablokovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která má zajistit přísun pomoci i po 10. červenci, připomíná americký deník. Deklaruje, že to by vyvolalo katastrofální humanitární krizi.

Pokud má Putin zájem na spolupráci s Bidenem, jedním z nejjednodušších a nejméně komplikovaných věcí, které může učinit, je změna postoje v této otázce, naznačuje Washington Post. "Zatím tak neučinil," shrnuje lapidárně.   

Povolit přejezd více než tisícovce nákladních vozů OSN, které každý měsíc překročí přechod Bad al-Hava na syrsko-tureckém pomezí, by mělo být ze stranu Rady bezpečnosti snadnou záležitostí, konstatuje renomovaný deník. Odkazuje na středeční poselství vysokých představitelů OSN, že v opačném případě přijde 1,4 milionu lidí žijících v táborech - včetně mnoha uprchlíků z jiných částí Sýrie - o potravinové balíčky, na nichž závisí jejich přežití.

Stejně tak by skončil program OSN, který poskytuje místnímu obyvatelstvu a také humanitárním pracovníkům v první linii očkování proti covidu-19, varuje editorial. Upozorňuje přitom, že počty nakažených v regionu rostou, tudíž by pravděpodobným výsledkem byla nekontrolovaná epidemie v kombinaci se šířením dalších nemocí a zřejmě také hladomor.

Potraviny jako zbraň

V Radě bezpečnosti vystoupil generální tajemník OSN António Guterres, který varoval před "ničivými dopady" uzavření hraničního koridoru, s čímž většina členů orgánu jasně souhlasila, nastiňuje americký server. Dodává, že Rusko se k nim nepřipojilo a usiluje o uzavření humanitárního koridoru, aby ruský spojenec "krvavý" syrský režim Bašára Asada mohl nechat vyhladovět a podvolit si ty oblasti země, které ještě nemá pod kontrolou.

Jedná se o severozápadní provincii Idlib, kterou nadále ovládají sunnitští rebelové včetně těch s vazbami na teroristickou síť al-Káida, a severovýchodní oblast země kontrolovaný Kurdy, vysvětluje prestižní deník. Podotýká, že loni ruské jednotky uzavřely tři ze čtyř hraničních humanitárních koridorů do Sýrie s argumentem, že OSN by měla poskytovat pomoc pouze pod dohledem Asadova režimu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

"(Syrský) režim ale ukázal, že použije potraviny jako zbraň," pokračuje vlivný server. Připomíná, že v minulosti bránil dodávkám humanitární pomoci OSN do povstaleckých oblastí v okolí Damašku, až se ocitly na pokraji hladomoru. Poté, co Rusko loni odmítlo prodloužit platnost humanitárního koridoru do severovýchodní Sýrie, Asadova vláda opět omezila příliv humanitární pomoci jinými cestami a počet lidí v nouzi stoupl dle oficiálních odhadů o 38 %, doplňuje editorial.  

V případě provincie Idlib neexistuje záložní plán, zmiňuje Washington Post slova americké vyslankyně při OSN Lindy Thomas-Greenfieldové adresovaná Radě bezpečnosti, která varovala, že při uzavření hraničního přechodu zemře více Syřanů, o čemž nepochybují terénní pracovníci mezinárodního společenství, nevládní organizace ani Bašár Asad.

Ruský vyslanec při OSN Vasilij Nebenzja ale zůstal neoblomný a prohlásil, že humanitární koridor je využíván teroristy, kteří jsou "zalezlí" v Idlibu, a za jediný legitimní přísun pomoci označil dodávky z Asadem ovládaných území, shrnuje americký deník. Konstatuje, že pokud Moskva setrvá na svých pozicích, Biden se odpovědi na svou otázku ohledně Putinovy ochoty spolurpacovat dočká nejpozději do dvou týdnů.   

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Ruské angažmá v Sýrii Rusko USA (Spojené státy americké) Bašár Asad

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy