Sýrii hrozí podle OSN poprvé od začátku války nedostatek chleba

Poprvé od začátku občanské války v roce 2011 hrozí Sýrii vážný nedostatek základní potraviny - chleba. Podle dnešní zprávy agentury Reuters ohrozí narušení dotovaného zásobování chlebem vládu i obyvatele. Podle Mikea Robsona z Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) existují důkazy, že se Syřanům jídla nedostává už teď a začali snižovat denní dávky.

"Potrvá-li tlak na syrskou měnu, bude těžké zajistit dovoz. Čeká se snížení úrody obilí," řekl Robson.

Syrská ekonomika začíná mít po letech války velké potíže, k nimž přispívá finanční krize v sousedním Libanonu. V minulém půlroce počet Syřanů, kteří mají problém zajistit si dostatek jídla, vzrostl z 7,9 na 9,3 milionu.

Státní zaměstnanec Jara řekl, že jeho měsíční mzda 50.000 syrských liber (496 korun) stačí jen na několik dní. "Mám dluhy, lidé prodávají nábytek, to se nám v životě ještě nestalo," řekl. USA v červnu na Sýrii uvalily sankce, které se podle Washingtonu ale netýkají humanitární pomoci. Syrský režim ovšem připisuje rostoucí ekonomické problémy občanů právě sankcím.

Místní libra, jejíž kurz se léta držel kolem 500 liber za dolar, v červnu spadla na 3000 k dolaru, což komplikuje nezbytný nákup obilí. Před válkou byl Damašek schopen mít obilné rezervy na rok. "Vždy jsme byli soběstační, netuším, proč jsme se dostali do situace, kdy je bochník chleba sen," řekl damašský cukrář Abdalláh.

Vláda prezidenta Bašára Asada s vojenskou pomocí Ruska a Íránu sice vybojovala zpět většinu území, avšak hlavní obilné oblasti jsou na severu, který mají v rukou Kurdové. Za dobrých časů dokázala Sýrie vypěstovat ročně čtyři miliony tun obilí a 1,5 milionu tun mohla vyvézt. Podle odhadu FAO letos země vypěstovala 2,1 až 2,4 milionu tun, přičemž k uspokojení domácí poptávky potřebuje čtyři miliony, takže musí část obilí dovézt. Vláda neoznámila, kolik kontraktů se jí podařilo uzavřít. I když západní sankce nezahrnují potraviny, ty bankovní transakce komplikují.

Podle politologa působícího v USA Aymana Abdel Noura se obilí dováželo do Libanonu a z něj pak pozemní cestou do Sýrie, pokud Rusko nezajistilo přímé vládní dodávky do přístavu Latákíja. Se současnými problémy v Libanonu je libanonská trasa uzavřená. Júsif Kásim, který řídí syrskou firmu Hoboob obchodující s obilím, řekl, že se loni podařilo uzavřít kontrakt na 1,2 milionu tun ruského obilí. Hoboob se také snažila zajistit výměnu tvrdé pšenice vypěstované v Sýrii a používané k výrobě těstovin, za měkčí druh potřebný k výrobě chleba. S jakým výsledkem, není známo.

Když v březnu začaly dlouhé fronty na chléb v oblastech kontrolovaných vládou, bylo Rusko nuceno poslat Sýrii 100.000 tun obilí, což přislíbilo jako humanitární pomoc. Podle analytičky Elizabeth Tsurkovové poprvé od začátku bojů začal být nedostatek chleba a vytvořil se prosperující černý trh.

Rusko je největším světovým vývozcem obilí a Sýrii zásobuje spolehlivě, avšak dodávky neodpovídají potřebě. Ruské celní údaje informace o dodávkách do Sýrie neposkytují. Zásobování pokračuje, ale jsou problémy s platbou a dostupností lodí, ochotných do této destinace plout, citovala agentura Reuters svůj zdroj z Ruska. Podle něj do Sýrie dorazilo mezi loňským červnem a letošním květnem jenom 150.000 tun obilí.

Podle FAO získá Damašek letos 700.000 tun obilí z území pod svou kontrolou. Až 70 procent úrody je ale ve třech provinciích, jež mají v rukou Kurdové. Vláda odjakživa lákala zemědělce z území mimo svou kontrolu prodat obilí jí přeplácením konkurentů. Letos kvůli propadu libry musela zvýšit nabídku z původních 225 liber za kilogram na 425 liber. Kurdské úřady hodlají vytvořit obilnou zásobu na 18 měsíců a začít prodávat na vládní území jenom to, co zbude.

Související

Více souvisejících

Sýrie OSN pečivo

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 14 minutami

před 15 minutami

Šéf pákistánského Taibanu Hakimulláh Mahsúd

Tálibán zadržuje tři britské občany

Afghánské radikální vládní hnutí Tálibán zadržuje tři britské občany, včetně dvou, kteří ve středoasijské zemi pracovali pro neziskovou organizaci. Uvedl to dnes server BBC News, podle něhož se britské ministerstvo zahraničí trojici mužů snaží kontaktovat.

před 18 minutami

Obyvatelé uklízejí po ničivých tornádech v Little Rock, AR, ve Spojených státech (1. dubna 2023).

Řádění tornád v USA stálo nejméně 22 životů

Počet obětí po sérii tornád na jihu a středozápadě Spojených států stoupl na nejméně 22. Desítky dalších lidí utrpěly zranění, uvedl v noci na dnešek zpravodajský server NBC News, podle něhož bouřlivé počasí způsobilo i značné škody na majetku.

před 21 minutami

Sydney

Sydney zasáhly bleskové povodně, obešly se bez obětí

Silný déšť dnes vyvolal v Sydney na východním pobřeží Austrálie bleskové povodně. Před přívaly vody se jeho obyvatelé bránili vršením pytlů s pískem. Úřady před nepřízní počasí varovaly předem, přesto přijaly na 50 žádostí o pomoc s poškozenými střechami nebo vodou v domech, uvedla agentura Reuters.

před 23 minutami

před 25 minutami

Markéta Pekarová Adamová

Opozice chce odvolat Pekarovou Adamovou z čela Sněmovny, zřejmě neuspěje

Poslanci by mohli jednat na nadcházející schůzi o odvolání Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) z funkce předsedkyně Sněmovny. Pokus opozičních hnutí ANO a SPD však s největší pravděpodobností úspěšný nebude. Ve sněmovním finále je například zakotvení výše platů učitelů, které budí kontroverze kvůli jeho možnému zúžení. Dolní komora by také měla pokračovat ve schvalování sporných změn ve volbě radních České televize a Českého rozhlasu.

před 27 minutami

před 32 minutami

před 36 minutami

před 40 minutami

před 44 minutami

Pohled na oblas reaktoru.

V jaderném komplexu KLDR je podle satelitních snímků vysoká aktivita

Satelitní snímky ukazují vysokou aktivitu v hlavním severokorejském jaderném komplexu. Aktivita se zvýšila poté, co severokorejský vůdce Kim Čong-un nařídil zvýšit výrobu paliva pro bomby kvůli rozšíření jaderného arzenálu země. Uvedla to americká analytická skupina 38 North.

před 1 hodinou

včera

Donald Trump, 45. prezident USA

Trumpa bude soudit soudce z procesu s Trump Organization

Soudce přidělený k případu obviněného bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa se jeho okolím nezabývá poprvé, informují americká média. Manhattanský soudce Juan Merchan minulý rok vynesl rozsudek nad Trumpovou společností Trump Organization a momentálně také předsedá procesu s Trumpovým bývalým poradcem v Bílém domě Stevem Bannonem.

Aktualizováno včera

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Rusko v čele Rady bezpečnosti? Totální bankrot OSN, tvrdí Zelenskyj

Převzetí rotujícího předsednictví v Radě bezpečnosti OSN Ruskem je symbolickou ranou pro systém mezinárodních vztahů založený na pravidlech. Na twitteru to dnes uvedl šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Samotný prezident Volodymyr Zelenskyj pak ve večerním videoposelství uvedl, že je absurdní, že Rusko převzalo rotující předsednictví, podle něj to ukazuje na "totální bankrot" této instituce.

Aktualizováno včera

Ilustrační fotografie.

Obce a kraje loni hospodařily s přebytkem. Meziročně ale klesl

Obce a kraje v Česku loni hospodařily s přebytkem 32,8 miliardy korun. Uvedla to dnes Česká televize (ČT) na základě údajů ministerstva financí. I v předchozích letech bylo hospodaření samospráv v plusu. Meziročně ale loni přebytek klesl, předloni totiž činil 41,4 miliardy. Přesto je podle ČT výsledek za rok 2022 třetím nejlepším od vzniku samostatné České republiky.

Aktualizováno včera

Little Rock v Arkansasu po řádění tornáda (31. března 2023).

Ničivá tornáda zasáhla jih a středozápad USA. Nejméně 18 lidí zemřelo

Tornáda ve Spojených státech za poslední den zabila nejméně 18 lidí a způsobila značné škody na majetku. Bouřlivé počasí se projevovalo napříč většinou amerického jihu a středozápadu, nejméně v sedmi státech se však podle agentury AP vytvořila tornáda, kterých mohly být desítky. Oběti hlásí státy Arkansas, Indiana, Alabama, Illinois a Mississippi a Tennessee.

včera

Velká Británie

Britové chtějí omezit objem odpadních vod v řekách a mořích

Britské ministerstvo životního prostředí v příštích dnech představí svůj návrh na odstranění maximální výše pokuty pro vodohospodářské společnosti, které vypouštějí nezpracovanou odpadní vodu do řek a moří. Dnes o tom informovala stanice BBC. Stanice také připomíná, že vypouštění odpadů do vodních toků je v některých případech legální, avšak vždy je hrozbou pro zdraví ekosystémů i lidí.

Aktualizováno včera

Tromba zachycená u Letovic.

První letošní tornádo v ČR potvrzeno. Objevilo se na Blanensku

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). 

včera

Česko zasáhl seznam rušených pošt. Když to zvládly banky, zvládne to i ona

Česká pošta se odhodlala ke kroku, který je v její nepříznivé hospodářské situaci prakticky nezbytný: zruší přibližně tři stovky svých poboček. Už se také ví, které to jsou. Dotčené obce a jejich starostové se samozřejmě ozývají. Nelíbí se jim to. Což je pochopitelné. Lidé v obci či městě zrušení pobočky pošty leckdy přičtou ke zlu místnímu starostovi mnohem spíše než vedení podniku, nebo dokonce ministerstva vnitra, „tam někde daleko v Praze“. Komentuje situaci ekonom Kovanda.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy